Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Brüt Beton Nedir?

0 565

Brüt Beton Nedir?Brüt beton, beton yapımında çimento ile birlikte kullanılan kırma taş veya mıcır (agrega) çapının en yükseğini belirtmek amacıyla kullanılan ‘dmax’ ölçüsünün daha düşük olduğu bir beton çeşididir. Normal betonda dmax çapı (agrega çapı) 22 mm’dir. Brüt betonda dmax çapı (agrega çapı) 12 mm olmaktadır. Dolayısıyla kullanıldığı alanlarda daha pürüzsüz bir yüzey elde edilmesini sağlayan, görsel olarak daha iyi algılanan, estetik kaygıların öne çıktığı uygulamalarda önemli avantajlar sağlayan bir malzemedir. Bu da beton paneller gibi uygulama alanlarında estetik kaygıların öne çıktığı yapı malzemelerinde kullanılmasını sağlayan, brüt beton paneller gibi yapı malzemelerinin tercih edilmesini sağlayan özelliktir.

Brüt Betonun Kullanım Alanları

Dayanıklı ve nispeten hafif bir malzeme olmasına rağmen estetik beklentileri de karşılayabilen brüt beton paneller ya da brüt beton kullanılarak hazırlanan yapı malzemeleri, iç mekânlarda, duvarlarda ve tavanlarda sıkça kullanılan malzemelerdir.

Hafif olmasına rağmen dayanıklı ve uzun ömürlü malzemeler olan ve brüt betondan yapılan yapı malzemeleri, suya ve neme dayanıklı olmaları, diğer dış hava koşullarına dayanıklı olmaları sayesinde dış mekânlarda da kullanılabilen, tadilat uygulamalarının yanı sıra yeni projelerde de tercih edilen yapı elemanlarıdır.

Brüt Beton Paneller ve Uygulamalarda Sağladıkları Avantajlar

Organik doğal bir ürün olan ve çimento esaslı olması sayesinde çok dayanıklı olan brüt beton paneller ve brüt beton kullanılarak yapılan diğer yapı malzemeleri, projenin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde üretilebilirler (ölçüleri ayarlanabilir) ya da üretilmiş oldukları biçimde monte edilebilirler. Dolayısıyla her türlü yapı projesinin en kısa sürede tamamlanmasını sağlayan, zaman ve maliyet avantajları sunan yapı elemanlarıdır.

Beton panellere göre daha pürüzsüz yüzeyler sunan brüt beton paneller, estetik kaygıların ön plana çıktığı projelerde, iç mekânlarda ve sanatsal tasarımlarda önemli kolaylıklar sağlayan malzemelerdir.

Özel renklerde üretilebilen ve seçilebilen brüt beton paneller, projenin ve kullanıldıkları mekânın ihtiyaçları doğrultusunda boyanabilirler ya da ebatları ayarlanabilir. Bu durumlarda montaj süreleri biraz yükselse de, alternatif yapı malzemeleriyle kıyaslandığında, projenin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilen ve uygulaması en kısa sürede yapılabilen malzemeler oldukları söylenebilir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.