Cildin aşırı derecede yıpranmasına, yaralanmasına yol açacak şekilde yolunması, koparılması davranışlarını gösteren kişilerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebi psikolojik tabanlıdır. Takıntılar, madde bağımlılığı, şizofreni vb. psikolojik rahatsızlıklar bu hastalığa sebep olabilmektedir. Yoğun olarak sıkıntılı dönemler geçiren kişiler, içlerinde yaşadıkları psikolojik problemleri bu şekilde dışa vurabilirler. Hastalık genellikle sivilce ve siyah noktaları sıkma, yüzü yolma, kaşıyarak kazıma gibi davranışlarla başlamaktadır. Başlarda çok da önemli değil gibi görünen cilt yolma, ilerledikçe bir hastalık haline dönüşebilir. Cilde verilen zararlar ve zarar verme şekilleri ağırlaşabilir. Kişi tırnağıyla yaptığı yolma hareketini iğne, bıçak, jilet gibi keskin aletlerle yapmaya başlayabilir. Hal böyle olunca hastanın cildi bozulur. Çevredeki insanların bakışları ve bu davranışın yanlışlığını kişinin yüzüne vurmaları, sadece dermotolojik gibi görünen bu hastalığın, utanma, suçluluk, içe kapanma gibi davranış bozukluklarına neden olması ile psikiyatrik boyuta ulaştığı görülmektedir.

Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülen bu hastalığın ergenlik döneminde başlayıp daha sonra kronikleştiği gözlenmiştir. Bu hastalarda en fazla görülen psikolojik durumlar, iç sıkıntısı, aşırı kaygı, korku ve ruhsal çöküntüdür. Cilt yolmayı saatlerce sürdürebilen bu kişilerin, günlük yaşamlarındaki sorumluluklarını gerçekleştirmede aksamalar yaşadıkları gözlenmiştir. Ciltteki görüntü bozukluğu bu kişileri sosyal yaşam alanlarından uzaklaştırır. Deniz, havuz, spor salonu vb. yerlere gitmeyi istemezler. İnsanların bakışları, psikolojilerinin daha da çökmesine sebep olmaktadır.

Cilt Yolma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

– Tedavinin en büyük kısmını hastaya psikolojik olarak destek olmak oluşturur. Hastanın çevresindeki insanlarca anlaşılması, sorumluluklarının azaltılması iyileşme açısından çok önemlidir.
– Hastanın sosyalleştirilmesi önemlidir. Hasta tatile çıkar, sevdiği insanlarla bir araya gelir, sağlıklı beslenir, spor yaparsa hastalığın yarattığı problemler azalma gösterebilir.
– Cilt hastalıkları uzmanı ve psikiyatrist’in vereceği birbirleri ile iletişim içerisinde tedaviyi sürdürmeleri, yazacakları ilaçları da bu şekilde belirlemeleri gerekmektedir.
– Tedavide en etkili yöntem psikoterapi’dir. Psikoterapiler, kişinin sıkıntılarını konuşarak atmasına yardımcı olur. Bunun yanında hastanın benlik düzenlemesinin yapılarak, cilt yolma alışkanlığını bırakması için profesyınel destek alması amaçlanmaktadır
– İçsel sebeplerle öğrenilen bu zararlı davranışın doğrusunun öğrenilmesi, her ne kadar uzun zaman alsa da imkansız değildir.

– Hastalığın tedavisinde çevre ve aile desteğinin tam olması çok önemlidir. Hastanın bu davranışından vazgeçmesi için ayıplanması, kınanması, zorlanması gibi hareketler hastalığın daha da ilerlemesine sebep olabilmektedir. Bu durumda tedavi süreci zora sokulmuş olur. Bu nedenle anlayışlı, pozitif düşünceye yönlendiren, bilinçli bir bakış açısına sahip ailelerle, bu problem çok daha hızlı ve etkin bir şekilde aşılabilmektedir.
– Hastalığın kendi kendine geçmesini beklemek kalıcı hasarlar yaratabileceğinden, uzman bir hekime başvuru süresinin çok uzatılmaması, tedavi süresinin kısalmasında etkin rol oynamaktadır. Sağlıklı, huzurlu, mutlu ve umut dolu bir dünya dileğiyle…

Kaynakça:
https://www.e-psikiyatri.com
www.aktuelpsikoloji.com

Yazar:Eda Şahan

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here