Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Los Angeles Nasıl Bir Şehirdir?

0 1.355

Slide4Los Angeles, ya da kısaca L.A. de denen şehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer almaktadır. Güney Kaliforniya bölgesinin en gelişmiş ve en büyük şehri olan Los Angeles, yaklaşık olarak komşu şehir San Fransisco’dan 551km daha güneydedir. Nüfus açısından şehir, yaklaşık olarak 13 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır. Şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinden en büyük ikinci metropolü konumundadır ve aynı zamanda da Kaliforniya eyaletinin en büyük ve en kalabalık şehridir.

Los Angeles, iklimi itibariyle Akdeniz ikliminin yoğun olarak yaşandığı ve Florida eyaletine nazaran iklimin daha ılıman olduğu en yaşanılabilir Amerika Birleşik Devletleri şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Kaliforniya eyaletinin genel yapısında da olduğu gibi Los Angeles da oldukça dağlık bir bölgede yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin diğer şehirlerini nazara alırsak bölgede düz bir alan bulmak oldukça zor olacaktır. Bölge yükseklikleri ortalama olarak 3000 metreyi bulan birkaç dağ silsilesiyle çevrili olduğundan bu durum San Fransisco’da daha yoğun görülür ki, oldukça dağlık bölgelerde dahi yerleşim görülür.

Bölgenin insan yaşamına ilişkin kalıntıları incelendiğinde yaşamın oldukça eski dönemlere dayandığı görülmektedir. Şehrin resmi olarak ilk keşfediliş tarihi 4 Eylül 1781 yılına dayanır. 1781 yılında İspanyol kaşif Felipe de Neve tarafından keşfedilen Los Angeles, adını İspanyolcadan alır. İspanyolca da Los Angeles; ”Melekler Şehri” anlamına gelir. Şehir 1821 yılında Meksika Kurtuluş Savaşı sonrasında Meksika’nın bir parçası haline gelir. Ancak bu tarihten 27 yıl sonra 1848 yılında Amerika-Meksika Savaşı’nda Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası haline gelir. Bu savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya eyaletini içinde Los Angeles da olmak üzere Meksika’dan bir ücret karşılığında satın almıştır. Satım işlemi Guadalupe Hidalgo Antlaşması’nın bir parçasını oluşturur.

Los Angeles şehir merkezinde yaklaşık olarak 3.8 milyon insan yaşamaktadır. Ancak şehrin merkezi dışındaki sınırları boyunca toplamda yaklaşık olarak 18 milyon insan yaşamını sürdürmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en yoğun yerleşim bölgelerinden biri kabul edilen Los Angeles bölgesinde günde yaklaşık olarak 17 milyon araç trafiğe çıkmaktadır ki bu bir dünya rekorudur. Bu kadar trafiğe çıkan araca rağmen Los Angeles’ın 6 ile 10 şerit arasında değişen devasa çift yönlü yolları sayesinde şehirde trafik diğer kalabalık şehirlere nazaran daha az bir şekilde tıkanıklığa yol açmaktadır.

hdr_losangeles1Dünyanın en büyük 5 şehrinden biri olan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nin batıda Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan şehirlerinden biridir. Bölge ayrıca dünyanın birçok ekonomik faaliyetinin gerçekleşme sahalarından birisi olarak da kabul edilmektedir. New York şehrinde yer alan borsalara rağmen, Los Angeles da Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli ekonomik getiri sağlayan şehirleri arasında gösterilmektedir. Şehir spor, sinema, medya, bilim, moda, eğitim, teknoloji, sağlık ve araştırma gibi birçok alana ev sahipliği yapmasından ötürü dünyanın en güçlü şehirleri arasında gösterilmektedir.

Şehrin ortalama ticaret hacminin 835 milyar dolar civarında olduğunu kabul edersek, bu dünyada şehirler şöyle dursun birçok ülkeden daha yüksek bir yıllık gelire karşılık gelir. Bu alanda dünyada Tokyo ve New York’tan sonra 3. sırada bulunan Los Angeles, en büyük payı sinema ve teknoloji alanında borçludur. Hollywood’a ev sahipliği yapan şehir, Universal Stüdyoları’ndan elde ettiği yıllık gelirle dünya çapında bir hasılata ulaşmaktadır. Los Angeles, 1932 ve 1984 yıllarında iki kez de Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Bu alanda da kendisini dünya pazarına çok iyi bir şekilde sunan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinden sonra en çok ziyaretçi çeken şehri olmayı başarmıştır.

los_angelesŞehir, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir parçası olduktan sonra, başlatılan altyapı çalışmaları neticesinde, dünya çapında bir ulaşım ağına sahip olmuştur. Havacılık sektörünün de bu anlamda tam bir gelişme yaşamasıyla beraber dünyanın en işlek 5 havalimanı arasına girmeyi başaran LAX’da Los Angeles da kendisine bir yer bulmayı başarmıştır. Şehir çok kalabalık ve gelişmiş olduğundan ulaşım sorununa geniş ve çok şeritli yollarla çözüm bulunmuştur. Şehir oldukça kalabalıktır ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok isyan çıkaran bölgesi olarak da tarihe geçmiştir. Bölgede 1965 ve 1992 yıllarında iki dev isyana ev sahipliği yapan bölgede binlerce insan yaşamını yitirmiştir.

Eğitim kurumlarıyla da meşhur olan Los Angeles’da dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesinden biri olan Californiya University de yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin ”İnternet Başkenti” olarak da kabul edilen Los Angeles, 1969 yılında internetin ilk kez kullanıldığı doğduğu yer olma özelliğini de haizdir. Şehrin dek bir dezavantajı vardır o da, şehrin merkezinin iki dev kıta plakanın kesişme noktasına çok yakın bir noktada yer alıyor olmasıdır. Bölge bu anlamda fay hatları üzerine kurulu olduğundan ciddi sarsıntılar esnasında çok fazla can kaybının yaşında bir bölge olma özelliğine de sahiptir. 1994 yılında bölgenin kuzeyinde gerçekleşen 6,7 büyüklüğündeki depremde şehir ciddi anlamda hasar görse de önceden tasarlanan mimari sayesinde 40 binden fazla kişinin yerleşim yeri hasar gördüğü halde sadece 72 kişi yaşamını yitirmiştir. Bu deprem sebebiyle ülkenin altyapı ve ulaşım sisteminin bir kısmı zarar görmüştür ve bu zarar sebebiyle 12.5 milyar dolarlık bir zarar ziyan tespiti yapılmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku