Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cevizin Faydaları Nelerdir?

1 399

Cevizin Faydaları Nelerdir?Cevizin en dışı yeşil kabuktan oluşmuştur, içinde tahta bir yapı, onun içinde zar ve zarın içinde de insan beynine benzeyen bir yapıdan oluşur. Uzmanlar her insanın yaş farkı olmadan günde en az 1-2 ceviz tüketilmesinin beyne çok etkisi olduğunu söylüyorlar.

Peki ceviz ne işe yarar?
Öncelikle vücudu besleyerek güçlendirir. Cinsel gücü arttırır. Ceviz ve ceviz yağı kuvvetli besinlerdir. Şeker tedavisinde kullanılır. Ceviz yağı müshil olarak kullanılır. Anjinde boğaza gargara yapılabilir. Deride sivilce olduğunda cevizle banyo yaptırılır. Öksürüğü keser, beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını sağlıyor.

Cevizin Faydaları Nelerdir?Ceviz nerede yetiştirilir?
Ceviz ağaçları toprak bakımından seçici değildir ama fazla su tutmayan gevşek, alüvyial topraklardan hoşlanırlar.

Ceviz yediğimizde hangi vitaminleri alıyoruz?
1 kg ceviz yaklaşık 7.000 kalori enerji sağlamaktadır. Yediğimiz taze cevizde yüzde 5-6 oranında C vitamini bulunur, kuru cevizde bol miktarda C, B1, B2, A ve E vitaminlerini içermektedir. Aynı zamanda ceviz yapraklarının kaynatılarak içilmesi beyine faydalı olan gümüş iyonlarını ihtiva ediyor. Kadınlar aynı zamanda cevizi maske olarak uygulamaktadırlar.

Cevizin Faydaları Nelerdir?Anti bakteriyel özelliği olan gümüş iyonları beyin sağlığının koruyucusu ceviz, beynin ihtiyacı olan gümüş iyonlarını içeren tek meyvedir.Aynı zamanda cevizin zihin açıcı ve dikkat toplayıcı özelliği bilinmektedir.

Uzmanların cevizle ilgili açıklaması şu şekilde;
‘8 tane cevizi bir bardak suda 2 gün bekletin. Günde iki ceviz olmak üzere tüketin ve cevizleri içinde beklettiğiniz suyu da için, 4 günlük kür sonunda ne kadar dinlenmiş hissettiğinize şaşıracaksınız. ‘

Yazar: Özge SEFİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.