Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bluetooth 5 Teknolojisi ve Kullanım Alanları

0 396

Bluetooth 5 Teknolojisi ve Kullanım AlanlarıTeknolojiyle birlikte kendisini yenileyen Bluetooth bağlantı teknolojisi, nesnelerin interneti için bir dönüşüm geçiriyor. Kısa mesafe ve düşük veri hızlarında kullanılabilen en esnek bağlantı teknolojisi olan Bluetooth yılların deneyimini kullanarak her geçen gün daha iyi güvenlik ve performansla birlikte yeni özelliklere kavuşuyor. Bluetooth 4 zamanında ortaya çıkan Low Power (düşük güç tüketimi) modu birçok mobil cihazın (mesela akıllı saatler) pil ömrünün artmasını sağlamıştı. Günümüzde kullanılan birçok akıllı cihazın şarj sorunu yaşadığını da göz önünde bulundurursak düşük güç tüketimi modu Bluetooth için çok önemli bir özellik.

Bluetooth 5 ise daha farklı özeliklerle donatılmış biçimde geldi. Öncelikle, elbette menzil ve veri aktarım hızlarında birkaç kat artış söz konusu. Bu olmadan yeni sürüme geçmek zaten hâlihazırda aktarım hızıyla ilgili sorunları bulunan teknolojinin önünü daha da tıkayabilir. Elbette Bluetooth hızı konusunda iddialı değil ama mecbur kaldığımız durumlarda yalnızca Bluetooth kullanarak bir fotoğrafı bile göndermek işkenceye dönüşebiliyor. Bluetooth’un yeni sürümünde 2 Mbps’ye kadar teorik hızlardan bahsediliyor. Menzil de 100 metreden teorik olarak 300 metre civarına çıkabiliyor; fakat burada yine önemli olan şey kullanılan anten ve donanım. Kullandığınız donanıma bağlı olarak bu teorik hızları görmek pek mümkün görünmese de yine de veri aktarım hızında önemli bir artış olduğu ortada.

Bluetooth 5 için yeni yongalarla desteklenecek özelliklerin yanı sıra geriye dönük teknolojik uyumluluk için yeni yongalar üreticiler tarafından pek de ilgi görmüyor. Bluetooth 5’in en önemi özelliği ise konum farkındalığına sahip olması. Bugün Apple’ın geliştirdiği iBeacon sistemi Bluetooth üzerinden bir şeyler yapabiliyor fakat bu sistemin Bluetooth standardına dâhil edilmesi daha çok kullanım alanı bulmasını sağlayacak.

Bluetooth 5 Teknolojisi ve Kullanım AlanlarıBluettoth 5 ile birlikte gelişme olacağı düşünülen alanlardan biri de “Indoor Location System” denilen kapalı alanlardaki konum belireme ve yönlendirme teknolojisi. Bluetooth kullanıldığında diğer wireless sistemlerine göre çok daha iyi sonuç alınan bu teknolojilerde Bluetooth 5 tarafından sunulan daha yüksek menzil ve veri aktarım hızıyla birlikte geliştirilen konum belirleme özelliğinin ciddi bir fayda sağlayacağı aşikâr. Yakın gelecekte büyük mağazalar, havaalanları gibi kapalı alanlarda sık sık karşımıza çıkacak olan bu teknoloji Blutooth’un hayatmızdaki önemini de artıracağa benziyor.

Yazar: Fatih Bolelli

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku