Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Resimde Fütürizm Akımı

0 996

Resimde Fütürizm AkımıTarih boyunca her bir olgu bir diğerinin üstüne eklenerek bu güne ulaşmıştır. Bir çok bilim tespitleri birbirleri ile ilgili tezleri ,makaleleri ya çürüttü ya da üstüne ekledi. Sanat da bu güne kadar kendi içinde bir çok akıma ya bölündü ya da kendi içinde çatışmalara girdi.

Fütürizm akımı da bu çatışmalar ve olgular birlikteliği içinde yer etmiştir. İtalya’da 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan akım, durağan İtalyan sanatının dinamizmini yeniden kazanmak adı altında çıkartılan bir akımdır.

 

Resimde Fütürizm AkımıFütürizm İle Kübizmin İlişkisi

Fütürizmin doğduğu yıllarda kübizm de etkin rol oynuyordu. Bir çok fütürist zaten kübizm sanatından etkilenerek ortak eserler ortaya çıkardı. Resim sanatında farklı, yeni ve renkli buluşların arayışına düşen fütürist ressamlar ayrıca resimdeki dinamizmi tekrardan kazanmak için kolları sıvamıştır.

 

Resimde Fütürizm AkımıFütürizm Akımında Heykel ve Resim

Fütürizm daima hareketi yakalamaya çalışmıştır. Dinamizmi hedef olarak olan ressamlar eserlerinde hep hareket halinde olan şeyleri seçmişlerdir. Ayrıca fütürist ressamlar izleyicilerini resimlerin odak merkezi haline getirmeyi amaç edinmişler ve bu yolda çalışmışlardır. Bir çok resimlerinde bunları anlatan fütürist ressamlar hızı ve dinamizmi esas amaç edinmişlerdir.

 

Resimde Fütürizm AkımıFütürist Sanatçılar Kimlerdir?

Fütürist sanatçılar tarih boyu adlarından söz ettirecek önemli sanatçılardır. Bunlar arasında Carlo Carrra , Umberto Boccioni, Luigi Russolo, Giacomo Balla ve Gino Severini bulunmaktadır.

Bu isimler ayrıca fütürist akımın doğmasında önemli rollerde bulunmuşlardır.

Kaynakça:
bilim.org

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku