Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Beyni ve Kalbi Olmayan Hayvan Hangisidir ?

0 14.251

Beyni ve Kalbi Olmayan Hayvan Hangisidir ?Bütün canlıların neredeyse yaşama gerçeği, kalp ve beyinleridir. Beyin ve kalp yaşamak için en büyük sebeptir. Bunlara sahip olmadan yaşamak diye bir kelime söz konusu değildir. Fakat o kadar çok değişik bilgiler var ki bu hayatta ,insana bu nasıl olur sorusunu sordurmaya yetiyor. Bazen aklımızın alamadığı sorularla karşılaşıyor ve buna nasıl cevap vereceğimizi tam olarak bilmiyoruz. Evet uygun şartlarda milyarlaca canlının değişik yerlerde hayatlarını sürdürdüklerinin bilincindeyiz. Ölümsüz bir hayvan var mıdır? diye bir soruya kırk yıl düşünür,hayır bu mümkün değil deriz. Evet belki inanmayacaksınız ama beyni ve kalbi olmayan bir hayvan var ve sürekli uzun yıllar yaşıyor.

Beyni ve Kalbi Olmayan Hayvan Hangisidir ?Deniz hayvanlarının bazı türleri çok uzun yıllar yaşıyor. Özellikle denizanalarının vücut yapılarını şöyle bir mercek altına aldığımızda ,yassılaşmış ve yüzmeye uyumlu varlıklar olarak tanımlamak mümkündür. bunların yüzme organı adeta şemsiyeyi andırır. Bu nedenle yüzme organları epey gelişmiştir.
Denizanaları veya Medüzlerin kalbi ve beyni yoktur. Evet çok şaşırtıcı bir gerçek ama, yaşamın ta gerçeğidir. Medüzler en küçük balıklar ile beslenirler. Sindirim sistemleri ve ışığa karşı duyarlıkları fazlası ile gelişmiştir. Deniz anaları ise eşeysiz üreme yaparlar. Bu üreme tomurcuklanma şeklini alarak gelişir. Ayrıca,dokungaçlarında çeşitli değişik zehir taşırlar. zehirleri öldürücüdür. Bu nedenle denizanası sokmalarında hemen doktora gitmeniz gerekir Bu zehirler ölümcül olabilir.

Beyni ve Kalbi Olmayan Hayvan Hangisidir ?Milyonlarca yıl yaşayan deniz anaları ölümsüz hayvan türü olarak bilinir. Kalbi ve beyni olmamasına rağmen sürekli yaşarlar ve kendi doğalarında oldukça mutludurlar. Geniş organlara sahip olduklarından ,rahatlarına da son derece düşkün hayvanlardır. Sizlere çok merak ettiğiniz beyni ve kalbi olmayan 2 değişik deniz türü hayvanından söz ettik. Bunlar başta deniz anaları ve sonra medüzlerdir. Denizde hiç solmayan uzun bir evrelerde sürekli,ölümsüz şekilde yaşarlar ve eşeysiz üreme yaparak fazlası ile çoğalırlar. Bu çoğalma şekli tomurcuklanmalar ile başlar. Büyüme ve gelişmeleri ,organları fazla geniş olduğundan hızlıdır.

Kaynakça:
hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku