Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Garfield

0 297

5906_garfield-picture-wallpaper-001-1024Jim Davis tarafından bir karikatür figürü olan Garfield, ilk olarak 19 Haziran 1978’de hayatımıza dahil olmuştur. Garfield karikatürünün ana karakterleri ise şunlardır;

– Kedi Garfield (Aynı zamanda bu isim, Jim Davis’in büyük babasının ismidir)
– Kedinin sahibi Jon Arbuckle
– Arbuckle’nin köpeği Odie

2007 yılında araştırma konusu olan bir sayım işlemine göre Garfield’ın, tam olarak 2.580 gazetede yer aldığı tespit edilmiş ve bu özelliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’nda “en çok yer alan karikatür karesi” olarak tarihe geçmesi sağlanmıştır.

Garfield’ın ilk kitabı, Muncie’dir. Indiana’da bulunan evde baskısı yapılan bu ilk kitap, daha sonrasında “Garfield Goes Hollywood” (Garfield Hollywood’a Gidiyor) isimli televizyon şovuna evrilmiştir. Garfield ile ilgili olan çalışmaların tamamına yakınında, ana karakterler olan Jon, Garfield ve Odie kullanılmıştır. Ayrıca, yine neredeyse tüm karelerde, Garfield’ın oburluk ve tembellik yönleri vurgulanmıştır. Bunlarla bağlantılı olarak Garfield, sürekli lazanya yemesi, oburluk yaşaması, pazartesilerden nefret etmesi ve diyet yapmaması gibi özellikleri ile kitlelere tanıtılmıştır.

Garfield ortaya çıkarılırken, elbette bir takım ticari kaygıları da beraberinde getirmişti. Yapımcılarının 750 milyon dolar civarında bir para kazanmayı hedeflemelerinin üzerine, ulaşılan başarının yaklaşık 1 milyar dolar olması, Garfield karakterinin beklenenden çok daha fazla kazandırdığını göstermiştir. İlk çalışmaların ve çizimlerin ardından, Garfield’ın çizgi filmleri ortaya çıkartılmıştır. Daha sonrasında ise 2 sinema filmi ve 3 animasyon filmi yapılmıştır.

5906_garfield_fatJim Davis, 1970’li yıllarda, Gnorm Gnat isimli bir karikatür karesi yarattı. Editörlerce son derece başarılı bulunan bu çizimlerin ardından, yeni bir kedi karikatürü yaratma fikri doğdu. Bu karikatür karesinde ise, 4 ana karakter çizme isteği belirmişti.

Jim, yarattığı kedi karikatürünün ismini “Garfield” koydu. Garfield’ın ismi ise, ailesinin en büyük üyesi ve aynı zamanda büyük babası olan James A. Garfield Davis’in isminden gelmekteydi. 1978 yılında, çeşitli yayın organlarında çizmeye devam eden Jim, en nihayetinde, 19 Haziran 1978 tarihinde Garfield’ı görücüye çıkarttı.

Garfield’ın beğenilmesi, yaygınlaşma sürecini hızlandırdı. 1981 yılında, Garfield 3 yaşına girmişti ve 3 yaşındaki Garfield, o güne kadar, tam olarak 850 gazetede yer almayı başarmıştı. Bu süreçte ise Garfield, 15 milyar dolar gibi bir parayı çizerine kazandırmıştı.

2002 yılına gelindiğinde, Garfield yeryüzünün en çok tanınan kedisi olmayı başardı. 2.570 gazetede kendine yer bulan bu ünlü ve tembel kedi, 263 milyon kişiye ulaşmıştı.

Aynı tiraj başarısı, takip eden yıllarda da sürdü. 2004 yılında Garfield, 2.600 gazetede yer almayı başararak, yeni bir rekora imza attı. Garfield’ın ünlenmesi ile, çizeri de renkli çizimler yapmaya başladı. 111 ülkede beğeniye sunulan kedi, 1 trilyon dolar gibi bir mali başarıya da ulaşmıştı.

“Garfield The Movie” ise, bu karakterin karikatür bandının ilk filmi olma özelliğindeydi. Film, 11 Haziran 2004 tarihinde gösterime girdi. Orijinal filmdeki Garfield seslendirmesini Bill Murray yaparken, Türkiye’deki dublajında ise aynı kediyi Okan Bayülgen seslendirmişti.

5906_1680682-garfield_odieGarfield’ın ikinci filmi olan “Garfield: A Tail of Two Kitties” ise, ilk filme göre oldukça beğeni kazandı.

2007 yılına gelindiğinde, Garfield’ın ilk animasyon filmi olma özelliğindeki “Garfield Gets Real” piyasaya çıktı.

Garfield karakterinin orijinal ve resmi web sitesi, garfield.com adresidir. Site, genel olarak güncel tutulmakla birlikte, çizer Jim Davis’in günlük çizimlerini sergilemektedir. Aynı web sitesinden oyunlar da oynanabilmekte ve alışveriş yapılabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen aynı adreste, bugüne kadar pek çok uygulama yapılmış ve kullanıcılara sunulmuştur. Dönem dönem yenilenen ve geliştirilen bu uygulamaların gerek eğlendirici, gerekse öğretici birçok yönü de olmuştur.

1982 yılından 1991 yılına kadar olan süreçte, Garfield’ın 1’er saatlik bölümleri televizyonlarda yayınlandı. Seslendirme sanatçısının ölmesi, benzer zorunlu değişiklikler ve diğer sebeplerden ötürü, bir dönem duraksayan yayınlar, bir başka seri olarak 1994 yılına kadar devam ettirildi. Ardından, çeşitli Garfield serilerinin dönem dönem yayınlanması sonrası, 2008 yılında da “The Garfield Show” yayınlanmaya başlandı.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Garfield

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.