Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çin Yemekleri Sağlıklı Mıdır?

0 42

4856_nÇin yemekleri, oldukça lezzetlidir. Dünya genelinde bir çok kişi tarafından tercih edilir. Bazı Çin yemek tariflerinin yağ ve tuz içeriği yüksek iken, diğerleri lezzetli ve besleyicidir. Bu yazı, hangi Çin yemeklerinin besleyici ve sağlıklı olduğuna dair bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Çin mutfağı zengin lezzet, aroma ve renkleriyle tüm dünyada oldukça popülerdir. Küresel tahminlere göre dünya nüfusunun üçte birinden fazlası düzenli olarak bu lezzetleri tüketmektedir. Bu nedenle dünyanın en büyük mutfaklarından biri olarak kabul edilmektedir. Batıda ve diğer bir çok bölgede gelişen Çin restoranları, bu pişirme tarzına olan ilginin kanıtıdır. Dünya üzerindeki pek çok kişi Çin mutfağını çok sevmektedir ve her hafta sonu yemeye devam etseler de bıkmazlar. Hiç şüphe yok ki; soslar ve lezzetli baharatlar ile zenginleştirilmiş tarifler benzersiz bir şekilde lezzetlidir!

Bugünlerde pek çok kişi, bir yemeğin lezzeti yerine kalorisi hakkında endişeleniyor. Daha kesin olmak gerekirse, bir tarifi denemeden önce pişirme malzemeleri ve yöntemleri hakkında düşünüyorlar. Eğer tat pek çok kişinin birinci önceliği olsaydı yeşil salata bugün olduğu gibi popülerlik kazanmış olmazdı. Bildiğim kadarıyla antik Çin mutfağı oldukça sağlıklı hatta sık sık dünyanın en sağlıklı besinlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Otantik Tarifler:

4856_in

Antik Çin mutfağının yemek tarifleri bitkisel yağlar, yağsız et parçaları, pek çok sebze ve lezzet kazanması için soslar gibi ortak maddeler içerir. Diğer mutfakların aksine bitkisel yağlar ya da çoklu doymamış yağlar bu mutfakta pişirme aracı olarak kullanılır ve sebze miktarı et miktarından daha fazladır. Yani sağlık konusunda çok dikkatli olan kişilerdenseniz, yüksek hayvansal yağ içeriği hakkında fazla endişelenmeden otantik Çin yemek tariflerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Beslenme uzmanlarına göre, bir pizzanın kalori miktarının yaklaşık %20 si doymuş yağlardan oluşurken, antik Çin mutfağında doymuş yağların oranı %4-7’dir. Ancak woklarda pişirilen tarifler daha yüksek oranda yağ içerirler bu nedenle sağlıklı kabul edilmezler. Böyle bir durumda pizza, wokta pişirilen tariflere göre daha sağlıklı bir seçim bile olabilir.

Bazı Alternatifler

4856_inn

-Fal kurabiyesi yerine badem kurabiyesi
-Yeşil çay yerine inci çayı
-Teriyaki soslu tavuk yerine Kung Pao tavuk
-Haşlanmış pirinç yerine kızarmış pilav
-Spring rolls yerine egg rolls gibi ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Özet olarak; bu mutfağın besin değeri nerede ve hangi tabağı seçtiğinize bağlıdır. En sağlıklısı fast foodlardan ve paket servislerden kaçınmaktır çünkü bunlar doymuş yağlar ile doludur. En iyi alternatif bu tarifleri evde hazırlamaktır. Bu şekilde soya sosu ve tuz miktarını azaltarak gıda kalitesini koruyabilir ve aileniz için sağlıklı bir yemek sunabilirsiniz.

Kaynakça:
www.buzzle.com/articles/is-chinese-food-healthy.html

Yazar:Tülay Arsoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku