İnternet kullanıcılarının en büyük sıkıntısıdır kota dolma problemi.Bu yazımda sizlere kotalı internet kullanıcılarının dikkat etmesi gereken hususları aktarmaya çalışacağım.

Bizlere birçok hizmeti anında sunan internet ağı gün geçtikçe daha sık kullanılmaya ve her eve girmeye başladı. Birçok seçenek sunan bu ağ kotalı,kotasız ve hız baremine göre farklılıklar göstermektedir. Eğer sıkı bir kullanıcıysanız sizlere zaten kotalı internet tavsiye etmem.

Kota Nedir?
Sınırlı internet kullanıcılarına belirlenen limit olarak adlandırabiliriz.Örneğin 4 Gb ya da 8 gb gibikota belirlemekte firmalar kullanıcılar için.İnternet üzerinden çok fazla işlemgerçekleştirmiyorsanız bu sınırlama sizlere fazlasıyla yetecektir.Kota aşma durumundafirmalar belirlediği miktarlarda ücret talep edeceklerdir.Çok büyük gibi görünmese de bu ücret zamanlabirikecek ve size yük olacaktır.Aslında küçük bir hesap yapacak olacak olursak kotalı ve kotasızadsl arasında çok fazla ücret farkı olmadığını göreceksiniz tavsiyem kotalı internet kullanmamanızdır.

Kotalı kullanıcılar için;
Upload durumu sizlerin kotasını etkilemez,müzik,video,aktarım vs gibi gönderim işlemleri sizlere ücretlendirilmezveya web cam açmanız upload yaptığınız için kotanızı hiçbir şekilde etkilemezancak müzik,video,resim,dosya indirme işlemlerine başladığınız andan itibarensayaç işlemeye başlayacak ve kotanız dolacaktır.Açtığınız her sitedepaylaşılan resmin açılması veya videoyu izlemeseniz dahi o videonun dolması sizin kotanızıetkilemektedir.

Boyut Önemli midir?
İndirdiğiniz yani download ettiğiniz her dosyanın boyutunun ücreti elbette farklıdır. 1mb ile 10 mb’lık bir dosyanın download ücreti ve kotanıza yansıyışı kesinlikle farklıdır.Kotalı kullanıcılarküçük dosyalar download etmeye ve çok fazla şekilde internet üzerinden film ya da video izlememeye dikkatetmelidir.

Bunu hiç yapmayın demiyorum tabii ki yapabilirsinizi ancak belirli ölçütler doğrultusunda gün boyu film izlemek ya da download etmek kotalı kullanıcılar için faciaya yol açabilir. Kotalı internet az önce de bahsettiğim gibi çok kullanışlı değildir sizlere tavsiyem kotasız internet kullanmanızarada çok az bir fark var ki sizler zaten o farkı kotanızı aştığınız her ayfazlasıyla ödüyorsunuz gönül rahatlığıyla kotasız internet kullanarak maddi anlamda da sıkıntıyaşamamış olacaksınız diye düşünüyorum.

Yazar: Ali ERSOY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here