Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Meriç Nehri

0 2.527

Meriç Nehri Nereden Doğar? Nereye Dökülür?

Bulgaristanda doğan Meriç Nehri, 480 kilometre uzunluğundadır ve Ege Denizine dökülmektedir. Nehrin üzerinde, mimarisi ve estetiğiyle büyüleyen, Mustafa Paşa Köprüsü bulunmaktadır. Mustafa Paşa Köprüsü, Edirnede yer almaktadır. Zaten Meriçin Türkiyeden geçen bölümü, Edirnede bulunmaktadır. Meriç Nehrinin Edirnede geçtiği bölge, nehirden olumlu veya olumsuz olarak etkilenen Meriç semtidir.

6472_2861765-meric-nehri

Meriç Irmağı Hangi Bölgededir, Hangi Denize Dökülür?

Meriç, esasen Bulgaristanda doğup Türkiyenin Marmara Bölgesinde bulunan Edirne ilinden geçerek, Ege Denizine dökülür. Fakat geçtiği 3. Ülke olarak da Yunanistanda havzası bulunmaktadır. Meriçin tamamı Türkiyeden geçmez, Yunanistan -Türkiye sınırını belirleyici bir özelliğe de sahiptir. Meriçin 2 ayrı kolu bulunmaktadır. Bu kollardan birisi Türkiyede göller oluşturarak Egeye dökülür, diğeri ise Yunanistana ait olan Saroz Körfezine dökülmektedir.

Meriç Nehri’nin Özellikleri Nelerdir?

Meriç, öncelikle Balkanlarda doğan en büyük akarsulardan biridir. Ayrıca Türkiyede bulunan 10. Büyük akarsudur. Meriç, hırçınlığıyla bilinir. Debisi kimi zaman oldukça yükselen ve hatta kıyılarında bulunan yerleşim yerlerine zarar vermektedir. Meriç Nehri üzerinde izlenen gün batımı, büyüleyici bir güzelliktedir. Meriç Nehrine ait bir efsane de bulunmaktadır. İki aşığın kavuşamadığı efsanevi bir aşk hikâyesinin bitimine sebep olduğu rivayet edilen nehir, hem heybetiyle, hem de debisiyle masallara konu olmuştur.

Meriç Nehrinin en belirgin özelliklerinden biri de, taşıdığı su miktarıdır. Meriçin taşıdığı su miktarı mevsime göre değişiklik gösterir. Kış aylarında oldukça yoğun akan nehir, yaz aylarında daha sakin bir seyir izlemektedir. Meriçin haberlere konu olan debi artışının yanı sıra, Türkiye üzerinden Yunanistana gitmek isteyen kaçak mültecilerle de sürekli gündeme gelmektedir. Genellikle kış aylarında, denetimlerin daha az olduğu dönemlerde, Türkiye üzerinden yurtdışına kaçmak isteyenlerin, debi artmasıyla birlikte, olumsuz şeylerle karşılaştığı, çoğu kaçış planının ölümle sonuçlandığı bilinmektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku