Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Civanperçemi Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 438

5656_civan-percemi-nedir-faydalari-nelerdirCivanperçemi bölgeden bölgeye ak başlı, barsama otu, bin bir yaprak otu, marsama otu, beyaz civan perçemi, sarı civan perçemi ve kandil çiçeği isimleriyle bilinmektedir. Tedavi amacıyla kullanılan onlarca çeşit civanperçemi türünden 40 kadarı, Anadolu topraklarında yetişmektedir.

Civanperçemi, türlerine göre 5 cm ile 100 cm arasında değişen yükseklikte bulunabilmekle birlikte, yaprakları da tüylü ve parçalı bir yapıya sahiptir. Civanperçemi’nin çiçekleri düz beyaz, fildişi beyazı, sarı ya da altın sarısı renklerinde olabilmektedir. Söz konusu bitki, çok yıllık ancak otsu bir bitkidir. Civanperçemi, güneşli havalarda çevresine keskin bir koku yaymaktadır. Civanperçemi çayı, özellikle kadınlar için mucizevi etkilere sahip bir bitkidir. Ergenlik dönemindeki genç kızların adet düzenlerine, menapoz sürecini yaşayan kadınların döngülerine, birçok kadınsal rahatsızlık durumlarına olumlu etkileri ile, civan perçemi çayı oldukça sağlıklı bir içecektir. Rahim, yumurtalık, döl yatağı gibi organlar ve uzuvlar üzerinde, düzenleyici ve destekleyici etki sağlamaktadır.

5656_achillea.millefoliumCivanperçemi bitkisinden maksimum faydayı sağlamak için, bu bitkinin öğlen vakti ve güneş tepede iken toplanması salık verilmektedir. Çünkü, bu tip havalarda, bitkideki bileşenler fayda anlamında en üst noktaya çıkmaktadırlar. Civanperçemi otundan katkı alınarak hazırlanan oturma banyolarında, vücudun muhtelif yerlerindeki her türlü yara, bere ve zedelenmiş doku, iyileşme sürecine girmektedir. Buradan da, civan perçemi bitkisinin onarıcı etkisi olduğu sonucu çıkartılabilir.

Aşağıda sıralanmış bir takım rahatsızlıklar üzerinde de, civan perçemi bitkisinin yararları görülebilmektedir;

– Bulantı

– Migren sancıları

– Kafada hissedilen kan basıncı

Gözün sürekli sulanması ve bundan kaynaklı göz rahatsızlıkları

– Göz sancıları

– Burun kanaması

– Baş dönmesi

5656_9537b98d2c10829b85e0477cef0a6646_1286829287Civanperçeminden yapılan bitki çayı, düzenli olarak tüketildiğinde, baş ağrıları ve sancılar düzelebilmektedir. Bir takım bitki kitaplarında, mucizevi etkileri olan bitkilerden bahsedilirken, civanperçeminin insan vücuduna olan etkilerinden de sıklıkla söz edilmektedir.Civanperçemi, kan dolaşımını düzenlemeye de yardımcı bir bitkidir. Ayrıca, kas ve iskelet sistemine faydaları da bulunmaktadır. Hazırlanan çayı, her gün birkaç sefer, sıcak halde ve yudum yudum içilmelidir.

Civanperçeminin yan etkileri, hassas bireylerde alerjik reaksiyon görülmesi ile ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra, hamilelerin içmesi tavsiye edilmez. Bunlar dışında, bilinen pek fazla yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak yine de, tüketilmeden önce mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Civanperçemi Kullanım Şekilleri

Civanperçemi Çayı Hazırlanması;

Çok ince kıyılmış civanperçemi bitkisi (1 tatlı kaşığı kadar), soğuk suya eklenerek haşlanır. Burada dikkat edilecek nokta, bitkinin kaynatılmayacak olmasıdır. 15 dakika kadar haşlanan bitki, demlenir ve günde ortalama 3 kez tüketilir.

Oturma Banyosu

İki avuç dolusundan biraz daha fazla ince kıyılmış civanperçemi bitkisi (ya da 100 gram kurutulmuş civanperçemi bitkisi), gece boyunca soğuk su içinde bekletilmelidir. Sabah olduğunda, kaynama derecesine kadar ısıtılan bu karışım süzülür ve banyo suyuna eklenir.

Kaynakça:
http://www.e-sehir.com/faydali_bitkiler/bilgi2_civanpercemi.html#.U_JJj_l_uVM

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.