6656_beyazit_kulesi_ne_zaman_yapildiBeyazıt Kulesi, 1749 yılında yangınları kontrol ve yetkililere, halka haber verme amacıyla İstanbul’un Beyazıt semtinde inşa edilmiştir. İnşa ediliği bölgeden İstanbul’un çoğu semti ve bölgesi gözüküyor. Kule tam olarak 85 metre yüksekliğine sahiptir. Kulenin gözetleme yerine çıkan merdivenler 180 basamaktır.

Beyazıt Kulesi ilk başta ahşap olarak inşa edilmiştir. İşin şaşırtıcı tarafı ise yangınları gözetlemek amacı inşa edilen kulenin büyük kısmı 1756 yılında Cibali yangınında yandı. Kule tekrar yapıldı ve ileriki tarihlerde bir yeniçeri ayaklanmasında tekrardan yandı. Tekrar yanan kule üçüncü kez 1828 yılında Senekerim Balyan tarafından tekrardan yapıldı. Üçüncü kez tekrar yapıldığı zaman kulenin ahşap olan bir çok bölümü değiştirildi ve kagire çevirildi. Kule tekrar yapılmadan önce yangın gözetleme görevini Süleymaniye Cami’nin minarelerinden bir tanesi üstlendi. Yangınlar o minareden gözetlendi.

6656_beyazit_kulesi_hava_durumuBeyazıt Kulesi nöbet, işaret ve sancak olmak üzere 3 farklı kattan oluşuyor. Kuleden fark edilen yangınlar gündüz vaktinde sepetler sarkıtılarak, gece vaktinde ise fener yakılarak haber verilirdi. Kulelerde yangınları gözetleyen görevli kişilere halk ”Köşklü” derdi.

Beyazıt Kulesi, belirli bir süre hava tahmini kulesi olarak da kullanıldı. Geceleri kuleden farklı renklerde aydınlatmalar yapılarak halka öbür günün hava tahmini duyuruldu. Kuleden mavi renkte aydınlatma yapılması ertesi gün ki havanın açık olacağına, yeşil renkte aydınlatmanın yağmur yağacağına,sarı renk ise kar yağacağına işaretti. Bu yapılan hava tahmini uygulaması 1995 yılında sonlandı. 2010 yılında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi uygulamayı tekrardan başlattı.

Beyazıt Kulesi, 1997 yılında başlayan restorasyon çalışmalarına kadar harap durumdaydı. 2 yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra eskisi gibi yangın gözetleme ve meteoroloji kulesi görevini üstlendi.

Beyazıt Kulesi, günümüzde ise İstanbul Üniversitesi’nin Merkez Kampüsü’nü içinde bulunuyor.

Yazar:Ensar Türkoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here