Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beynin Özellikleri Nelerdir?

0 668

Beyin vücudun en önemli merkezidir. Beyin duyular aracılığıyla algılamaları yönetir. Bu algılara göre vücuda sinyal gönderir ve bu kas hareketlerini sağlar. Böylelikle vücutta hareket sağlanmış olur.

İnsan tüm canlılardan ayrı bir beyin işleyişine sahiptir. İnsan beyni her türlü canlının beyninden daha üstün şekilde yaratılmıştır. Beyin yaklaşık 1,4 kilo ağırlığına sahip bir organdır. Beynin ağırlığı yaklaşık olarak insanın kilosunun yüzde 2’si oranındadır. Beyin işlevsellik ve özellik açısından en gelişmiş organdır. Beyin içerisinde mükemmel bir hücre yönetimi bulunur. Beyin yaklaşık 85 milyar sinir hücresine sahip bir organdır. Bu sinir hücreleri birbirine trilyonlara ulaşan sinir bağı ile bağlıdır.

Beynin Özellikleri Nelerdir?İnsan beyni 3 bölümden oluşur. Bu bölümlerin isimleri: ön, orta ve arka beyindir. Bu bölümlerin birbiri arasında bağlar bulunur. Bu bağlar aracılığı ile birbiriyle iletişim ve kontrol sağlanır. Beynin bu üç bölümünün farklı farklı görevleri bulunmaktadır. Ön beyin vücutta tüm ihtiyaçları yönetmeye yarayan bir bölümdür. Hayati görevlerin yönetilmesi bu bölümün sorumluluğundadır. Yeme – içme uyuma gibi ihtiyaçlar bu bölüm tarafından yönetilir. Orta beyin, arka ve ön beyin arasında bir bağ görevi görür. Ayrıca orta beyin işitmeyi ve görmeyi sağlayan bir bölümdür. Refleks hareketlerinin sağlanması bu bölüm aracılığı ile olur. Arka beyin ise diğer hayati özelliklerin yönetilmesini sağlar. Nefes alıp verme, kan basıncını sağlama gibi görevleri bulunur. Bunların dışında beyin sağ ve sol olmak üzere iki kısma ayrılmıştır. Beynin iki bölüme ayrılması beynin farklı görevleri olduğunu belirtir. Sol beyinin etkili olduğu konular arasında matematik ve mantık konuları vardır. Bu konuda başarılı olan insanların sol beynini kullandıkları ortaya çıkmıştır. Sağ beyin ise sözel bir zekayı temsil eder. Sözel yönü güçlü ve sanatçı insanların sağ beynini etkili şekilde kullandıkları belirlenmiştir. Uzmanlar beynin bu şekilde iki bölüme ayrılması gerektiğini belirtmişlerdir. Bazı uzmanlar bu kavramı onaylarken, bazıları da buna uymayarak insanların her iki beyin bölümünü de etkili şekilde kullanabildiklerini belirtmiştir.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku