Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Birden Fazla Kalbi Olan Hayvanlar

0 13.203

Birden Fazla Kalbi Olan HayvanlarKalbimiz hayati organımızdır. Yaşamaya sebep olan en önemli organdır. İnsanlarda kalp bir tane olur. Fakat milyarda bir kalbi sağ yanda ve sol yanda olan insan çok nadir bulunmaktadır. Evet çok ilginç ama çift kalpli insanda yaratılmış.Bu çok istisna bir durumdur. Ama hayvanlarda birden fazla kalbi olana rastlamak oldukça mümkündür. Mesela bazı hayvanların birden fazla kalbi vardır. Bunlar; Ahtapotlar,kalamarlar,toprak solucanı ve yılan balığıdır. Evet inanılmaz ama gerçek’ bu saydığımız 4 değişik hayvan türünün birden fazla kalbi vardır. İsteseniz sizlere bu hayvanların değişik özelliklerinden bahsedelim. Bakalım başka nelere sahipler ?

Birden Fazla Kalbi Olan HayvanlarAhtapot ve Kalamar: Genelde Ege ve Akdeniz sahillerinde fazlası ile tanınan birde bu bölgelerin yemeklerini çağrıştıran bu iki değişik deniz hayvanı, solungaç görevi görürler. kalplere kan pompalayan 3 değişik kalbe sahip bu hayvanlar uzun yıllar yaşarlar. Onları diğer hayvanlardan özellikli kılan 3 kalbe sahip olmaları ve fazlası ile uzun yaşamalarıdır.

Birden Fazla Kalbi Olan HayvanlarToprak solucanı: Kalp yapıları insanlara göre değişiktir ve farklıdır.solucanların kan pompalayan aort kemerleri var ve bu kemerler,kalp işlevi görerek yaşamalarını sağlıyor.Bu aort kemerlere sahip olan solucanın toplamda 5 kalbi bulunuyor. İnsanları ve doğayı şaşırtan bir gerçek ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Birden Fazla Kalbi Olan HayvanlarYılan balığı: Yılan balıklarının ana kalbi dışında kanı farklı yerlerden pompalayan, 3 tane pompa görevi gören kalbe sahiptirler. Ana kalbi ve diğer 3 değişik kalbi bulunan yılan balıklarının,toplamda 4 kalbi bulunmaktadır. Yılan balığı deniz türü hayvanıdır. Burada dikkat çeken asıl konu,birden fazla kalbi bulunan bu hayvanlar diğer kalplerini yedek olarak kullanabiliyorlar. Ana kalp hasta olsa bile diğer görevini aynı şekilde pompalayan kalpler,yaşamasını sağlıyor ve hayvanın bu durumdan fazla etkilenmemesine neden oluyor. Dünya’da çok az duyduğumuz kalbi birden fazla olan deniz türü hayvanlar,üstelik çok uzun yıllar yaşamına devam ediyor.

Kaynakça:
hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku