Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Cinsel İlişki Sırasında ve Sonrasında Vajinal Kanama: Nedenleri ve Risk Faktörleri

0 5.013

Hiç cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama yaşadınız mı? Bu durum aslında düşündüğünüzden çok daha yaygın bir durumdur ve altta yatan farklı sebepler olabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak ileride karşılaşılabilecek sağlık problemlerine karşı hazırlıklı olmayı sağlar. Bu yazıda cinsel ilişki sırasında ve sonrasında yaşanılan kanama, nedenleri ve nasıl müdahale edilmesi gerektiğine dair bilgiler bulunmaktadır.

Cinsel İlişki Sonra Kanama Sebepleri

Bazı faktörlerin yanı sıra cinsel ilişki sonrası kanama, menopozun bir yan etkisi veya ciddi bir durumun işareti olabilmektedir. Cinsel ilişki sonrası vajinal kanama, postkoital kanama olarak da adlandırılmaktadır ve bazı nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu nedenler aşağıdaki gibidir:
• Servikal inflamasyon (servisit): Servisit devam eden ve semptomsuz olabilmektedir. Bel soğukluğu ya da Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan ve tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyondan da meydana gelebilir.
• Vajinal kuruluk: Menopoz sırasında vücuttaki hormonlar değişmektedir. Östrojen seviyesi azalmakta ve vajinal sıvıda azalmaya neden olarak vajinal kuruluğa neden olabilmektedir. Bu nedenle seks sırasında sürtünme vajinayı çevreleyen dokuları tahriş ederek ağrıya neden olabilmektedir. Bu, bir miktar suda çözünür kayganlaştırıcı kullanılarak hafifletilebilmektedir.
• Servikal polip: Polipler genellikle 1 ila 2 santimetre boyutlarında küçük olan ve vajinayla birleştiği yerde rahim ağzında görülen büyümelerdir. Poliplerin çoğu kanserli değildir ve bir randevu sırasında OB-GYN’niz tarafından çıkarılabilmektedir.
• Normal uterin kanama: Bu, beklenen adet döneminizden hemen önce veya hemen sonra olabilmektedir. Regl döneminin en başında veya sonunda, seksten sonra hafif kanama olması normaldir. Bu hafif lekelenme olarak görünebilmektedir.
• Kanser: Kanser vajinayı, serviksi ve uterusu etkileyebilmektedir. Kanserin erken belirtilerini tespit etmeye yardımcı olabilecek Pap smear ve pelvik muayeneler için sağlık uzmanına gidilmelidir.
Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanamanın bazı nedenleri ciddi bir tehdit oluşturmazken, bazen seks sonrası vajinal kanama daha ciddi bir sorunun işareti olabilmektedir.

Cinsel İlişki Sırasında Kanamanın Nedenleri

Cinsel İlişki Sırasında ve Sonrasında Vajinal Kanama: Nedenleri ve Risk FaktörleriCinsel ilişki sırasında vajinal kanama, cinsel ilişkiden sonra kanamaya neden olabilecek birçok nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bunlara enfeksiyon, kuruluğa bağlı vajinal travma, servikal polipler, menopoz ve kanser dahildir. Bununla birlikte, özellikle ilişki sırasında kanamaya neden olabilecek başka durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:
• Endometriozis: Bu tıbbi durum, endometriyal benzeri dokunun olması gerekmediği yerde (rahim dışında) büyümesine neden olmaktadır. Bu nedenle, endometriozisi olan birçok kişi, düzensiz döngüler ve dönemler arasında kanama veya lekelenme bildirmektedirler. Bu, seks sırasında ve sonrasında kanamaya neden olabilmektedir.
• Doğum kontrolü: Ne zaman doğum kontrol yöntemi başlatılırsa veya değiştirilirse, dönemler arasında kanama olabilmektedir. Bununla birlikte, ilişki sırasında ağır kanama yaşanmaktadır, bunun hakkında bir sağlık uzmanıyla görüşülmelidir
• Hamilelik: Hamile kişilerin yaklaşık yüzde 15 ila 25’i ilk trimesterde kanama yaşamaktadırlar. Döllenmeden 10 ila 14 gün sonra döllenmiş yumurtanın rahim iç yüzeyine yerleşmesiyle ortaya çıkabilmektedir ve implantasyon kanaması olarak bilinmektedir. Hamileyken cinsel ilişki sırasında veya sonrasında lekelenme ya da hafif kanama olması mümkündür. Erken gebelikte, rahim ağzında daha fazla kan damarı gelişmektedir; sürtünme ile daha kolay hasar görülmekte ve seks sırasında kanamalara neden olabilmektedirler.
• Doğum sonrası: Rahim ve vajinanın doğumdan sonra tamamen iyileşmesi altı ila sekiz hafta sürebilmektedir. Bu süre zarfında doğumdan sonraki kanama (lochia) yavaşlayarak ve hatta birkaç gün durabilmektedir. Kısa bir süre durduktan sonra bile beklenmedik bir şekilde yeniden başlayabilmektedir.

Anal İlişkiden Sonra Kanama Olası Nedenler

Cinsel İlişki Sırasında ve Sonrasında Vajinal Kanama: Nedenleri ve Risk FaktörleriRektumu kaplayan doku çok hassastır ve kolayca yırtılmaktadır. Anal ilişkiden sonra kanama parmak, penis veya seks oyuncaklarının sokulmasından kaynaklanabilmektedir. Ayrıca sürtünme, sert veya sert ilişki veya anüsten rektuma yerleştirilebilen nesnelerdeki pürüzlü kenarlar neden olabilmektedir. Anal ilişkiden sonra kanama varsa, bu tür yaralanmaları önlemek için daha fazla suda çözünür kayganlaştırıcı eklenmeli veya kullanılması gerekebilmektedir. Cinsiyetten kaynaklanan kanama, ek sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu, kişi ve partneri her cinsel ilişkiye girdiğinde seks sırasında veya sonrasında kanama durumunda daha da önemlidir. Böyle bir durumda, bir sağlık uzmanına gidilmeli veya seks yapma şeklinde bazı değişiklikler yapması gerekebilmektedir.
İmplantasyon Kanaması Cinsel İlişkiden Ne Kadar Sonra Meydana Gelir?
İmplantasyon kanamasının oluşmasının hamile kaldıktan sonra tam olarak ne kadar sürdüğünü belirlemek zordur. Normal bir adet döngüsü sırasında, hamile kalmanın en uygun zamanı genellikle doğurganlık penceresinin 5-6 günüdür. İnsan yumurtası (yumurta hücresi) 24 saate kadar yaşamaktadır. Ancak sperm dişi üreme organlarında beş güne kadar yaşayabilmektedir. Bu, yumurtlamadan beş gün öncesine kadar hamileliğe yol açan seks yapılabileceği anlamına gelmektedir.
Bir yumurta döllendikten sonra, implantasyon sürecini başlatmaya hazır olmadan önce hücre bölünmesinin birçok aşamasından geçmektedir. Birincisi, döllenmiş yumurta yumurtlamadan yaklaşık dört gün sonra rahim boşluğuna girmekte, endometriyum yumurtlamadan altı ila sekiz gün sonra implantasyona alıcı hale gelmekte ve yaklaşık dört gün alıcı kalmaktadır. İmplantasyon yumurtlama sürecinden 6 ila 10 gün sonra gerçekleşirken dört ila beş gün arasında devam etmektedir. Tipik olarak hamile kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra ortaya çıkan hafif kanama veya lekelenmeye neden olabilmektedir, ancak cinsel ilişkiden bir veya iki gün sonra implantasyon kanaması yaşanmamalıdır. Böyle bir kanama olduğunda, implantasyon kanaması yaklaşık 10 ila 14 gün önce meydana gelen cinsiyetin sonucu olmaktadır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Endişelenmek İçin Bir Neden mi?

Cinsel İlişki Sırasında ve Sonrasında Vajinal Kanama: Nedenleri ve Risk FaktörleriHamileliğin ilk 12 haftasında hafif kanamalar nadir değildir. Hamile kaldıktan 10 ila 14 gün sonra bu lekelenmenin nedeni, kan açısından zengin uterus astarına yumurta implante edilmesi olabilmektedir. Bu durumda, cinsel ilişkiden sonra hafif kanama için endişelenmemelidir. Düşüklerin çoğu ilk trimesterde gerçekleşmektedir. Hamile ve herhangi bir kanama veya kramp yaşanıldığında, derhal sağlık uzmanına gidilmelidir. 12 hafta sonra, düşük yapma olasılığı daha düşüktür ve ikinci trimesterde ilişki sonrası hafif kanama (lekelenme) oldukça yaygındır. Bunun nedeni, serviks ve uterusta bu bölgeleri besleyen kan miktarının artmasıdır. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında küçük kan damarlarının zarar görmesi daha kolay olabilmektedir. Hamilelik sırasında, krampsız cinsel ilişkiden sonra hafif kanamalar, rahim ağzınla temas eden bir şeyden kaynaklanabilmektedir. Bunu hafifletmeye yardımcı olmak için, daha rahat olabilecek farklı cinsiyet pozisyonları denenmelidir.

Cinsel İlişkiden Sonra Her Seferinde Ağır Kanama

İlişki sonrası kanama oldukça yaygın olabilmektedir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, hamile bir kişi cinsel ilişkiden sonra veya menopoz sonrası kanaması ve seks sonrası kanaması olduğunda daha fazla endişe duyma eğilimindedir. Bununla birlikte, seks sonrası şiddetli kanamalar, sadece adet döneminizle ilgili ise normaldir. Pedi veya tamponun ne sıklıkla değiştirilmesi gerekildiğine ve herhangi bir pıhtı geçirip geçirilmediğine dikkat edilmelidir. Eğer regl dönemiyle ilgili olmayan seksten sonra şiddetli kanama yaşanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak önemlidir. Bu, özellikle pedi veya tamponun her saat değiştirilmesi gerekiyorsa ve dörtte birinden daha büyük pıhtılar oluyorsa geçerlidir. Bu nedenle acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Kaynakça:
https://greatist.com/health/bleeding-during-sex
https://www.nhs.uk/common-health-questions/womens-health/what-causes-a-woman-to-bleed-after-sex/
https://www.afwomensmed.com/health-library/hw-view.php?DOCHWID=nosbd

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku