Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Testis Kanseri Nedir?

0 258

Testis Kanseri; testiste bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine verilen isimdir. Erken teşhis konulduğu zaman iyileşme oranı son derece yüksek bir kanser türüdür.

Testis Kanseri Nedir?Testisler; spermin depo edilmesini sağlayan erkek üreme organlarıdır. Penisin altında yer alan testis torbasının içerisinde bulunurlar. Bu organ, testosteron hormonunun üretiminden sorumludur.

Testis kanseri; genç erkeklerde en çok görülen kanser türü olmasına rağmen, dünya çapında oldukça az görülen kanserdir. Vakalar genel olarak sperm üreten hücrelerde görülür. Uzun yıllardan bu yana uzmanlar, bu kanserin nedenleri üzerine çalışmalarda ve araştırmalar yapıyorlar. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar henüz net bir cevap veremiyor. Testis kanserinin nedenleri henüz keşfedilemiyor.

Testis Kanseri Belirtileri

Testis kanseri belli başlı belirtiler ile kendisinin varlığını kişilere gösteriyor. Bu belirtileri yaşayan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmasında her zaman fayda vardır.

Testis kanseri belirtileri şunlardır;

*Testis torbasında ağrısız ya da ağrılı şişikler oluşması.

*Testis torbasının normalinden daha ağır hissedilmesi.

*Karnın alt bölgesinde basınç hissinin oluşması.

*Kasıklarda hissedilen ağrılar ve basınçlar.Testis Kanseri Nedir?

Testis kanseri genel olarak bu belirtiler ile kendisini ön plana çıkartıyor. Bu belirtilerden en az iki tanesini yaşayan kişilerin sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekiyor.

Testis kanseri belirtileri için sağlık kuruluşuna başvuran bir kişiye çeşitli testler uygulanır. Bu testler arasında; kan testi, testislere ultrason çekimi ve CT taraması yer alıyor. Eğer testis kanseri teşhisi konulursa, hastaya erken müdahale yapılıyor. Genel olarak hasta ameliyata alınıyor, daha detaylı bir inceleme gerçekleştiriliyor. Bazı durumlarda ise hastanın testisleri alınıyor ve kanserin diğer organlara sıçraması engelleniyor.

Yazar: Sinan Karadaş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.