Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cilt Yolma Hastalığı (Dermatilomani) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

6 2.384

Cilt Yolma Hastalığı (Dermatilomani) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Cildin aşırı derecede yıpranmasına, yaralanmasına yol açacak şekilde yolunması, koparılması davranışlarını gösteren kişilerde görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın sebebi psikolojik tabanlıdır. Takıntılar, madde bağımlılığı, şizofreni vb. psikolojik rahatsızlıklar bu hastalığa sebep olabilmektedir. Yoğun olarak sıkıntılı dönemler geçiren kişiler, içlerinde yaşadıkları psikolojik problemleri bu şekilde dışa vurabilirler. Hastalık genellikle sivilce ve siyah noktaları sıkma, yüzü yolma, kaşıyarak kazıma gibi davranışlarla başlamaktadır. Başlarda çok da önemli değil gibi görünen cilt yolma, ilerledikçe bir hastalık haline dönüşebilir. Cilde verilen zararlar ve zarar verme şekilleri ağırlaşabilir. Kişi tırnağıyla yaptığı yolma hareketini iğne, bıçak, jilet gibi keskin aletlerle yapmaya başlayabilir. Hal böyle olunca hastanın cildi bozulur. Çevredeki insanların bakışları ve bu davranışın yanlışlığını kişinin yüzüne vurmaları, sadece dermotolojik gibi görünen bu hastalığın, utanma, suçluluk, içe kapanma gibi davranış bozukluklarına neden olması ile psikiyatrik boyuta ulaştığı görülmektedir.

Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülen bu hastalığın ergenlik döneminde başlayıp daha sonra kronikleştiği gözlenmiştir. Bu hastalarda en fazla görülen psikolojik durumlar, iç sıkıntısı, aşırı kaygı, korku ve ruhsal çöküntüdür. Cilt yolmayı saatlerce sürdürebilen bu kişilerin, günlük yaşamlarındaki sorumluluklarını gerçekleştirmede aksamalar yaşadıkları gözlenmiştir. Ciltteki görüntü bozukluğu bu kişileri sosyal yaşam alanlarından uzaklaştırır. Deniz, havuz, spor salonu vb. yerlere gitmeyi istemezler. İnsanların bakışları, psikolojilerinin daha da çökmesine sebep olmaktadır.

Cilt Yolma Hastalığı (Dermatilomani) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Cilt Yolma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

– Tedavinin en büyük kısmını hastaya psikolojik olarak destek olmak oluşturur. Hastanın çevresindeki insanlarca anlaşılması, sorumluluklarının azaltılması iyileşme açısından çok önemlidir.
– Hastanın sosyalleştirilmesi önemlidir. Hasta tatile çıkar, sevdiği insanlarla bir araya gelir, sağlıklı beslenir, spor yaparsa hastalığın yarattığı problemler azalma gösterebilir.
– Cilt hastalıkları uzmanı ve psikiyatrist’in vereceği birbirleri ile iletişim içerisinde tedaviyi sürdürmeleri, yazacakları ilaçları da bu şekilde belirlemeleri gerekmektedir.
– Tedavide en etkili yöntem psikoterapi’dir. Psikoterapiler, kişinin sıkıntılarını konuşarak atmasına yardımcı olur. Bunun yanında hastanın benlik düzenlemesinin yapılarak, cilt yolma alışkanlığını bırakması için profesyınel destek alması amaçlanmaktadır
– İçsel sebeplerle öğrenilen bu zararlı davranışın doğrusunun öğrenilmesi, her ne kadar uzun zaman alsa da imkansız değildir.

Cilt Yolma Hastalığı (Dermatilomani) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?– Hastalığın tedavisinde çevre ve aile desteğinin tam olması çok önemlidir. Hastanın bu davranışından vazgeçmesi için ayıplanması, kınanması, zorlanması gibi hareketler hastalığın daha da ilerlemesine sebep olabilmektedir. Bu durumda tedavi süreci zora sokulmuş olur. Bu nedenle anlayışlı, pozitif düşünceye yönlendiren, bilinçli bir bakış açısına sahip ailelerle, bu problem çok daha hızlı ve etkin bir şekilde aşılabilmektedir.
– Hastalığın kendi kendine geçmesini beklemek kalıcı hasarlar yaratabileceğinden, uzman bir hekime başvuru süresinin çok uzatılmaması, tedavi süresinin kısalmasında etkin rol oynamaktadır. Sağlıklı, huzurlu, mutlu ve umut dolu bir dünya dileğiyle…

Kaynakça:
https://www.e-psikiyatri.com
www.aktuelpsikoloji.com

Yazar:Eda Şahan

 

Bunları da beğenebilirsin
6 Yorumlar
 1. seda diyor

  bu davranışımın bir hastalık olduğunu bile bilmiyordum, stresten ve can sıkıntısından olduğunu düşünerek gayet normal bir davranış olduğunu düşünmüştüm. yüzüm, kollarım ve sırtımda izlerim var, sürekli irdeleyip kanatana kadar ilerlediğim halde neden psikolojik bir destek almam gerektiğini bilmemem beni derinden üzdü. ama devasız değil neyse ki, uygun bir tedavi ile üstesinden geleceğimi düşünüyorum bu hastalığa sahip olan kim varsa lütfen destek alın ve kendinize inançlı olun, böylelikle bu sorunu da çözmüş olacağız :)

 2. Şengül diyor

  O kadar kötu yuzum şuan anlatamam hata az önce bile sıktım bu hep aile içi gördum şidet ve agır baskdanmış bunu yeni anladım

 3. Bahar er diyor

  Benim bu hastalığım çocukluğumdan beri var ama yaşım ilerleyip bir yetişkin olup sorumluluklar arttığında daha da fazla olmaya başladı. En kötüsü bu sene oldu ve şu an bütün vücudum yara içinde öyle ki ne denize gitmeyi hayal edebiliyorum ne de kısa tişörtler giymeyi. Kendi kendimi mahvettim aynen bu yazıda olduğu gibi gören insanlar tepki veriyor ve bu durum beni daha da strese sokup devam etmeme sebep oluyor. Bir tedavisi olduğunu bilmiyordum komik olanı teyzem psikilog fakat o bile neden yaptığımı anlamamıştı. Kararımı verdim tedavi olucam bu yardımcı yazı için de teşekkürler umarım kimse bu şekilde bir hastalığa sahip olmaz.

  1. Karabuğday diyor

   Merhaba şu an nasılsınız? Destek aldınız mı iyi sonuç verdi mi bilgilendirirseniz çok mutlu olurum. Benim de aynı sıkıntılarım var malesef.

 4. Melos diyor

  Yüzümü eski ye göre daha fazla oynamaya başladım iyice yüzüm bozuldu çıkmayan sivilceleri bile kocaman yara haline getiriyorum çıksın diye bi An panikliyorum eyvah ben napiyo rum diye ama bu alışkanlığı bi türlü birakmiyo rum yara kaldirmayi sivilce sikma yi siyah noktaları çıkarmayı çok seviyorum ama artık bıktım yani normalde sivilce çıkmaz di yüzümde ben oynamaktan mahvettim

  1. Medine diyor

   Evet bende bu şekildeyim ayrıca kendi yüzümüde bırakıp anneannemin yüzünü sıkmaya başladım bu durumdan kurtulmak istiyorum siyah noktaları çıkarmayı çok seviyorum artık bunun daha fazla ilerlemesini istemiyorum annem işte çalışıyor gelir gelmez anneme bu durumu anlatıp ona göre yoluma bakıcaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku