Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cevdet Sunay Kimdir?

0 253

4150_cevdet_sunay

Türkiye Cumhuriyeti’nin beşinci cumhurbaşkanıdır. 10 Şubat 1899 tarihinde Trabzonun Çaykara ilçesinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini sırasıyla Erzurum, Kerkük, Edirne ve Kuleli Askeri Lisesinde yapmıştır.

1.Dünya Savaşı sırasında, Filistin Cephesinde ilk askeri görevini almıştır. Mısırda bir süre İngilizlerin elinde esir olarak kalmıştır. Ardından yurda dönünce Kurtuluş Savaşına katılarak önce, Güney Cephesinde ardından da Batı Cephesinde görev almıştır. 1930 yılında başarı ile Harp Akademisini bitirmiştir. Türk Silahlı Kuvvetlerin’de çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1949 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Terfinin ardından, 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay Harekât Daire Başkanlığı görevlerini başarılı bir şekilde yürütmüştür. Bu başarılı çalışmalarının ardından, Korgenerallik görevine terfi etmiş ve Genelkurmay II. Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

4150_cevdet__sunay

1958 yılında da Orgenerallik rütbesine terfi etmiştir ve Genel Kurmay Başkanlık görevini 1960-1966 yılları arasında başarı ile sürdürmüştür. Türk Silahlı Kuvvetlerinin12. Genelkurmay Başkanıdır. Başarılarla dolu askeri hayatının ardından 15 Mart 1966 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerinden ve Genel Kurmay Başkanlığı görevlerinden istifa etmiştir. Genelkurmay Başkanlığı görevinden ayrılmasının ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin beşinci cumhurbaşkanı seçilmiştir. 1966-1973 yılları arasında bu görevi sürdürmüştür.

4150_5._cumhurbaskani_cevdet_sunay_mezari

Cumhurbaşkanlığı süresince üniversitelerde olaylar çıkmış ve aramalar yapılmış artan olaylar üzerine bazı üniversiteler bir süreliğine kapatılmıştır. Ayrıca Cevdet Sunay döneminde 1967 Kıbrıs olayları, Yargıtay Başkanı İmran Öktemin cenazesinde yaşanan olaylar, Birinci Boğaz Köprüsünün yapılması, İstanbul ve Ankara’daki bazı resmi kurum binalarının bombalanması, Genel Kurmay Başkanının Askeri Şura ile görevden alınarak yerine Memduh Tağmaçın getirilmesi, Nizam Partisini kurulması, 12 Mart Muhtırası gibi sıkıntılı ve üzücü pek çok olay Cevdet Sunay’ın cumhurbaşkanlığı döneminde gerçekleşmiştir. 22 Mayıs 1982 tarihinde İstanbulda beyin kanaması sonucu vefat etmiştir.

Yazar:Hikmet Akyol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.