Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu

0 259

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal YoluYılın belirli dönemlerinde ve özellikle de kış aylarında gribe yakalanma riskimiz yüksektir. Gripten dolayı çoğu kişi halsiz düşmekte ve eve kapanmak durumunda kalabilmektedir. Aslında, muhtemelen gripten dolayı düştüğünüz halsiz durumdan, yüksek ateşten, hapşırmaktan kurtulmak ve yorgunluğunuzu bastırmak için bu makaleyi okuyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, kurtulmaya çalıştığınız o kötü hastalığa rağmen, şanslısınız demektir. Bu yazıda, gribe karşı savaşmak için evinizin rahatlığında kullanabileceğiniz en iyi doğal ilaçların 10’unu inceleyeceğiz.

1. Su ve Diğer Sıvılarla Bağışıklık Sisteminizi Harekete Geçirin

Herhangi bir hastalığın üstesinden gelmek istiyorsanız, doğru miktarda ve yeterince su ve sulu besinler almanız gerekir. Niye? Sıvılar, virüsleri ve bakterileri sistemimizden atmaya yardımcı olur. Ayrıca, kusma veya ateşle ilişkili terleme sonucu hızla sıvıları kaybettiğimizde gerekli olan sıvı ihtiyacımızı karşılayacaktır.

Gribe karşı savaşırken su her zaman olduğu gibi içilecek en önemli sıvıdır. Ayrıca, tavuk suyu da gribe faydalı bir gıdadır. Yeşil ve siyah çay gibi bağışıklık sistemini artırmak ve semptomların şiddetini azaltmak için tasarlanmış bitki çayları da bulunur.

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu2. Hastalığı Kabul Ederek Daha Hızlı İyileşin

Hepimize, hastalıklarımızı görmezden gelebileceğimizi ve belirtilerimiz boyunca çalışabileceğimizi öğrettiler. Bu grip beni düşürmeyecek. Kendime ilaç dolusu bir avuçla besleyeceğim ve hiçbir şeyin yanlış olmadığını düşüneceğim ve (seçtiğiniz etkinliği buraya ekleyin) harika bir gün geçireceğim. Bu şekilde düşünmek bazı zamanlar harika olsa da, vücudunuz için o kadar sağlıklı değildir. Grip olduğunuzda, kendinizi hareket ettirmek ve çalışmak için zorlamak, iyileşme sürecini geciktirir ve hali hazırda yaşadığınızdan daha kötü olabilecek semptomların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, hasta olduğunuzu kabul edin, bir battaniye alın, rahatlamaya çalışın ve sizi mutlu eden bir şeyler yapmaya gayret gösterin. Geri dönmeye hazır olduğunuzda dünya hala bıraktığınız yerde olacak.

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu3. Turunçgiller Tüketerek Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

C vitamininin faydalı olduğu bir sır değildir. Sonuçta, herhangi bir sağlık web sitesinde, C vitamini önerildiğini görmeden ayrılamazsınız. Takviye almaktan ziyade C vitamini içeren yiyecekler yemeye çalışmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. Açıkçası, portakal, C vitamini için doğrudan hedef meyvedir.
Bununla birlikte, kırmızıbiber, brokoli ve kiraz gibi bazı meyveler ve sebzelerde de C vitamini bulabilirsiniz.

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu4. Keklik Yağı ile Grip Belirtileri İle Savaşın

Sıradaki doğal ilaç, belki de şu an mutfağınızda hali hazırda bulunuyor olabilir. Griple savaşmak için doğal çözümlerden birisi de keklik yağıdır. ABC News’te yer alan bir makaleye göre, keklik yağının küçük laboratuvar çalışmalarında antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antiviral özellikleri içerdiği kanıtlandığı gösterilmiştir.

Bu yağın grip önleyici faydalarını elde etmek için yapmanız gereken tek şey, bir bardak suya 3-30 damla kekik yağı ilave etmek, ağzınızı bununla çalkalamak ve her gün dört kez içmek olacaktır.

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu5. Spesifik Grip Belirtilerini Ortadan Kaldırmak İçin Uçucu Yağlar Kullanın

Uçucu yağlar, grip belirtileri ile başa çıkabilmek için ilaçları yutmak istemeyenler için mükemmel ilaçlardır. Banyolara, vücut losyonlarına veya kremlere, hatta ihtiyaç duyduğunuz faydaları sağlamak için kaynar suya eklenebilirler. Griple mücadelede kullanılan en popüler yağlardan bazıları okaliptus yağı, çay ağacı yağıdır. Bunlar sadece birkaç öneri olsa da, webde bu yağların nasıl kullanılacağı konusunda daha fazla öneri ve talimat bulabilirsiniz.

Her türlü uçucu yağı kullanmadan önce araştırma yaptığınızdan emin olun. Bazı yağların cilde temas etmesi güvenli olmayabilir ve bu durum daha önce karşı karşıya olduğunuzdan daha fazla sorun oluşturabilir. Belli bir yağın neler yapabileceği ve nasıl düzgün bir şekilde kullanılacağı hakkında derinlemesine bilgi verecek çok sayıda rehberi webde bulabilirsiniz.

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu6. Grip ve Solunum Problemleri ile Savaşmak İçin Hidrojen Peroksit Kullanın

Genellikle, web siteleri çare olarak hidrojen peroksit önermez çünkü vücuda alınmaları güvenli olmayabilir. Bununla birlikte, bu yazıda da yutmanızı önermiyoruz. Peroksitin artık kabarcıklanamayacağı kadar her gün kulağınıza birkaç damla solüsyon damlatmanız önerilmektedir. Solunum problemlerinize iyi gelecektir.

7. Bağırsak Sağlığını İyileştirmek ve Bağışıklık Sistemini İyileştirmek İçin Probiyotik Alın

Probiyotikler, bağırsağınıza ve bağışıklık sisteminize faydalı bakterilerin türüdür. Tüm probiyotikler arasından sizin için en yararlı olduğu bilinen olanlar Lactobacillus ve Bifidobacterium olarak bilinir. Her ne kadar probiyotikler grip öncesinde daha yararlı olsa da grip olduğunuzda da alınabilirler. Bununla birlikte, mide bulantısı veya ishal etkilerine karşı koymak için daha fazla probiyotik kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu8. Gribinizin Süresini Kısaltacak Çinko İçerikli Takviyeler Tüketin

C vitamini içerikli besinler yediğiniz halde, çinko içerikli takviyeler de alarak grip mücadelenizdeki düzelmeyi ikiye katlamayı düşünebilirsiniz. Çinko, bağışıklık sistemini geliştirir, antiviral etkilere sahip olduğu bilinir ve tipik olarak semptomlarınızın şiddetini ve gribinizin uzunluğunu azaltmak için tasarlanan ilaçlara eklenir. Bu kesinlikle inanılmaz bir takviye olsa da, vücudunuz için çok fazla zararı olabilir ve birçok ilaç gribinize karşı savaşmanız için gerekli olan faydaları sağlayamayabilir. Her zaman en çok önerilen takviyeyi araştırın ve talimatları dikkatle izleyin.

9. Grip Savunmanızı Geliştirmek İçin Dışarı Çıkın ve Güneş Işığı Alın

Yeterli miktarda D vitamini almamanız, en başta grip virüsüne karşı duyarlılığınızın nedenlerinden biri olabilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, D vitamininin aynı zamanda bir antimikrobiyal etken olduğu bilinmektedir. D vitamini almak için en iyi yol, her gün en az 15 dakika güneş altında bulunmaktır. Eğer bu mümkün değilse, benzer faydalar elde etmek için D vitamini takviyeleri alabilirsiniz.

Griple Başa Çıkmanın 10 Doğal Yolu10. Gribinizin Belirtilerini Öldürmek İçin Sarımsak Tüketin

Yapılan bilimsel çalışmalar, sarı veya yeşil renkli balgam ile karşılaşıldığında sarımsak tüketimi ile bu durumla baş edebileceğinizi göstermektedir. Sarımsak, antiviral etkilere sahiptir, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. Sarımsak tüketmenin harika bir yolu zeytinyağı ve bir parça ekmek ile yemektir.

Unutulmaması gereken en önemli şey, bu çarelerin yalnızca kendileriyle birlikte düzenli kullanırsanız işe yarayacağıdır. Sadece uçucu yağları bir kez kullanırsanız veya C vitamini takviyelerini bir günlüğüne alırsanız, grip virüsü ile baş edemezsiniz. Kısa zamanda daha iyi bir hale gelmeyi düşünüyorsanız, bu önerileri düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca, doğal takviyeleri ile tedavi edilemeyen bazı hastalıkların olduğunu da unutmamalıyız. Semptomlarınız düzelmiyormuş gibi hissederseniz, tedavi görmek için bir sağlık uzmanını ziyaret etmeniz gerekecektir.

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.