Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Köpeklerin Dişleri Neden Sivridir ?

0 419

Köpeklerin Dişleri Neden Sivridir ?Çok çeşitli büyüklüğe sahip olan köpeklerin beslenme ve gelişme şekli değişim gösterir. Bazen çok iri bir köpek ile aynı yaşta olan çok zayıf ve küçük görünen bir köpek ilgi çeker. Bu tıpkı insanlardaki vücutta değişiklikler gibi, değişim gösterir. Genler beslenme şekilleri, ve kemik yapısını gelişimi gibi. Çok fazla et yemeyi seven köpekleri eti çiğken bile rahatlıkla sivri dişleri ile kesebilir. Bu dişlerindeki sivri yapı,beslenmeleri için en gerekli yapı taşıdır. Eğer köpeklerin dişleri sivri olmasaydı,eti rahatlıkla ağızlarında parçalayamazlardı.

Köpeklerin Dişleri Neden Sivridir ?Her köpek aynı kabiliyeti gösteremez. Zayıf ve küçük köpeklerin dişleri ,iri köpeklere göre daha az sivridir. İri köpeklerin ise öne doğru uzayan parçalayıcı,keskin sivri dişleri fazlası ile gelişmiştir. Etle beslenen köpeğin dişinde azalmalar ve çürümeler varsa arık eskisi gibi güçlü dişe sahip olmaz. Beslenmekte zorlanır ve eti yutarak,soluk borusuna zarar verir. Hatta bir çok köpek eti parçalayamayıp yuttukları için midede sindirimleri hızlı gelişmiyor ,çoğu bu şekilde hayatına son veriyor.

Köpeklerin Dişleri Neden Sivridir ?Dişleri gelişme göstermeyen köpeklerde , hayvanın iskelet yapısı et yiyen niteliğine sahip olmaz. Bu nedenle diş yapısı hiçbir gelişme göstermeyecek,faaliyet zayıf bir şekilde devam edecektir. Eti yiyemeyen köpek diğer gıdalardan da uzaklaşmaya başlayacak,kas zayıflığı ve eklem hastalıkları köpekte gelişecektir. Köpeklerin ana besini et ve kemikten oluşmaktadır. Onlara eti yemediklerinde doyduklarını hissetmezler. Et bulamadıklarında kendilerinden güçsüz,kedi,fare,tavuk,etini yemek için sağlıklı hayvanlara istemeden zarar verip beslenirler. Bu onların doğasında var olan,acı ama gerçek bir durumdur.Köpekler ilkelliğini güçlü besinleri tercih ederek,korumuştur. Köpekler ot yiyen türe hiç bir zaman girmez. Onların yaşam şeklinde ota yer yoktur. Hatta bu nedenle otları koklarken bile,acaba bir et ve ya kemiğe rastlar mıyım diye,toprağı eşelemeye başlarlar.

Köpeklerin Dişleri Neden Sivridir ?Köpeklerin,ayak parmakları da neredeyse dişleri kadar keskin ve yırtıcıdır. Bir köpek bir insanı rahatlıkla parçalayabilir. Fakat sahibine alışmış sadık köpekler asla zarar verici cinsten değildir. Köpeklerin en zara verici ,yabani ve insanlardan uzak yerlerde yaşama şekillerinden kaynaklanır. Köpek doğası gereği, haşin olmak zorundadır, hızlı hareket ederek,çevrelerini en iyi şekilde gözlemlerler. Olup bitenlerden önceden haberdar olurlar. Hisleri oldukça kuvvetlidir. Hatta depreme bağlı durumları önceden sezerek havlamaya başlarlar. Ezan sesine dayanamazlar. Her ezan sesinde mutlaka inleme ve havlama seslerine şahit olursunuz. Bunun altında yatan sır hala çözümlenmemiştir.

Köpeklerin Dişleri Neden Sivridir ?Köpeklerin pençelerini kalkan gibidir. Bunun böyle olması yapılarından dolayıdır. Kendilerini rahatlıkla savunmada pençelerini gösterip,kullanarak kendilerini ifade ederler. Yabani et yemeye bayılırlar. Etin kokusunu 6 metre uzaklıktan hissederler. Dişleri onların beslenme kaynağıdır. Güçsüz ve sivriliği olmasa onlar mutsuz olurlar. Onlar her ne kadar sert,yırtıcı görünseler de,insanların iyi yaklaşımını hissederek,uzun yıllar sadık bir dost olurlar.

Kaynakça:
hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku