Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Salça Lekesi Nasıl Çıkartılır?

0 271

Mutfakta istenmeyen lekelerden biri salça lekesidir. Salça lekesini çıkarmak biraz zahmetlidir. Salça domatesten yapıldığı için doğal kırmızı boya içerir. Salça sulandırıldığı zaman leke kumaşın liflerinden geçerek derine nüfuz eder. Böylece salça lekesini çıkarmak bir kat daha zorlaşır.

8073_10Salça lekesini çıkarmak için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanını salça lekesinin üzerine dökün. Ilık su ile lekeyi çitileyin. Bu işlemden sonra makineye atıp ön yıkama programı yapın. Salça lekesinden eser kalmayacaktır.

Salça yemeklerde kullanılan bir ürün olduğu için yemeklerin suyu da döküldüğü zaman leke yapar. Kıyafetinize yemek döküldüğü zaman yapmanız gereken ilk işlem yemek suyunun üzerine tuz serpmek olsun. Tuz yemek lekesinin derine inmesine engel olacaktır. Bu işlemden sonra bulaşık deterjanı döküp lekeyi çitileyin.

Salça lekesi nasıl çıkar, kurumuş salça lekelerini çıkarmak zor mudur? Doğru yöntem uygulandığı zaman kolaydır. Salça lekesi olan beyazsa çamaşır suyu kullanmak en doğrusudur. Ancak unutulmamalıdır ki kıyafetlere çok sık çamaşır suyu kullanılması kıyafetlerin çabuk yıpranmasına neden olur.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.