Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bolu’da Gezilecek Yerler

0 56

Bolu, Karadeniz Bölgesi’nde geçmişte Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Dağları, ovaları, akarsuları, gölleri, yeşil alanlardan oluşan diğer doğal güzellikleri ve şifa veren kaplıcalarıyla Bolu gezilecek yerler bakımından turistlerin tüm beklentilerini sonuna kadar karşılamaktadır. Bu sayede pek çok yerli ve yabancı turist tatil rotasında mutlaka Bolu’ya yer vermektedir.

Abant Gölü

Abant Gölü, Bolu’da deniz seviyesinden yaklaşık 1325 metre yükseklikte doğal güzellikleriyle turistlerin hayran olduğu bir yerdir. Yıl boyunca her mevsimin birbirinden eşsiz güzelliklerini sunan bölge ziyaretçilerin doğa yürüyüşü, piknik ve kamp gibi birçok etkinliği yapabilmesine imkan vermektedir. Muhteşem doğasında açık havanın keyfine varmak, çevresindeki tesislerde lezzetli yemekleri tatmak ve ev sahipliği yaptığı bitki ve canlı türlerini incelemek Abant Gölü’nü Bolu’da bir cazibe merkezi haline getirmektedir.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı, yalnızca Bolu’nun değil Türkiye’nin en ünlü ve güzel mesire alanlarından biridir. Yıl boyunca turistleri ağırlayan bölge özellikle ilkbahar mevsiminde doğanın kendini yenilediği günlerde görsel bir şölen sunmaktadır. Turistler için yürüyüş yollarının ve dinlenme alanlarının bulunduğu Yedigöller, Bolu’da anıt ağaçları ve Pisagor ağacı ile dikkat çekmekte, günlük aktivitelerle doğa sporlarına olanak tanımaktadır.

Esentepe Kayak Merkezi

Bolu kış aylarında karın keyfini çıkarmak isteyen turistlerin Esentepe Kayak Merkezi’yle beklentilerini karşılamaktadır. Aralık ve Mart ayları arasında özellikle kayağa yeni başlayan kişilere uygun olan pistleriyle ilgi görmektedir. Esentepe Kayak Merkezi, kayak meraklılarının yanı sıra, yer aldığı bölgenin ormanlık alanlara yakın olmasıyla doğa gezileri ve piknik gibi etkinlikleri gerçekleştirmek isteyenlerin ilgi gösterdiği bir bölgedir.

Seben Kaya Evleri

Seben Kaya Evleri, Bolu’da birbirine yakın mesafede bulunan kayaların oyularak yerleşim yerine dönüştürülmesi ile oluşmuştur. Erken Hıristiyanlık’tan Orta Bizans zamanlarına kadar kullanıldığı tahmin edilen bu evler günümüzde turistlerin tarihi bir ortamda, doğa ile iç içe, sessiz ve sakin bir gün geçirmelerini sağlamaktadır.

 Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri, Bolu’da doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Bölge yeşil alanların arasında doğa gezileri, piknik, açık hava sporları ve fotoğrafçılık gibi etkinliklerin gerçekleştirilmesine imkan verirken, traverten havuzları özellikle sıcak günlerde serinlemek isteyen kişilerle dolup taşmaktadır. Ailece güzel bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin ilgi gösterdiği Akkaya Travertenleri, bölgeden çıkarılan maden suyu ile de isminden söz ettirmektedir.

Gölcük Tabiat Parkı

Gölcük Tabiat Parkı, Bolu’da temiz havanın tadının çıkarılabildiği bir alan olarak öne çıkmaktadır. Sınırları içerisinde yer alan bol sayıdaki çam ve köknar ağacı ile yeşil alanlar sunan park turistlere doğa gezileri, piknik ve fotoğrafçılık gibi aktivite olanakları sunmaktadır. Alanda bulunan restoran, kafe ve kır gazinosu gibi işletmeler de ziyaretçileri verdikleri kaliteli hizmet ile memnun etmektedir. Gölcük Tabiat Parkı, Bolu’da sakin ve huzurlu gün geçirmek için tercih edilebilecek yerlerin başında gelmektedir.

Akşemseddin Türbesi

Akşemseddin Türbesi, Bolu’da yer almaktadır. Fatih Sultan Mehmet’i yetiştiren, İstanbul’un manevi Fatihi olarak kabul edilen büyük ilim insanı Akşemseddin’in vefatının ardından 1464 yılında inşa ettirilmiştir. Akşemseddin Türbesi günümüze kadar varlığını başarılı bir şekilde korumuştur. Bolulular ve turistlerin ilgi gösterdiği yapılardan biri olan yapının içerisinde Akşemseddin’in sandukası yer almaktadır. Sade yapısıyla öne çıkan türbenin ev sahipliği yaptığı sandukalar süslemeleri ve kabartmaları ile dikkat çekmektedir.

Bolu Müzesi

Bolu Müzesi, şehirde ve çevresindeki bölgelerde bulunan eserlerin korunması ve sergilenmesi amacıyla 1981 yılından bu yana hizmet vermektedir. Müzenin arkeoloji salonunda Neolitik, Eski Tunç, Frig, Urartu, Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler, etnografya salonunda ise şehrin yakın geçmişini yansıtan objeler sergilenmektedir. Müze, Bolu’nun geçmişini merak eden yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği bir yer olarak yıl boyunca ziyaret edilebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.