Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çizgi Romanlar Ne Zaman Ortaya Çıktı?

0 63

Çizgi roman kavramı ilk olarak 18.yüzyılda karşımıza çıkar. Ingiltere‘de yaşayan ressam William Hogarth resim ile yazıyı birleştiren bir çalışma yapmıştır. Bu çalışma çizgi romanın başlangıcı sayılır. Thomas Rowlandson çizgi romanları geliştirmiştir. Matbaanın gelişmesiyle çizgi romanların gelişmesi paralellik gösterir. James Gillray ise çizgi romanları tüm Avrupa’ya tanıtmıştır.

cizgi-film2-1122Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çizgi romanın bir alt türü olan çizgi film ortaya çıkmıştır. Çizgi roman ve çizgi filmin en başarılı örneklerini Walt Disney kurduğu ve kendi adını verdiği şirket tarafından vermiştir. Walt Disney doğu ve batı klasiklerini çizgi film ve çizgi roman haline getirmiştir.

1920lerden sonra günlük gazetelerde çizgi romanlara yer verilmeye başlanmıştır. Türkiye’de de çizgi romanların ilk örneklerine 1920lerde rastlanır. İlk ciddi çalışma 1940’dan itibaren Çocuk Dünyası dergisinin ali olan Kara Maske’dir. Daha sonra Mandrake ve Tarzan gibi tanınmış çizgi romanlar yayınlanmıştır. İlk başlarda taklit ve adaptasyon olarak başlayan çizgi romancılık 1959dan itibaren yerli konulara yönelmiştir. Kara Murat, Malkoçoğlu, Tarkan gibi yerli ve milli çizgi romanlar yazılmıştır. Günümüzde çizgi romanlar ticari amaçlar doğrultusunda hazırlanmaktadır. Televizyonun yaygın olmadığı dönemlerde çocuklar, kitaplar şeklinde yayınlanan çizgi romanları okumuştur. Televizyonun yaygınlaşmasıyla birlikte çizgi romanlar yerini çizgi filmlere bırakmıştır. Dünyaca ünlü çizgi roman klasikleri Ten Ten ve Red Kit hala popüler çizgi romanlardandır.

Kaynakça:
Popüler Çİzgi Filmler

Yazar:Mustafa Bostan

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku