Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklardaki Saman Nezlesi Astımla Tehdit Ediyor

0 162

Çocuklarda görülen alerjiler saman nezlesine sebebiyet verir. Özellikle bahar aylarında artışı gözlemlenen saman nezlesi, havanın etken olduğu bir alerjik durumdur. Tabi her alerjik saman nezlesinin kökeni alerji de olmayabilmektedir. Saman nezlesinin tıbbi adı Alerjik Rinit olarak bilinmektedir. Saman nezlesi yani Alerjik Rinit genellikle bahar ayında polenlerin ortaya çıkmasıyla reaksiyon gösterir. Ancak alerjiler sadece polene değildir. Farklı alerji türleri olan hayvan, küf, akar alerjilerinde de görülen bir durumdur. Saman nezlesi alerjik kökenli olduğundan yine alerjik kökenli astım hastalığına dönüşebilmektedir. Saman nezlesi özellikle çocuklarda bağışıklı düşürerek basit bir saman nezlesini oldukça farklı bir boyuta taşıyarak durumu ciddileştirmektedir.

6505_ocuklardaki_saman_nezlesi_astimla_tehdit_ediyor

Saman Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?

Saman Nezlesi, çocuklarda bağışıklık sisteminin düşüş olmasıyla başlayan bir süreçtir. Çocuklarda saman nezlesi en çok burun akıntısı olarak kendini gösterir. Bu durum grip ya da normal nezle ile karıştırılmaktadır. Genel olarak saman nezleleri alerjik bir ortama girildiğinde reaksiyon göstererek vücutta farklı tepkiler oluşturmaktadır. Bunlardan en belirgin tepkiler burun akıntısı, göz kaşıntısı, gözde akma, gözde kanlanma hapşırma ve kaşıntıdır.

Astım ve Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) İlişkisi

6505_ocuklardaki_saman_nezlesi_ve_astim

Saman nezlesi hava yoluyla oluşan alerjik bir reaksiyondur. Bu yüzden havayı burundan soluyarak akciğerlerimize taşırız. Bu yüzden saman nezlesi olan çocukların astım belirtisi göstermesi çok normaldir. Saman nezlesi astımı tetikleyen en önemli unsurlardan biridir. Alerjik saman nezlesi olan çocukların alerjik bünye nedeniyle burundan aldıkları sağlıksız hava etkisini akciğerlerde sürdürerek akciğerlere oturarak broşları tıkayabiliyor. İşte bu anda solunum yollarında astım hastalığının belirtileri kendini göstermeye başlıyor.

Çocukta Saman Nezlesi Ne Zaman Astıma Dönüşür?

Çocuklarda görülen Saman nezlelerin belirtisi olarak burun akıntısı, hapşırma, göz kaşıntısı gibi durumlar sergilediğini söylemiştik. Bu şekilde zaten yerince rahatsız olan çocuk saman nezlesinin boyut değiştirip astıma geçiş yaptığında nefes darlığı çekmeye başlar. Daha ileri boyutta ise nezlenin nefes darlığı ve öksürük kaçınılmaz boyuta gelir. Çocuğu bu dönüşümlerden korumak için alerjisini tetikleyen ortamlardan uzak tutmak çok önemli bir faktördür. Buna ek olarak Saman nezlesi uygun tedavi yöntemleri uygulanmalı ve doktor gerekli görüyorsa alerjik aşı yaptırılmalıdır.

Kaynakça:
www.medikalakademi.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.