Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bitkilerin Yaşam Döngüsü: Nesillerin Değişimi

0 616

Nesillerin değişmesi, bir bitkinin nesli ile eşeysiz evreyi değiştirdiği yaşam döngüsünü tanımlar. Bitkilerdeki cinsel nesil gamet veya seks hücresi üretir ve buna gametofit üretimi denir. Aseksüel faz sporlar üretir ve buna sporofit üretimi denir. Her nesil diğerinden gelişerek döngüsel gelişim sürecini sürdürür. Nesillerin değişimi diğer organizmalarda da gözlenir. Algler de dahil olmak üzere mantarlar ve protistler, bu tür bir yaşam döngüsü sergiler.

Bitki ve Hayvan Yaşam Döngüleri

Bitkilerin Yaşam Döngüsü: Nesillerin DeğişimiBitkiler ve bazı hayvanlar hem aseksüel hem de cinsel olarak üreme yeteneğine sahiptir. Gelen eşeysiz üreme, yavru ebeveynin tam kopyası vardır. Hem bitkilerde hem de hayvanlarda yaygın olarak görülen eşeysiz üreme türleri arasında partenogenez (döllenmemiş bir yumurtadan gelişen yavru), tomurcuklanma (yavru, ebeveynin vücudunda bir büyüme olarak gelişir) ve parçalanma (yavru, ebeveynin bir kısmından veya bir parçasından gelişir) içerir. Cinsel üreme, haploid hücrelerin (sadece bir kromozom seti içeren hücreler) bir diploid (iki kromozom seti içeren) organizması oluşturmak üzere birleştirilmesini içerir.
Çok hücreli canlılarda yaşam döngüsü tek bir nesilden meydana gelmektedir. Diploid organizma haploit üreten cinsiyet hücreleri tarafından mayoz vücudun diğer tüm hücreleri diploiddir ve mitoz ile üretilir. Döllenme sırasında erkek ve dişi cinsiyet hücrelerinin kaynaşmasıyla yeni bir diploid organizma oluşturulur. Organizma diploiddir ve haploid ile diploid fazlar arasında kuşaklar arasında bir değişim yoktur.
Gelen bitki çok hücreli organizmalarda, yaşam döngüleri Diploid ve haploit kuşaklar arasında kararsızdır. Döngüde, diploid sporofit fazı mayoz bölünerek haploid sporlar üretir. Haploid sporlar mitoz ile büyüdükçe çoğaltılmış hücreler bir haploid gametofit yapısı oluşturur. Gametofit döngüsü haploid fazı temsil etmektedir. Olgunlaştıktan sonra gametofit erkek ve dişi gametler üretir. Haploid gametler birleştiğinde diploid bir zigot oluştururlar ve zigot, yeni bir diploid sporofit oluşturmak için mitoz yoluyla büyür. Bu nedenle hayvanlardan farklı olarak, bitki organizmaları diploid sporofit ve haploid gametofit fazları arasında değişebilir.

Damarsız Bitkiler

Kuşakların değişimi hem vasküler hem de vasküler olmayan bitkilerde görülür . Vasküler bitkiler, su ve besinleri bitki boyunca taşıyan bir vasküler doku sistemi içerir. Vasküler olmayan bitkiler bu tip bir sisteme sahip değildir ve hayatta kalmak için nemli habitatlar gerektirir. Vasküler olmayan bitkiler arasında yosunlar, karaciğer atıkları ve boynuz atıkları bulunur. Bu bitkiler, onlardan çıkıntılı saplarla yeşil bitki örtüsü paspasları olarak görünür.
Vasküler olmayan bitkiler için bitki yaşam döngüsünün birincil aşaması, gametofit oluşumudur. Gametofit fazı yeşil yosunlu bitki örtüsünden oluşur, sporofit fazı ise sporları çevreleyen bir sporangium ucu olan uzun saplardan oluşur.

Çekirdeksiz Vasküler Bitkiler

Vasküler bitkiler için bitki yaşam döngüsünün birincil fazı sporofit oluşumudur. Eğrelti Bitkilerin Yaşam Döngüsü: Nesillerin Değişimiotları ve at kuyruğu gibi tohum üretmeyen vasküler bitkilerde sporofit ve gametofit kuşakları bağımsızdır. Eğrelti otlarında, yapraklı yapraklar olgun diploid sporofit oluşumunu temsil etmektedir. Sporangium yaprakları alt tarafında haploid eğrelti gametofitler (prothallia) oluşturmak için filiz haploid sporlar üretirler. Bu bitkiler nemli ortamlarda gelişir çünkü erkek spermin dişi yumurtayı doğru yüzmesi ve döllemesi için su gereklidir.

Tohum Taşıyan Vasküler Bitkiler

Tohum üreten vasküler bitkiler mutlaka üremek için nemli ortamlara bağımlı değildir. Tohumlar gelişmekte olan embriyoları korur. Hem çiçekli bitkilerde hem de çiçekli olmayan bitkilerde (gymnospermler), gametofit üretimi tamamen hayatta kalmak için baskın sporofit Bitkilerin Yaşam Döngüsü: Nesillerin Değişimiüretimine bağlıdır.
Çiçekli bitkilerde üreme yapısı çiçektir ve çiçek hem erkek mikrosporları hem de dişi megasporları üretir. Erkek mikrosporları polen içinde bulunur ve bitki erciklerinde üretilir. Erkek gametlere veya spermlere dönüşürler. Dişi megasporlar bitki yumurtalığında üretilir. Dişi gametlere veya yumurtalara dönüşürler.
Tozlaşma sırasında, polen rüzgar, böcekler veya diğer hayvanlar yoluyla bir çiçeğin dişi kısmına aktarılır. Erkek ve dişi gametler yumurtalıkta birleşir ve tohum haline gelirken yumurtalık meyveyi oluşturur. Kozalaklılar gibi spor salonlarında polenler erkek konilerde, yumurtalar kadın konilerde üretilir.

Kaynakça:

ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku