Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Göz Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

0 1.951

Baş ağrısı veya göz yorgunluğu semptomlarının giderilmesi için bir göz masajı kullanıldığı bilinmektedir. Göz masajı gerektiren durumlar genel olarak bilgisayar ile uzun saatler çalışılmasından veya diğer çevresel etkenler sonucunda ortaya çıkabiliyor. Göz masajının en çok yapılma nedeni ise migren ağrısını azaltmak içindir. Sonuç olarak ister migrenden olsun isterse PC kullanımından göz masajı ile bu sorunların hafifletileceği bir gerçektir. Peki göz masajı nedir? Herkes göz masajı yapabilir mi? En doğru yöntem nedir? bu gibi sorular sizin de aklınıza gelebilir. Hatta göz masajı yaptırmak için özel hizmetler bile aramaya başlayabilirsiniz. Öncelikle bu masaj tekniği ve yapılış yöntemleri hakkında bilgi edinmeniz uygulama öncesi yararlı olacaktır.

Göz Masajı Nasıl Yapılır?

Göz Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?Göz sağlığı her yaştan canlı için oldukça önemli bir konudur. Zaman zaman yaşanılan ağrılar uyku bozukluklarına, baş ağrısına ve hatta sosyal yaşamınızı sağlıklı yaşamanıza engel olabilir. Bu nedenle göz ağrılarını dindirmek için belirli uygulamalar ile göz masajı yapılmaktadır. Göz masajının yapılışı ise belirli simetreik hareketler ile elimizle yavaşça uygulama şeklinde yapılır. Bununla beraber özel göz masajı aletleri de piyasada bulunmaktadır. Göz masajı yapmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir.

Öncelikle masaj öncesinde gün boyunca gözlerinizi zorlamayın. Hatta zaman buldukça birkaç dakika kapatıp dinlendirin. Kesin olarak belirli bir sıra olmasa da sıralı adımlar ile yapılan masajın etkisi daha iyi olduğu bilinmektedir. Göz masajı adımları için görseldeki noktaları uygulayın.
Gözlük kullanan bireyseniz zaman zaman gözlüğünüzü çıkarın ve dinlendirin. Bu arada gözlerinizi sertçe ovolamaktan kaçının. Sert ovalama uzun vadede göz damarlarınıza zarar verebilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir.
Orta ve işaret parmakları ile nazikçe gözlerinize masaj uygulayabilirsiniz. Alet kullanımını ilk aşamalarda daha doğrusu yaşınız genç ise önermiyorum. Sertlik konusuna da masaj yaparken dikkat edin. Çok bastırmayın.Göz Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?
Göz masajı dışında göz sağlığını destekleyici besinler tüketmenize önem verin. Özellikle havuç bu besinlerin başında gelmekdir. Genel olarak havucun kendisinin tüketilmesi önerilse de dilerseniz suyunu tüketebilirsiniz.
Gün içinde gözlerinizin yorulduğunu hissettiğiniz zaman oda sıcaklığındaki su ile yıkamanız yararlı olacaktır. Özellikle uzun süreli mobil, TV veya PC gibi teknoloji cihazlarını kullanıyorsanız göz ağrıları ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu durumun önüne geçmek için zorunlu değil ise kullanım sürelerini azaltın.
Göz masajı dışında dilerseniz hint veya asya göz yogası uygulamalarını deneyebilirsiniz. Bu uygulamaların merkezinde de yine göz masajı vardır.

Göz Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Göz sağlığı için öncelikle beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekir. Aslında sadece göz değil tüm vücudumuz için beslenme konusu oldukça önemlidir. Diğer önemli husu ise gözümüzü aşırı yormamaktır. Göz sağlığı sorunları genel olarak bilinçsiz şekilde mobil cihaz kullanımı, bilgisayar kullanımı veya aşırı süre TV izleme gibi alışkanlıklar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar bu tür yaşam tarzından uzak durmalıyız. Elbette gün içinde belirli süre teknoloji ürünlerini kullanacağız ancak gözümüzü çok yormamak şartı ile kullanmalıyız. Göz ağrısı ile kaşıntı oluyorsa bunun nedeni ise muhtemelen göz kuruluğudur. Bu durumu öncelemek için de eczanelerde doktor önerisi verilen solisyonları alabilirsiniz. Bunun dışında da gün içinde ılık su ile gözlerinizi nemlendirebilirsiniz.

Kaynakça:
brightside.me/inspiration-health/9-proven-ways-to-restore-your-eyesight-271310/
www.webmd.com/eye-health/good-eyesight

Yazar: Ömer Fidan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku