Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çam Ağacı ve Çam Türleri

0 3.126

Çam Ağacı diğer bir tanımıyla pinus olarak da bilinmektedir. Çam Ağacı çamgiller familyasından olan kozaklı bir ağaç türüdür. Günümüzde 115 çeşit çam ağacı türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise Halep Çamı, Sarıçam, Karaçam, Kızılçam ve fıstık çamı olmak üzere 5 adet çam çeşidi yetişebilmektedir.

Özellikle Sarıçam türü en fazla Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Devamlı yeşilliğini koruyan çam ağaçları genelde Tropikal bölgelerde ve Dağlık alanlarda yetişmektedir. Kışın yapraklarını dökmezler. Çam ağaçları ekolojik olarak oldukça faydalıdır.40 kişinin bir saatte havaya yaydığı karbondioksiti bir çam ağacı 1 saatte oksijene dönüştürebilmektedir.

6471_am_agaci

Kızılçam

Doğu Akdeniz bölgesine özgün ve 25 metreye kadar uzayan bir çam türüdür. Kuraklığa son derece dayanıklı ve farklı toprak koşullarında da başarıyla yetişen, Türkiyenin de en önemli ağaç türleri arasındadır. Genç sürgünleri ise kalın ve kızıl renktedir.

Halep Çamı

Akdeniz bölgesine özgü bir çam türüdür. Fas, İtalya, İspanya, İtalya ve Türkiye’de yetişir. Genellikle deniz seviyesinden 200 m yüksekliğe kadar çıkarken güney İspanya’da 1000, Fas’ta ise 1700 m’ye kadar çıktığı da görülür. Orta büyüklükte bir ağaçtır,15-25 m’ye kadar da boya sahip olurlar. Kabukları portakal kırmızısı renginde ve kalındır. Yaprakları ise sarımsı yeşildir.

Sarıçam

Avrupa’nın hemen her yerinde, Kafkaslar, Sibirya ve Kuzey Asya’da genel bir yayılım gösteren çam türüdür. Türkiye’de Batı ve Doğu Karadeniz bölgelerinde, Doğu Anadolu’da da Sarıkamış dolaylarında, Güney Marmara gibi yerlerde yetişir. Türkiye’de sarıçamların yeri oldukça fazladır. Uygun yerlerde hızlı bir şekilde gelişir. Soğuk iklim ve rüzgara karşı da dayanıklıdır. Bol bol güneş ister. Kumlu ve killi topraklarda rahatlıkla gelişebilir. Biraz daha nemi düşük olan iklimlerde ve kuru topraklarda gelişemez. Ayrıca fırtınalara da dayanıklıdır.

Karaçam

Karaçam ağaçlarının 35-40 m boyları vardır. Karaçam ağaçları genellikle daha çok kıyı bölgelerinin yukarı kesimlerinde saf veya karışık ormanlar kurar ve ayrıca da step bölgelerine kadar sokulurlar. Bol reçinelidir. İğne yaprakları da koyu yeşil ve serttir.

Fıstık Çamı

Fıstık çamı, genellikle Ege ve Akdeniz sahilleri, İspanya, İtalya, Girit ve Türkiye’de yaygın bir yayılış gösteren çam türüdür. Gençken yuvarlak, yaşlı halde ise dağınık bir şemsiye gibi görünüme sahiptir. Gençken kuvvetli büyürken boyları da 20-25 metreye varabilir. Türkiye İspanya’dan sonra en fazla fıstık çamı alanına sahip ülkedir. Rutubeti sever. Atmosfordeki kirliliğe ve yeraltı sularındaki tuzlulaşmaya karşı da çok duyarlıdır. Yangın sonrasında yeni sürgün verme kapasitesi yüksektir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku