Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boğanotu Nedir? Faydası ve Zararları Nelerdir?

1 331

6627_baganotu_nedirBoğanotu, bitkiler âleminin, kapalı tohumlular bölümünün, iki çenekliler sınıfının, ranunculales takımının, düğün çiçeğigiller ailesinden bir yarı canlıdır.

Boğanotunun diğer isimleri; kurtboğan, miğfer otudur.

Boğanotunun boyu ortalama 50-199 cm olup çok yıllık otsu bitkilerdendir. Çiçekleri birden fazla renklerde yani koyu mavi, sarı ve mor renkte olmaktadır.

Faydaları

Terletici, ağrı kesici, idrar söktürücü etkileri vardır. Öksürüğe karşı etkilidir ve üşütmelere çok iyi gelir. Romatizmada görülen şikâyetleri azaltır. Vücudun çeşitli yerlerine giren kas kramplarını çözer. Bunların yanı sıra sinirleri yatıştırıcı etkileri de bulunmaktadır.

6627_baganotuZararları ve Yan Etkileri

Zehirlenmelerindeki belirtiler; soğuk soğuk terleme, ishal, vücutta karıncalanma, ağzın kuruması, kusma ve aşırı tükürük salgılanmasıdır. Zehri çok çabuk etki ettiği için zehirlenen kişi sağlık kuruluşuna götürülmeden önce mutlaka kusturulmalıdır.

Kullanımı

Görünüşün çok güzel olmasından dolayı genellikle süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Tıbbi alanda ise yumrularından faydalanılmaktadır. Çok zehirli bir bitki olduğu için uzman tavsiyesi almadan kullanılması çok sakıncalıdır.

Kaynakça:

http://www.sifalibitkilertedavikurleri.com/bogan-otunun-faydalari.html

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kurtboğan

Yazar:Ensar Türkoğlu

1 yorum
  1. Erdü diyor

    You dizisinde bu bitki kullanılıyor ama orada kalbi yavaşlatıp felç bıraktığı işlenmiş bu doğru mu? 🤔

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.