Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Tayvan’a Beş Yıldızlı Ulaşım: "EVA Air"

0 472

EVA Air Corporation ya da kısaca EVA Air, Çin’in hukuki olarak bir parçası olan Tayvan’ın sivil havacılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan bir uluslararası havayolu şirketidir. Tayvan’ın en büyük ticari markaları arasında yer alan EVA Air, bu küçük Asya ülkesini dünya ile bağlayan büyük bir havayolu şirketidir. Dünyanın en önde gelen 10 havayolu şirketi arasında kendisine yer bulan EVA Air, bu anlamda kredibilitesi oldukça yüksek bir ticari şirkettir. Şirketin merkezi, Tayvan’ın başkenti Taipei’de bulunur. Ayrıca EVA Air, uçak filosunu da yine bu şehirde bulunan uluslararası hava meydanında bulundurur. Bölgenin en büyük havayolu şirketleri arasında yer alan EVA Air, dünyanın birçok noktasına tarifeli seferler düzenler. Bu tarifeli seferlerin neredeyse tamamına yakın bir kısmı filo merkezi de olan Tayvan Taoyuan Tayvan'a Beş Yıldızlı Ulaşım: "EVA Air"Uluslararası Havalimanı’ndan gerçekleştirilir. Bir ticari havayolu şirketi olan EVA Air, aynı zamanda da kargo taşımacılığı alanında faaliyet göstermesi ile de bilinir. Bakıldığı zaman ülkenin en büyük ekonomik güçleri arasında yer alan EVA Air, Tayvan’ın zengin bir ülkeye dönüşmesinde ciddi bir rol üstlenmiştir. Bu da şirketi, küresel bir markaya dönüştürmüştür.

Asya’nın en refah ülkeleri arasında yer alan Tayvan, EVA Air sayesinde dünyanın bütün noktalarına ulaşım imkanına kavuşmuştur. Bu anlamda EVA Air, ülkenin Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtaları ile bağlantısını sağlayan EVA Air, sadece uluslararası tarifeli seferlere sahip olmasıyla da dikkat çeker. Bu anlamda şirket misyonu tamamen dış pazar olmuş ve iç pazarın küçüklüğü ile zaman kaybedilmemiştir. Bunun en büyük nedeni, ülkenin son derece küçük bir yüzölçümüne sahip olmasıdır. Hal böyle olunca şirket de politikasını doğrudan dış pazara çevirmiştir. EVA Air, tamamıyla bir özel şirket olup, devlet ile herhangi bir ticari bağa sahip değildir. Dünya üzerinde çok az sayıda havayolu şirketi Skytrax tarafından 5 yıldız ile ödüllendirilmektedir. Bu sayı gerçekten de bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. İşte EVA Air de bu elde yer alan 5 parmaktan biri olmayı başararak 5 yıldızlı bir havayolu şirketi olmuştur. Bu şirketin sunduğu yüksek hizmet kalitesi ve başarılı uçuş geçmişi ile doğrudan orantılı bir durumdur.

Şirket özel bir iştirak olup, resmi olarak 8 Mart 1989 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihle beraber hizmete başlayan EVA Air, ilk ticari seferini ise yaklaşık 2 yıl sonra 1 Temmuz 1991 tarihide gerçekleştirmiştir. Küresel bir marka olan EVA Air, Türk Hava Yolları’nın da ortak olduğu dünyaca ünlü havayolu ittifakı olan Star Alliance üye konumundadır. Bu sayede bu 5 yıldızlı havayolu şirketi rotasında bulunmasa dahi ortak uçuş düzenleyebildiğinden başka güzergahlara bilet satabilmektedir. EVA Air bünyesinde 76 adet ticari yolcu ve kargo jeti bulunur. Bu jetlerle 77 destinasyona seferler düzenlerler. Bu seferler arasında kargo seferleri de bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku