Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Türkiye’de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

0 977

Hayvanların yaşam alanlarına insanların yerleşmesi ile hayvan soyları tükenmeye mahkûm olmaktadır. İnsanlar pek çok sebepten dolayı hayvanları katletmektedir. Türkiye’de insanların yerleşim alanlarının artması ve hayvanların katledilmesi ile nesli tükenmekte olan hayvanlar aşağıdaki gibidir.

Vaşak

Vaşaklar yırtıcı hayvanlardır. Ülkemizde görülen vaşakların nesli tükenmek tehlikesi altındadır. Geçmişte çok sayıda vaşak bulunan ülkemizde şuan çok az sayıda görülmektedir. Vaşaklar Bolu, Antalya, Muğla, Çanakkale, Kastamonu, Artvin, Siirt, Hakkâri, Bitlis, Bingöl ve İzmir’de hala görülmektedir. Vaşakların avlanması yasak olmasına rağmen günümüzde hala postları için avlanmaktadır.

Leopar

Leopar geçmiş zamanlarda ülkemizde en çok görülen yırtıcılardan biriyken günümüzde görülme oranı giderek azalmıştır. En son 1974 yılında Ankara’nın Beypazarı ilçesinin bir köyünde görülen leopar köylüler tarafından vurularak öldürülmüştür. Öldürülmesi yasak olmasına rağmen köylüler yırtıcı olmasından dolayı tedirgin olarak öldürmektedir. Son 50 yıldır Türkiye’de hiç görülmemiştir.

Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan HayvanlarKızıl Geyik

Kızıl Geyik en çok Adapazarı, Kastamonu, Sinop, Bolu ormanlık bölgeleri ve Istanca ormanlarında görülmektedir. Aynı zamanda Afyon, Kütahya, Ankara (Beypazarı), Kahramanmaraş, Denizli, Manisa, Toros Dağları ve Cudi Dağları’nda sıkça görülmektedir. Görüldüğü üzere pek çok yerde yaşam alanı bulunan bu hayvanın köylülerin avlaması sonucu nesli tükenmeye yüz tutmuştur.

Kızıl Akbaba

Kızık akbaba ülkemizde neredeyse hiç görülmemektedir. Kızıl Akbaba genelde hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı yerlerde görülürler. Toros ve Ilgaz Dağları gibi bozkır ve makilik alanlarda sıkça görülen bir hayvandır. Aynı zamanda Ankara ve Eskişehir’de de görülmektedir. Geçmiş yıllardan bu yana avcılık işi ile uğraşan insanlar tarafından avlandığı için şu an Türkiye’de yok denecek kadar az sayıda görülmektedir.

Kara Akbaba

Kara akbaba Türkiye’de yaşayan en büyük kuş türüdür. Bu tür sadece Türkiye’de değil dünya genelinde nesli tükenme tehlikesine girmiştir. Genellikle karaçam ormanlık alanlarında görülürler. Kara akbaba türüne en fazla Doğu Anadolu, İç Ege ve İç Anadolu bölgelerinde rastlanır. Son 54 yıldır Kara akbaba türüne hiç rastlanmamıştır.

Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi

Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in sarp ve dağlık bölgelerinde Çengel Boynuzlu Dağ KeçisiTürkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar türünü görmek mümkündür. Aynı zamanda Erzurum ve Bingöl arasında dağlık alanlarda da görmek mümkündür. Eskiden çok fazla görülen bu tür her geçen gün daha da azalmaktadır. Avcılar, köylüler ve yırtıcı hayvanlar tarafından avlandığı için nesli tükenme sınırına gelmiştir.

Yazar: Can Baskın

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku