Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Jim Carrey Kimdir?

0 284

kinopoisk.ru17 Ocak 1962 yılında Kanada‘nın ikinci en büyük kenti olan Ontario şehrinde dünyaya geldi. Gerçek adı, James Eugene Redmond Carrey’dir. Altın Küre sahibi ünlü sinema oyuncusu ve komedyendir.

1970 yılında televizyonda küçük dizilerde roller almaya başladı. Bu ufak adımlar sayesinde ilk çıkışını 1993 yılında “In Living Color” isimli televizyon showunda yer alarak yaptı. Doğaçlama yeteneği ve mimiklerindeki yeteneğin fark edilmesi uzun sürmedi. 1994 yılında “Ace Ventura” Pet Detective (Budala Dedektif) adlı filmi ile sinema dünyasına geçiş yaptı. Bu film ile kısa sürede çok büyük başarı elde etti. Film tekliflerinin ardı arkası kesilmedi. Yine aynı yılda imza attığı The Mask (Maske) ve Salak ile Avanak filmi ile asıl çıkışını gerçekleştirdi. Maske büyük bir gişe başarısı elde etti.

1995 yılında ise “The Batman Forever” filminde bilmececi karakterini canlandırdı. Yine aynı yıl Ace Ventura filmi seri haline geldi ve Ace Ventura: When Nature Calls (Budala Dedektif 2) gösterime girdi. 1996 yılında sıra dışı ve iki hayatlı karakteri canlandırdığı Cable Guy (Baş Belası) filminde başarıyla yer aldı. Yine benzer bir karakteri canlandırdığı Liar Liar (Yalancı Yalancı) filmi ile 1997 yılında beyaz perdede yerini aldı.

4760_massssssssssssssssssssssssss

Jim Carrey için 1998 yılı tamamen beklenenden farklı bir yıl oldu. Neredeyse ünüyle bütünleşen o komik karakterlerden uzaklaşarak birçok ciddi drama filmine imza attı. Oyunculuğunun sadece komedi üzerine olmadığını, drama karakterlerini de başarıyla canlandırabildiğini kanıtladı. The Truman Show, The Man On the Moon (Aydaki Adam), The Majestic (Majestik), Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan), The Number 23 (23 Numara) filmlerinde 1998 yılından 2007 yılına kadar drama karakterlerini canlandırdı.

Bütün başarılı ve gişe rekorları kıran filmlere imza atmış olsa da, hiç Oscar alamadı. Yinede 2 adet Altın Küre ödülü ve MTV tarafından 9 ödül alarak kategorisinde bir rekor kırdı. Empire Magazine dergisinde tüm zamanların en iyi 100 sinema yıldızları adlı listeye 54. sıradan girdi. 2003 yılında çıkarılan “90’ların en iyi Box Office yıldızları” sıralamasında da 5. sırayı almıştır. Senaristik, animasyon seslendiriciliği ve bazı filmlerde yapımcılık da yapmıştır.

Ödüllerinden bazıları ise şöyledir:

1995: MTV Film Ödülü – En iyi komedi performansı, Ace Ventura: When Nature Calls 1996: MTV Film Ödülü – En iyi erkek oyuncu, Ace Ventura: When Nature Calls 1997: MTV Film Ödülü – En iyi kötü karakter, The Cable Guy 1997: MTV Film Ödülü – En iyi komedi performansı, Liar Liar 1998: Golden Globe – En iyi aktör (Drama), The Truman Show 1999: MTV Film Ödülü – En iyi erkek oyuncu.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Carrey

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.