Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

BIOS Ayarı İle Phenom X3’lere Ekstra Çekirdek

7 296

phenom_ii_extra_core_hack

AMD Phenıom II X3’leri ile yılın en başarılı ve ilginç işlemci ödülünü birçok kez kazanmıştı. 2, 4, 6 şeklinde artan çekirdek sayıları göz önüne alındığında 3 çekirdekli işlemci fikri gerçekten bir mühendislik harikası gibi duruyordu. Ama gelin görün ki AMD’nin Phenom X3 işlemcileri basit bir BIOS hack ile quad-core yani 4 çekirdekli haline getirilebiliyor.

AMI BIOS’larda ve “Advanced Clock Calibration” seçeneğinin yer aldığı award BIOS’larda yapılan bu işlem çok basit. BIOS’un standart halde “Disabled” olarak gelen bu seçeneğini Auto şekline getiriyor ve F10 ile BIOS’u kaydedip sistemi restart ettiğinizde artık 3 değil 4 çekirdekli Phenom II Quad işlemciye sahip oluyorsunuz. Şu an piyasada en ucuz Phenom X3 işlemcinin 199 TL ve en ucuz Phenom X4 işlemcinin 325 TL olduğu düşünülürse, %50’den fazla bir kazanç elde etme mümkün hale geliyor.

Şu an için AMD’nin anons ettiği Phenom II x3 710 (2.6 GHz, 1.5MB L2 bellek, 6MB L3 bellek) ve Phenom II x3 720 BE?(2.8 GHz, 1.5MB L2 bellek, 6MB L3 bellek) modelleriyle bu işlem uygulanabiliyor. İşlemin kullanılabildiği anakart ve soketler konusunda ise, mevcut tüm AM2+ ve AM3 soketlerde sorun yaşanmadan yapılabildiği ifade ediliyor.

Bu olay AMD’ye olan sempatimi biraz azalttı çünkü ben de herkes gibi AMD’nin X3’ü ciddi bir AR-GE ve mühendislik çalışması sonucu ürettiğini düşnüyordum. Fakat durum ekran kartlarındaki ROP birimlerinin kapatılıp sayısının düşürülmesi gibi basit bir çekirdek kırpılmasından ibaretmiş. X4 olarak üretilen işlemciyi kırparak X3 yapmak ve onu arada bir segmente konumlandırmak, işlemcilerin aslında ne kadar düşük maliyetlerle üretilebildiği konusunda akılda soru işaretleri bırakıyor. Şayet X4 bir işlemciyi kırpıp X3 olarak çok daha ucuza satmak yerine X4 haliyle daha ucuza satmak daha az karlı oluyor demek ki…

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.