Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocukların Kişisel Gelişimlerinde Başarı İçin Yapılması Gerekenler

0 492

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız hayatta daha başarılı olabilmeleri için öncelikle kişisel gelişim sürecini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Dolayısıyla uzmanlar çocukların kişisel gelişim sürecinin ergenlik ve yetişkinlik dönemlerini önemli ölçüde etkileyebileceğinin altını çizerek ebeveynlerin bu konuda daha hassas hareket etmesi gerektiğini belirtmektedirler. Peki çocukların kişisel gelişimlerinin daha sağlıklı olabilmesi için yapılması gerekenler nelerdir dilerseniz yazımızın da ana konusu olan bu sorumuzun cevaplarını hemen sunalım.

Çocukların Kişisel Gelişim Sürecinin Daha Sağlıklı Geçebilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Beslenme alışkanlığına dikkat edilmeli: Uzmanlar günümüzde birçok ebeveynlerin çocuklarının beslenme alışkanlığında bazı hatalar yapabildiklerini belirtmektedirler. Uzmanlara göre ebeveynlerin çocukların beslenme alışkanlığı hakkında yaptıkları hatalardan biri çocuklara sabah kahvaltısını yaptırmamalarıdır.

8773_52Çoğu zaman bilinçsizce gerçekleştirilen bu olumsuz eylem beraberinde çocukların kişisel gelişim sürecini ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar ebeveynlerin bu konuda daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Duş alma alışkanlığı pekiştirilmeli: Uzmanlara göre günümüzde yine maalesef ki birçok ebeveyn çocuklara haftalık duş programlarını uygulayamamaktadır. Beraberinde olumsuz sonuçlar doğurabilen bu olumsuz durum aynı zamanda çocuklarda sorumluluk duygusunun azalmasına da neden olabilmektedir. Dolayısıyla uzmanlar çocukların kişisel gelişimlerinin daha sağlıklı gelişmesi açısından haftalık periyotlarda düzenli olarak duş alma programlarının hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Kitap okuma alışkanlığı pekiştirilmeli: Uzmanlar çocukların kişisel gelişimlerini daha sağlıklı tamamlaması açısından düzenli olarak kitap okuma alışkanlığına sahip olmaları gerektiğini belirtmektedirler. Dolaysıyla bu konuda da ebeveynlere önemli görevler düşmektedir.

Kaliteli ve düzenli iletişim: Çocukların kişisel gelişim sürecinin daha sağlıklı tamamlanmasında ebeveynlerin çocuklarla iyi iletişim kurmasından geçmektedir. Dolaysıyla uzmanlar kaliteli ve düzenli iletişim sürecinden geçmeyen çocukların ileriki dönemlerde başta asosyal ve anti sosyal kişilik bozuklukları olmak üzere birçok psikiyatrik rahatsızlıklara yakalanabileceğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar bu konuda da ebeveynleri uyarmaktadırlar.

Gösterişli sevgiden kaçınılmalı ve çocuklara daha doğal yaklaşılmalı: Uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre günümüz ebeveynlerinin büyük bir bölümünde çocuklara karşı gösterişli sevgi beslenildiği tespit edilmiştir. Çocukların kişisel gelişim sürecinde ciddi anlamda tahribatlara yol açan gösterişli sevgi tutumu beraberinde çocukların genel ruh yapısında ciddi anlamda olumsuzluklara yol açabildiği gibi aynı zamanda çocuklarda özgüven duygusunun gelişmemesine de neden olabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar günümüz çocuklarında görülen hırçın ve umursamaz davranışların temel nedenlerinden biri olarak ebeveynlerin çocuklara karşı samimiyetsiz tutumlarını göstermektedirler. Dolaysıyla uzmanlar ebeveynlerin gösterişli sevgi tutumunundan uzak durmasını ve çocuklara karşı tamamen doğal ve samimi olarak yaklaşmasını tavsiye etmektedirler.

Düzenli uyuma alışkanlığı geliştirilmeli: Çocuklarda kişisel gelişimin daha sağlıklı olması için elbette ki düzenli bir uyku alışkanlığına sahip olmaları gerekmektedir. Dolaysıyla uzmanlar çocukların kişisel gelişimlerinin daha sağlıklı olabilmesi ve okul eğitim sürecinde daha başarılı olabilmesi için düzenli uyuma alışkanlığına sahip olmaları gerektiğini belirtmektedirler. Tabi burada da iş çocuklardan çok ebeveynlere düşmektedir.

Görüldüğü üzere çocukların kişisel gelişimlerinin daha sağlıklı olması açısından yapılması gereken birçok önemli uygulamalar bulunmaktadır. Dolayısıyla kişisel gelişim uzmanları bu anlamda çocuklardan çok ebeveynlere görevler düştüğünü belirtmektedirler.

Bununla birlikte kişisel gelişim uzmanları günümüzde çocuklarda görülen bazı olumsuz durumların ana nedenleri arasında yukarıdaki faktörlerin rol aldığını belirtmekte ve bu konuda ebeveynlerin daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini belirtmektedirler. Makalemizde çocukların kişisel gelişimlerinin daha sağlıklı olabilmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgiler sunduk.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız özellikle kişisel gelişim sürecini çok iyi tamamlamaları gerekmektedir. Dolayısıyla günümüzde yaşanan birçok olumsuz olay ve fiilerde kişisel gelişim sürecinin etkileri büyüktür. Kişisel gelişim süreci gerek bireyler ve gerekse de toplumlar açısından oldukça önemlidir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku