Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boris Vian Kimdir?

0 112

5350_images_(1)10 mart 1920 de, Paris civarlarında ki Ville d’Avray isimli küçük bir Fransız kasabasında doğdu. Çocukluğunu geçirdiği bu kasabanın sessiz ve bir o kadar mimari açıdan görkemli yapısı, Boris Vian’ın kitaplarında ki betimlemelerinde derin izler taşır. 5 yaşındayken okumayı ve yazmayı öğrenen Boris, diğer çocukların aksine kağıt ve kalemler ile oynar aklına gelen hemen hemen her şeyi kağıda dökerdi. (bu kağıtlardan bazıları adına müzeye çevrilmiş mütevazı bir yerde tutulmakta). Boris henüz 12 yaşındayken, başlayan ve ölümüne kadar yakasını bırakmayan kalp rahatsızlığına yakalandı; fakat bu durum onun küçük bedenini etkilediği kadar büyük ruhunu ve muhteşem edebi zekasını etkilemedi.

Lise yıllarını Versailles lisesinin tozlu koridorlarında geçiren genç Boris, 17 yaşındayken trompet çalmaya başladı. Felsefe ve Matematik dallarında üstün başarı ile liseden mezun oldu. Henüz liseyi yeni bitirdiği dönemlerde ilk romanını yazdı. Bu romanında Fransız bürokratları çılgına çevirir cinsten yazılar yazan genç Boris, o yıllarda pek dikkat çekemese de daha sonra bu romanı büyük ilgi uyandırdı.

1940 yılında tanıştığı Michelle Leglise ile büyük bir aşkla 1 yıl sonra evlenen Boris Vian, 1942 yılında Maden Mühendisliği Diplomasını aldı. Yeni mezun olmuş her genç gibi kendisini bir anda kapitalizmin içinde bulan Boris “Office Professionel des Industries et des Commerces du Papier et du Carton” adlı Fransız kökenli bir firmada çalışmaya başladı. 1947 yılında aykırı duruşu ve sert çıkışlarından dolayı işine son verilesiye kadar burada çalışmış ve bu süre içinde 2 kitap daha yazmıştır. 1946 yılında işine son verilmeden 1 yıl önce, daha önceki yazılarından da derlediği ve aynı zamanda en ünlü romanlarından olan Günlerin Köpüğü(L’Écume des jours), Mezarlarınıza Tüküreceğim(J’irai cracher sur vos tombes) ve Pekinde Sonbahar’ı(L’Automne à Pékin) yazmıştır. Henüz 26 yaşındayken yazdığı bu kitaplar sayesinde kısa sürede üne kavuşmuş, aynı zamanda sivri dilinden ve patafizik felsefeye bağlı yazılarından dolayı olsa gerek eleştiri oklarını üzerine çevirmiştir.

Boris Vian, 23 Haziran 1959 günü Parisin ünlü şov merkezlerinden olan Cinéma Marbeufte Mezarlarınıza Tüküreceğim isimli romanından uyarlanan filmin galasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğinde henüz 39 yaşındaydı. 39 yıllık yaşamına hatırı sayılır sayıda roman ve makale sığdıran Boris Vian günümüzde hala patafizik felsefeye bağlı tarzda yazılarda ilk akla gelen kişidir.

Yazar:Semih Arık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku