Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Roberto Firmino Barbosa De Oliveira Kimdir?

0 388

Roberto Firmino Barbosa De Oliveira Kimdir?Roberto Firmino, İngiltere Premier Ligi takımı Liverpool ve Brezilya milli futbol takımı için oynayan Brezilyalı futbolcudur. Alagoas’ta doğup büyüdüğü sırada Roberto, yoksulluk ve suç mahalleli bir bölgede büyüdü. Ailesi, oğlunu mahallenin kötü etkisinden uzak tutmak için elinden geleni yaptı. Bütün bunların arasında, Roberto futbol için bir tutku geliştirdi. Figueirense’in Gençlik Takımına 17 yaşında katıldı. 2010 yılında, Alman kulübü Hoffenheim ile beş yıllık bir sözleşme imzaladı ve Haziran 2015’in sonunda Liverpool’a transfer edildi. Yüzyılın başında uluslararası futbol sahnesinde ortaya çıkan en iyi genç oyunculardan biridir. Bundesliga’da Hoffenheim için oynayan oyuncu, 2013-14’te bir sezonda 16 gol attı.

Roberto Firmino Barbosa De Oliveira Kimdir?Roberto Firmino 2 Ekim 1991’de Marceio, Alagoas’da, çok yoksul bir ailede Jose Roberto ve Mariana Cicero çiftinin oğulları olarak dünyaya geldi. Ailesi suçlu unsurlarla çevrili pis bir kasabada yaşıyordu ve Roberto’yu kötü etkilerden uzak tutmak için çok çaba sarf etmek zorunda kaldılar. Annesi, Roberto’nun kendini idare edebilecek yaşına gelene kadar evi terk etmesine izin vermedi.
Babasının su şişeleri satma işi vardı ve Roberto babasıyla çalıştı. Bu aile için tek gelir kaynağıydı ve bu yetersiz gelirden iyi bir yaşam kurmaları çok zordu. Roberto aile işine ilgi göstermedi ve sadece futbol oynamak istedi. Altı yaşından beri spora takıldı. Ebeveynlerine yakından göz kulak olmasına rağmen, gizlice kaçmanın yollarını buluyordu. Annesine göre, “Roberto, herkesten daha erken uyanır ve dikizlemeksizin sızardı.” Komşuları futbol yeteneklerini takdir etmeye başladıktan sonra, Roberto’nun ebeveynleri onun futbol oynamasına izin verdi. Mahalledeki herkes ona hayran kaldı ve aile, hayatlarını iyileştirecek kişi olması için umutlu oldu.

On üç yaşındayken Clube de Regatas isimli Brezilya’nın gençlik sistemini katıldı ve oradan profesyonel futbolun tüm temel kurallarını öğrendi. Brezilya takımı Figueirense için futbol oynamak adına bir dişçi tarafından keşfedilip kulübe kazandırıldı. Ve bu keşif onun hayatında yeni bir evrenin başlangıcı oldu.

Şu anda bir yaratıcı hücuma dönüşmüş olsa da, Figueirense ile başladığı zaman, defansif bir orta saha oyuncusu olarak oynadı. Kulübün yerine 2009 yılında ikinci oyuncuyu yaptı ve ikinci kademe Brezilyalı futbol maçında Ponte Preta’ya kaybetti.
Gelecek sezonda sağlam bir geri dönüş yaptı ve sahada göründüğü 36 oyunda sekiz gol attı. Bu kulübünde A serisi seribaşı A. Hoffenheim 1899’a ulaşmada büyük bir rol oynadı. Almanya‘dan yeni Avrupa yeteneklerine sahip bir takım Avrupalı genç oyunculardan biriydi ve gözleri Roberto’nun istatistiklerine düştü, bu da onları etkiledi ve kadroya alındı. Aralık 2010’da, Roberto’nun Alman Bundesliga kulübü ile yaptığı yolculuk beş yıllık bir sözleşme ile başladı. 2011 Ocak transfer penceresi Avrupa futbolcusu sahnesine taşındı ve takımın yöneticisi Ernst Tanner, takımına girmiş olan yeni Brezilyalı yeteneklere hayran kaldı.

Nisan 2011’de Roberto, Eintracht Frankfurt’a karşı ilk golünü attı ve ilk 11 maçta üç gol atarak daha da sağlam bir etki yaptı. 2011-12 sezonunun sonunda, sahada daha az zaman geçirmesine rağmen Roberto, küçük bir anlaşma olan yedi golü tamamladı. Bu, Almanya’daki şöhretinde biraz daha fazla büyümeye yol açtı.
Yine de, dünyanın en çok takip edilen futbol turnuvası olan İngiliz Premier Ligi olan bir kale henüz fethedilmedi. 2013-14 sezonunda Alman Kulübüne katılırken, Bundesliga’da oynadığı 37 maçta 22 gol attı. Performansı, Premier Lig takımlarında Roberto’ya karşı büyük bir ilgi uyandırdı. Sezonun sonunda Roberto, Sezonun Atılım Oyuncusu ödülünü kazanarak sona erdi.

Ayrıca Rus Kulübü Lokomotiv Moskova tarafından davet edildi, ancak Roberto Hoffenheim ile kalmaya karar verdi ve sözleşmeyi 2014 yılında üç yıl daha uzattı. Ancak sözleşme imzalamasına rağmen, 2014-15, Alman ekibi ile son sezonunu oynadı. Liverpool ve Hoffenheim arasında 29 milyon poundluk bir pazarlık için Copa America’da oynuyordu. Anlaşma 2015’in ortalarında ve o yıl temmuz ayında gerçekleşti. Transferleri Roberto ile 11 numaraya ulaştı.

Roberto Firmino Barbosa De Oliveira Kimdir?2015-16 sezonunda Liverpool’a ilk kez kendi takımının bir zafer çaldığı Stoke City’ye karşı yaptı. Büyük bir miktar için satın alınmış olmasına rağmen, Liverpool teknik direktörü Roberto sadece ilk beş oyun için yedek oyuncu olarak kullanmaya karar verdi. Jurgen Klopp antrenör olarak ona motivasyon olması açısından yedek tuttum demiştir. Roberto’nun sahadaki performansı tüm beklentileri aştı ve Liverpool takımı için önde gelen golcülerden biri olarak ortaya çıktı. Ocak 2016 için, 5 oyunda 4 golüyle ayın oyuncusu seçildi.

2015-16 sezonunu Liverpool’un en iyi golcüsü olarak Premier League’i 10 golle bitirdi. Performansı bir sonraki sezonda daha iyi oldu, burada 11 gol attı ve takımının ligdeki en iyi dört takımda yer almasında önemli bir rol oynadı. 2017-18’de, performansı daha da güçlendi ve takımı, Premier Lig tarihindeki ilk takım oldu ve en az üç gol marjı ile dört ardışık lig maçı kazandı. Ekim 2014’te milli takımına oynama hayali Türkiye’ye karşı dostluk maçı için takımına getirildiğinde ve ikinci dostluk maçında Avusturya‘ya karşı ilk golünü attığı sırada gerçekleşti.

Roberto Firmino, Haziran 2017’de Larissa Pereira ile evlenmiştir. Çiftin iki kızı vardır. Roberto’nun ailesinin fakirlik geçmişi vardır ve adanmışlığı ve çalışkanlığı sayesinde ailesini maddi sıkıntılarından kurtarmıştır. Bir fitness çılgınlığına rağmen, Roberto içki alışkanlıklarından dolayı sıkıntılar yaşamıştır. Aralık 2016’da Liverpool’da sarhoş sürüş yaptığı için tutuklandı ve büyük bir para cezası verdikten sonra kurtulabildi. Liverpool takım arkadaşları ve kulüp taraftarları arasında oldukça popüler ve sevgiyle “Bobby” olarak adlandırılmakta ve çağrılmaktadır.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.