Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Buzulların Erimesi ve Neden Olduğu Büyük Tehdit

0 431

Buzulların Erimesi ve Neden Olduğu Büyük Tehdit

Doğal felaketler gündemde.Bunlardan bir tanesi de buzuların erimesi ve doğuracağı sonuçlar. Yakın zamanda yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki buzullar erimeye başladığı andan itibaren su seviyesinin 4.3 trilyon ton arttığını ve su küresel su seviyesinin yükseldiğini gösteriyor. Küresel ısınma ve doğal olayların neticesinden buzullar büyük bir tehlike arz etmeye başladı peki bunun nedenleri ne olabilir;

En başta küresel ısınma geliyor az önce de belirttiğim gibi bunun yanı sıra asit yağmurları ve aşırı yağış miktarıdır. Araştırmalar en fazla kaybın Grönland ve Antarktikada olduğunu gösteriyor. Su seviyesinin yükselmesi insanlık için büyük tehdit arz ediyor belki yakın zamanda değil ama gelecekte Dünya’nın sular altında kalabileceği bile söyleniyor. Mevsimlerin değişiklik göstermesi, bitki ve hayvanların populasyonlarındaki değişiklik ortaya konabilecek diğer nedenler arasında.

Tehlike Ne Kadar Yakınımızda?
An itibariyle herhangi büyük bir tehlike söz konusu değil ancak süren araştırmalar durumun bu şekilde ilerlemete devam ettiğinde 40-50 yıl gibi bir sürede büyük tehlikelerin bizleri beklediğini öne sürüyor.

Buzulların Erimesi ve Neden Olduğu Büyük Tehdit

Seragazları,benzin,kömür gibi zenginliklerin fazla tüketimi buzullara etki etmekte önlem alabilir miyiz şeklindeki sorulara verilecek cevap gayet basit çok kolay olmasa da bu tehditi ortadan kaldırabiliriz aslında az önce saydığım maddelerin kullanımı azaltılabilir mi? Neden olmasın. Doğalgaz yaygın bir şekilde kullanılmaya başladı artık yavaş yavaş petrolün de devri kapanıyor diyebiliriz. Araçları göz önünde bulunduracak olursak petrol dışında su,güneş enerisi ile çalışan araçlar gündemde; eğer bu tarz şeylerin kullanımı yaygınlaştırılırsa tehlike büyümeden önlenebilir diye düşünüyorum.

Buzulların Erimesi ve Neden Olduğu Büyük TehditBizi Bekleyen Sorunlar:
Sulardaki seviyenin yükselmesi ile suda yaşayan canlıların doğal ortamı sekteye uğrayacak ve yaşam onlar için daha zorlaşacak. Su ısısı yavaş da olsa değişim gösterecek ve bu sudaki canlılar için yine büyük bir zarar. Düz mantıktan devam edersek denizdeki besinlerin yavaş yavaş yok olması ve doğal dengenin sekteye uğraması da tüm canlıları belirgin bir şekilde etkileyecektir.

Yazar: Ali ERSOY

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.