Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kakapo Nedir?

1 459

k3Kakapo; günlük hayatta karşılaşmayacağımız tamamen yabancı bir kelimedir. Gazeteden, dergiden veya internetten bu ismi duyduğumuzda eminim uzun uzun düşünürdük. Bizde çağrışım yapmasını beklerdik. Kakapo, ne kadar alışık olmasak da ismini ilk defa duyuyor olsak da var olan kuş türlerinden bir tanesidir.

Kakapolar, Yeni Zelland’ nın nemli topraklarında yaşamaktadırlar. Genellikle kakapolar yeşilimsi bir renge sahiptirler. Ne yazık ki, soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. gerekli tedbirler alınmazsa bu güzelim kuşların nesli kaybolmak üzeredir.

k

Kakapoları, diğer canlılardan ayıran onları diğerlerinden farklı kılan özellikleri onların dünyanın en uzun ve en uzun yaşayan papağanı olmalarıdır. Dünyanın tek uçamayan papağanı yine kakapolardır. Kakapolar, yavaş haraket ederler ve uçamazlar, büyük ölçüde savunmasızdırlar. Dikkat çekici kokuları vardır bu yüzden daha kolay av olmaktadırlar.

Biyologlar, 1982 de nesli tükenmeye başlayan bu tür ile yakından ilgilenip, geriye kalan tüm yabani baykuş papağanlarını toplayıp onları bütün memelilerden arındırılmış uzak adalara taşıdılar. Yeşilimsi renge sahip kendilerine has duruşları bakışlarıyla insanların ilgisini çeken sevgilerini kazanan bu papağanlarının nesli tükenirse, tüm insanlık çok şey kaybetmiş olacaktır.

k2

Ne yazık ki, insanoğlunun çevreyi bilinçsizce tüketmesi ve bilinçsizce kirletmesi yüzünden bir çok canlı türü kaybolmaktadır. Doğada ki bu güzellikler bi kere yok olunca, geri dönüşü imkansızdır. Kullandığımız çevre bizim değildir; bize sadece emanet edilmiştir. Biz dedelerimizden aldık bu emaneti, torunlarımıza bırakacağız. Onun için aldığımız bu emaneti zarar vermeden torunlarımıza bırakmamız gerekmektedir. Aslında doğaya verdiğimiz her zarar kendimize ve gelecek nesillere verdiğimiz zarardır.

Yazar:Hamza can

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Aras diyor

    Kakapo kuşlarının haritadaki yerleri
    *İlk önce Google Earth uygulamasını apk olarak indirin: https://google-earth.tr.uptodown.com/android/download
    *Sonra şu linke tıklayın: https://earth.app.goo.gl/tZdnr9

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.