Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boyun Sarkması Nedir, Neden Olur, Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

0 134

Boyun insan vücudunun en hassas bölgelerinden biridir ve yaşlanmayla orantılı olarak deformasyona uğrar. Boyun sarkması bazı yanlış alışkanlıkların sonucu olabileceği gibi genetikte olabilir. Özellikle bayanların hoşuna gitmeyen boyun sarkması çözümsüz değildir ve bazı uygulamalar yardımı ile düzeltilebilir. Boyun sarkması nedir? Diyecek olursanız kısaca boyun bölgesinin elastikliğini ve gerginliğini kaybetmesidir diyebiliriz.

Boyun Sarkması Neden Olur?

Boyun-SarkmasıBoyun sarma sebebi olarak bir şeyden bahsetmek mümkün değildir. Birçok etkene bağlı olan bu sorun özelikle yaş ile yakından ilgilidir. Yaş ilerledikçe yıpranan ve tekrar yenilenmesi zor olan dokular eski elastik yapısını kaybeder ve sarkmalar meydana gelir. Bunun yanında genetik olarak da boyun sarkmaları meydana gelebilir. Çok genç olan kişilerde bu sorun ile karşılaşabilir. Düzensiz yaşam tarzı ve beslenme de boyun sarkmalarında etkili olabilir.

Duruş bozukluğu, boyun sarkmalarını tetikleyen bir etkendir. Başın çok fazla öne doğru eğilmesi boyun yapısı için sağlıklı değildir. Fazla kilo boyun sarkmalarını arttırır. Boyun sarkmasını en aza indirmek için kilo kontrolü ve duruş son derece önemlidir.

Boyun sarkmaları kişiyi olduğundan yaşlı gösterir ve hoş bir görüntü oluşturmaz. Fakat bunun için ameliyat olmak çok gerekli bir işlem değildir. Bu sorun için doğal yollar bulunmaktadır ve düzenli olarak yapılmalıdır.

Boyun masajı yapmak, sırt üstü yatmak ve dik durmak boyun sarkmalarını en aza indirecek kolay çözümlerdir. Boyun kırışıklıkları ve sarkmaları az olan kişilere bakıldığında sırt üstü yatan kişiler olduğu görülmektedir.

Doğal yağlarla yapılan masaj son derece faydalı olacaktır. Özellikle zeytinyağı masajı boyun sarkmalarına iyi gelmektedir. Boyun bölgesine damlatılan zeytinyağı parmak uçları ile boyuna yedirilmeli ve yukarı doğru hareketler ile masaj yapılmalıdır. Düzenli olarak yapılan bu masaj sayesinde boyun sarkmaları azalacak ve kırışıklıklar yok olacaktır.

Boyun sarkması olan kişiler görüntüsünden rahatsızsa ve doğal yollarla ilerleme göremediyse uzman bir hekime başvurabilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku