Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Koronavirüs ile Mücadelede Arı Poleni Yardımcı Olabilir mi?

0 279

Polen çiçekli bitkilerde bulunur. Arılar nektar ararken polen toplarlar. Polen arılardan toplanabilir. Ayrıca bitkilerden makinelerle hasat edilebilir. Arı poleni çiçeklerin erkek üreme hücrelerini içerir. Ayrıca arıların sindirim enzimlerini içerir. Polen vitaminler, mineraller, eser elementler, enzimler ve amino asitler bakımından zengindir. Aynı zamanda harika bir antioksidan kaynağıdır. Tam makyajı değişir. Bu, polenin alındığı bitkiye bağlıdır. Arı polenindeki proteinin sindirilmesi diğer protein kaynaklarından daha zordur.
Arı poleni, karaciğer koruması, bağışıklık, mikrobiyal enfeksiyonlar ve daha fazlası için kullanılan eski bir geleneksel bir ilaçtır. Devam eden COVID-19 virüs salgını ile muhtemelen arı poleninin bu virüsün neden olduğu enfeksiyonları önleyip önleyemeyeceğini veya tedavi edip edemeyeceğini merak dilmektedir. Bu yayın yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Mevcut koronavirüs salgını devam eden bir olaydır ve yeni bilgiler ortaya çıktıkça ayrıntılar değişebilir. COVID-19 enfeksiyonunu tedavi etmek veya önlemek için henüz etkili veya FDA onaylı ürünler mevcut değildir.

Bağışıklık için Arı Poleni

Arılar, çiçek pistillerinin parçalarını toplayıp nektar ve tükürük ile karıştırarak arı poleni üretmektedirler. İnsanlar bu besin yoğun gıdaları ve geleneksel ilaçları enfeksiyonları önlemek, bağışıklığı arttırmak, karaciğeri desteklemek ve daha fazlasını yapmak için kullanmaktadırlar. Arı poleni, glukanlar ve galaktanlar gibi bağışıklık uyarıcı polisakkaritler açısından zengindir ve potansiyel anti-kanser etkileri açısından araştırılmıştır. Ön araştırmalar BP’nin çoğunlukla bakteri olmak üzere bir dizi patojenik mikropla mücadele etme potansiyelini ortaya çıkarmaktadır. Arı poleni bağışıklık arttırıcı ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir, ancak çalışmalar yeni koronavirüse karşı henüz test etmemiştir.

Koronavirüs ile Mücadelede Arı Poleni Yardımcı Olabilir mi?
Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin Arı Poleni

20 profesyonel yüzücünün küçük bir çalışmasında, polen ekstraktı ile altı haftalık bir takviye üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle kaçırılan eğitim günü sayısını önemli ölçüde azaltmıştır (plasebo ile 27 güne karşı 27 gün). Akciğer yaralanması olan farelerde arı poleni iltihabı önemli ölçüde azalttı ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirmiştir. Bitki polenindeki aktif bileşenler, üç grip virüsü alt tipinin (H1N1, H3N2 ve H5N1) test tüplerine yayılmasını önledi. Grip virüsü COVID-19 ile bazı özellikleri paylaşsa da, polen bileşenlerinin diğeri üzerindeki aynı etkileri ima etmemektedir. Sınırlı kanıt, arı poleninin solunum yolu viral enfeksiyonlarını önleme potansiyelini göstermektedir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yan Etkiler

Klinik çalışmalarda, arı poleni bazlı ürünler önemli bir yan etkiye neden olmamıştır. Potansiyel tehlikeler, yasadışı maddeler, küf, bakteri, böcek ilaçları ve diğer toksinleri içerebilecek kontamine ürünlerden kaynaklanmaktadır. Bazı kişiler mevsimsel alerjileri hafifletmek için arı poleni kullanır, ancak diğerlerinde tehlikeli alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Polen oral olarak alındığındaki etkisi solunum yolu maruziyeti veya cilt testi ile bire bir benzerlik göstermese de, arı sokması ve polen alerjisi olan bireylerde kullanımına özellikle dikkat edilmelidir.

Dozaj

Arı poleni üzerinde yapılan klinik çalışmalar azdır ve farklı, standartlaştırılmamış BP özleri (150-300 mg) kullanmıştır. Polen alımında kesin bir doz belirlemek zor olabilir, fakat geleneksel kullanımlar yetişkin bireyler için 3-5 çay kaşığı ve çocuklar için 1-2 çay kaşığı şeklinde tavsiye edilmektedir. Çok daha düşük bir dozla başlanmalı, ¼ çay kaşığı veya çocuklar için sadece birkaç tane ve alerjik reaksiyon belirtileri gözlemlenmelidir. BP’yi iyi tolere ediliyorsa kademeli olarak yukarıdaki maksimum dozlara kadar yükseltilebilir. Koronavirüs ile Mücadelede Arı Poleni Yardımcı Olabilir mi?
Arı poleni, bağışıklık, mikrobiyal enfeksiyonlar, karaciğer sağlığı ve daha fazlası için diyet takviyesi ve geleneksel ilaç olarak kullanılan besleyici bir arı ürünüdür. Bağışıklık arttırıcı ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir, ancak çalışmalar yeni koronavirüse karşı test edilmemiştir. Sınırlı kanıt, arı poleninin viral solunum yolu enfeksiyonlarını önleme potansiyelini göstermektedir, ancak COVID-19 enfeksiyonunun önlenmesi veya tedavisi için kullanımını destekleyecek yeterli veri yoktur. Araştırmacılar potansiyel tedavileri belirlemeye çalışırken, alabileceğiniz en iyi koruyucu önlemler sosyal uzaklaşma, el yıkama ve yüzünüze dokunmaktan kaçınmaktır.
Arı poleni sadece güvenilir kaynaklardan satın alınmalı ve dozu yavaş yavaş günde 3-5 çay kaşığı kadar artırılmalıdır. Mevsimsel ve arı sokması alerjisi olan kişiler arı poleni almadan önce doktorlarına danışmalı, hamile ve emziren kadınlar bundan
kaçınmalıdır.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.