Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

0 424

3898_bogurtlen,,İnsan sağlığı için son derece faydalı olan mineral ve vitamin kaynağı bakımından oldukça zengin olan bir bitki türüdür.

Böğürtlen, gülgillerler familyasından bir bitki türüdür. Ham olan meyveleri kırmızı renklerde olup olgunlaştıkça rengi siyahlaşmaktadır. Görünüş olarak çileğe benzemektedir. Meyvenin bitkisi dikenli bir yapıya sahiptir ve yol kenarlarında bahçelerdeki çitlerde sıklıkla görülmektedir. Meyvesi C vitamini bakımından oldukça zengindir. Böğürtlenin meyvelerinin olgunlaşma dönemleri mayıs sonlarına doğru başlayıp, ağustos ayına kadar devam etmektedir. Böğürtlen, vücuda zararlı olan maddelerin temizlenmesi için çok faydalıdır. Vücut için oldukça etkili bir antioksidan kaynağıdır. Tansiyon rahatsızlığı olanların düzenli kullandıklarında tansiyonlarını düşürdüğü tespit edilmiştir. Yorgun olan ve halsizliği bulunan vücudu dinlendirir, güçlendirir. İdrar rahatsızlığı olan kişilerde, idrar söktürücüdür ve kabızlığa çok iyi gelmektedir. Ham olan yani tam olgunlaşmamış olan böğürtlenler de ishal kesici özelliğe sahiptir.

3898_bogurtlen.Böğürtlen yendiğinde gözlere üzerinde olumlu faydaları vardır. Ayaklarda ki şişkinliğe iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre basura da iyi geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca kadınlarda ki beyaz akıntıları kesmeye de yardımcı olmaktadır. Mesanedeki taşların düşmesine yardımcı olmaktadır. Ağız ağrılarına ve kokularına, diş eti ve bademcik iltihaplarına iyi gelmektedir. Kökü kaynatılıp suyu içildiğinde kandaki şeker miktarını düşürmektedir. Ayrıca böbreklerdeki kumun ve taşların düşmesinde de oldukça etkilidir. Böğürtlenden reçel ve şurupta yapılmaktadır. Şurup düzenli içildiğinde göğüs ve solunum yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca böğürtlenin meyvesinin, yaralara sürülmesi sonucunda da yaraları iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

3898_bogurtlen_uretimiBöğürtlen yaprağının da faydaları bulunmaktadır bunlardan birkaç tanesini sayacak olursak, yapraklar ezilerek oluşturulan madde, yaraların üzerine sürüldüğünde yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca hemoroitin tedavisinde de oldukça etkilidir. Her gün yenilen böğürtlenin içerisinde bulunan antioksidan maddelerin kanserden koruyucu etkisi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Tok tutmaya yardımcı olan bir bitki türüdür. Ayrıca zayıflamaya çalışanlar için de iyi bir besin kaynağıdır. Düzenli olarak yenilen böğürtlen insanlar yaşlandığı zaman hafıza kaybının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Doğadan gelen pek çok bitki de olduğu gibi bu sağlık kaynağından da şifa bulmanız dileğiyle..

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.