Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Boy Kısalığı Neden Oluşur ?

0 245

Çocuklarda Boy Kısalığı Neden  Oluşur ?Çocuklarda boy kısalığı sorunu ailelerini endişelendiren çocuğunun normal gelişemediğini düşündüren bir durumdur. Çocuğun normal ölçülerde gelişip gelişmediğini merak eden ebeveynler doktorun kısalığa neden olan sorunu saptaması için araştırmaları veya çocuğun gelişiminin neden ağır olduğunu anlayabilmesi için yapacağı araştırmalar ve ölçümler sonrasında ortaya çıkacaktır.

Hekim çocuğun boyunu ölçerek yaşı aynı olan çocuk grupları ile karşılaştırır. Çocuğun gelişimini takibe alır. Normal süreçte boy uzaması ergenlik dönemine kadar yavaşlayan bir durumdur. Ergenlik döneminde çocuğun boyunun uzaması ve serpilmesi baş gösterir.

Çocuğun kısa boylu oluşu bir sağlık problemi ile karşı karşıya olduğunu göstermez. Kısa ama son derece sağlıklı bir çocuk olabilir. Kısalığın nedenleri arasında genetik faktörler önemlidir. Anne ve babanın boy oranları önemlidir. Her iki ebeveynde kısa ise çocukta büyük ihtimalle kısa boylu olacaktır. Çocuğunuz normal büyüme hızından daha yavaş gelişiyor olabilir.

Kısa boylu çocuklarda uzayamama nedeni ender de olsa bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Aşırı zayıf genetik bozukluğu olan hormon yetersizliği bulunan kalp ve akciğer sorunları yaşayan çocuklarda görülebilen boy kısalığı doktor kontrolünde tedavileri yapılarak sorunun giderilme olasılığı vardır.Kısa boy eğer ciddi sağlık nedenlerinden kaynaklanmıyor ise çocuğunuza bu durumun çok önemli olmadığını hayatını sağlıklı bir insan olarak en güzel şekilde yaşayabileceğini boy kısalığının yaşamınla ilgili hiçbir sorun yaşatmayacağını aşılamanız gerekir.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.