Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

AMD’den 6 ve 12 Çekirdekli İSTANBUL İşlemcileri

3 439

amd_istanbul.jpgFinans analistleri bugünlerde AMD için hiç iyi şeyler söylemiyor. Şirketin bu hafta çalışanlarından %5 oranında ve önümüzdeki hafta da yine %5 işten çıkarma yapacağı açıklandı. Fakat buna rağmen AMD ürün geliştirme departmanı tam hızla çalışıyor.

Bu sene sonunda çıkacak en önemli işlemci 45nm ile üretilen Shanghai işlemcisi olacak. Soket 1207 yapısını kullanan Opteron(Barcelona) işlemcisinde yaşanan HyperTransport sıkıntısı Shanghai ile aşılmış olacak. Intel’in 2008’in son çeyreğinde piyasaya süreceği 6 çekirdekli Dunnington işlemcisine rakip olarak AMD 45nm ile üreteceği Shanghai tabanlı ve Istanbul kod adlı gerçek 6 çekirdekli işlemcilerini duyurdu. Ayrıca AMD’nin bir diğer çalışmasında ise, ikiz işlemci tabanı(twin-die) kullanarak, 6 çekirdekli iki ayrı Istanbul işlemcisini birleştirerek(aynı K8 platformunu X2 olarak birleştirdiği gibi) 12 çekirdekli ve HyperTransport 3.0 ile haberleşen Istanbul işlemcilerini hazırlamayı planlıyor.

Mevcut soket 1207 anakartları Shanghai işlemcileri ile uyumlu olacak fakat HyperTransport 3.0’dan yararlanamayacaklar. Yeni çıkacak olan soket 1207+ yapısına sahip anakartlarda ise, Shanghai işlemcilerine tam destek verilecek.

AMD’nin 6 çekirdekli yeni nesil işlemcilerine Istanbul kod adını vermesi, gurur verici bir konu. Keşke bizim de işlemci üreten bir şirketimiz olsa da, her işlemcimize ayrı şehrimizin ismini koysak. (Örneğin: Konya X6 3.2Ghz)

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.