Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Botox Nedir? Nasıl Uygulanır?

0 326

470botoxBotox yüzdeki, boyundaki kırışıklıkları ve çizgileri gidermek için uygulanan alternatif bir tıp yöntemidir. Özelikle estetik ameliyattan bıçak altına yatmaktan çekinen bayanların ilgi ve rağbet ettiği bir güzellik yöntemidir.

Botox tam olarak hangi bölgelere uygulanır?
Özelikle yüzün üst kısımdaki kaş aralarındaki ve boyun göz çevresindeki kırışıklıklara uygulanır. Son zamanlarda bayanların özelikle uygulattığı yerlerden biride kaşlarını kaldırmak için baş vurdukları bir yöntem halini almıştır. Silikon yani biyopolimer kullanımının büyük tartışmalar yaratması ve bazı ülkelerde yasaklanması üzerine yüzün üst bölümlerinde kulanılmasını önermekte uzmanlar. Botox, gram (+), anaerobik bir bakteri tarafından üretilmektedir.

Botox’un etkileri nelerdir?
Uygulandığı küçük kas demetlerinin, kas – sinir bağlantısını engelleyerek, kasın kasılmasına engel olur. Sinir ucundan nörotransmitterin salınımını engelleyerek bu işlevi yerine getirir. Böylelikle o kas demeti üzerindeki cilt kırışıksız kalırken, Botox uygulanmamış kas demetleri çalışmaya devam ederek normal yüz ifadesini korumuş olurlar.

Botox’un uygulanma şekli nasıldır?
Kozmetik amaçlı “Botox ” yöntemleri kolay ve güvenlidir, küçük bir iğne ile çok az miktarda Botox’un yüzün kısmi noktalarına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Botox, soğuk zincirle özel şartlarda iletilen şeffaf bir maddedir. Serum fizyolojik olarak sulandırılır. Sulandırma işleminde doktorların tercih ettiği çözücü oranları birbirinden farklıdır. En düşük sulandırma dozu olan 1 ml serum fizyolojik miktarı tercih edilmektedir genellikle. Böylelikle en az oranda, yüksek doz Botox istenilen kasın içine enjekte edilebilir. Daha fazla miktarda çözücü kullanmanın dezavantajıları ise, ilacın komşu kaslara dağılıp onlara engel olma riskini taşıyabilir. Uygulama esnasında, bazı hastaların böcek ısırması diye ifade ettiği, histe bir ağrı hissedilebilir. Ekstra bir anestezi veya uyuşturma gerektirmez, ve hemen sonrasında hasta günlük yaşamına dönebilir.

Botox’un riski nedir? Her isteyene Uygulanabilirmi?
Tedavinin en net görünen yan etkisi enjeksiyon bölgelerinde ufak çaplı kızarıklıkların meydana gelmesidir. Hastaların ortalama %10’unda birkaç saat süren baş ağrıları olabilmekte. Fakat enteresandır ki bir çok insan da baş ağrısını geçirmek için Botox kullanıyor. Migren ve baş ağrısı tedavilerinde kullanıldığıda olmuştur. Çok az olsada, göz kapağı sarkması gibi enjeksiyon tekniği hatalarına bağlı tecrübesizliklerde olası. Botox yaptı diye henuz kimse ölmedi yada ciddi bir rahatsızlığa yakalandı diyemeyiz. Yani tamamen güvenli bir maddeden yapıldığı rahatlıkla söylenebilir. Kas hastaları ve hamileler botox kullanmamalıdırlar.

Bu tedavi yönteminde uyulması gerekenler nelerdir?
İlk etapta bu tedavide enjeksiyonu kimin yapacağı çok önemlidir. Bu konuda uzman bir doktor olması şart. Aksi durumda yanlış yere enjekte edilen madde istenmeyen bir sonuç doğurabilir. Bir de yüzün hangi alanına yapılacağı konusu çok önemlidr. Gülümsemeyi etkilediği için yüzün alt kısmına uygulanması iyi sonuçlar vermiyor. Botox daha çok kırışık ya da gıdı problemleri olan kadınlara yönelik bir tedavidir. Botox sadece belirli kasları gerginleştirebiliyor, ciltteki hasarı ya da genetik yaşlanmayı önlemiyor.

Kollajenden ayrılan yöneleri nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır?
Bu kişiye göre değişiklik gösterir. Kollajen kırışıklıkların içini dolduran bir maddedir, Botox ise yüzdeki kasları belli bir süre için dondurarak gençleştiriyor. Buna karar vermek için önce uzman doktorunuzun yüzümüzü incelemesi ona göre karar verilmesi gerekiyor.

Botox’un ömrü nedir?
Uygulandıktan 24 – 72 saat sonra görselliğe etkisini belli eder ve 7-14 gün içerisinde etkisi tam olarak ortaya çıkar Botox, terleme ile vucuttan atılıyor buda yaklaşık bir 8 ay zaman alabiliyor. Sadece yüze yapılan 15 dk bir tedavi de 6 ay boyunca etkisini sürdürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku