Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ekinezya Ve Anasonun Faydaları

0 393

Ekinezya Ve Anasonun FaydalarıEkinezynanın en çok kullanılan türü ve yetişmesi açısından daha kolaylığı bulunduğundan dolayı Ekinezya Purpurea daha çok tercih edilmektedir. Ekinezyanın bitkisel destek olarak kullanılması aşamasında köklerinin yanı sıra açmış olan çiçekleri de kullanılarak yarar sağlanmaktadır. Ekinezyanın tıp alanında öğrenilen yararlarından ötürü daha çok kişilerin daha fazla yararlanmaları için suyu ve suyundan üretilerek hazırlanan kurutulmuş kapsül şeklinde olan ve satışa sunulan takviyelerdir. Ekinezyanın yukarıda saydığımız çeşitlerinden olan Ekinezya Angustifolia içerisinde bir takım uyuşturucu etken maddesi bulunduğundan kullanan kişilerin kullanımı sırasında alınan kapsül dil üzerinde hafif bir uyuşukluk hissine neden olabilmektedir.

Anason doğada yetişmeyen bir kültür bitkisidir. Anasonun çiçekleri beyaz tüylü ve küçüktür. Albümin ve şeker içeriğine sahip olan bu kültür bitkisinin özelliğini uçucu yağlar oluşturur. Anason bitkisi güzel bir kokuya sahiptir. Anason bitkisinin acı ve yakıcı bir tadı vardır.

Hazmı kolaylaştırıcı etkisi olan anason iştah açıcı özelliğe sahiptir. Anne sütünü arttırdığı bilinen anason kan dolaşımını düzenler. Bilinen bu özelliklerinin dışında anason bitkisi başka olumlu özelliklere de sahiptir.
Cinsel isteği arttıran anason bitkisi rahatlık ve uyku verir. Üst solunum yolu hastalıklarına bronşite nefes darlığına astıma iyi gelir.Migren ağrılarının hafifletilmesini krizlerin daha rahat geçirilmesini sağlar.Kusmayı önleme ve ishal vakalarını durdurma özelliği vardır.İdrar artırıcı özelliğe de sahip olan anason bitkisi kadınların aybaşı dönemlerinde sıkıntıların giderilmesinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.Ancak unutulmaması gereken husus anasonun regli döneminden önce kullanılması gerektiğidir.Yani kanamalı durumlarda kullanılmamalıdır.

Ayrıca anason bitkisinden yapılan yağların kullanımı vücudun rahatlamasını sağlar.Anason acı tadı nedeni ile içimi zor olan bir çaydır .Mutlaka bal veya şeker kullanılarak tüketilmelidir.

Yazar:Enes Eker

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku