Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lichtenstein Nerededir?

0 5

Liechtenstein, Avrupa kıtasında yer alan bir ülkedir. Her ne kadar bağımsız bir ülke olsa da büyüklüğü nazara alındığı vakit bir kasaba kadar olan bu ülke tipik bir Alman kasabasından bozma ülke konumundadır. Dünyanın en küçük ülkelerinin başında yer alan Liechtenstein, Avrupa’nın merkezinde bulunur. Bağımsız bir ülke olan Liechtenstein, dünyanın en mutlu ülkeleri arasında kabul edilir. Başkenti Vaduz olan bu küçük Avrupa ülkesinde halkın tamamı Alman kökenli olup, Almanca konuşurlar. Her ne kadar başkenti Vaduz olsa da ülkenin en büyük şehri Schaan’dır. Resmi olarak sadece bir dile sahip olan bu güzide kasaba devleti, Almanların bir uzantısı gibidir. Ülkenin dini özellikle yapısı onu tipik bir Vatikan devleti yapmakta. Ülkenin resmi dini Roma Katolik inancıdır. Anayasal monarşi ile yönetilen ülke demokratik değerlere sonuna kadar bağlı olmasıyla da bilinir. Dünyanın en eski bağımsız devletlerinden biri olan Liechtenstein 1866 yılında resmi olarak Alman Konfederasyonu ile bağlarını koparmıştır. Bu tarihten günümüze dek uzanan süreçte bağımsız kalmayı başaran Liechtenstein, herhangi bir savaşa dahi katılmamıştır. Buna I. ve II. Dünya Savaşları da dahildir.

Her ne kadar dünya üzerinde yer alan en küçük birkaç devletten biri olsa da, Liechtenstein sahip olduğu ekonomik refahı ile birçok Avrupa ülkesinin önündedir. Ülke kişi başına düşen milli gelir yaklaşık olarak 100 bin Amerikan dolarıdır ve bu da ülkeyi bu alanda dünyanın en refah ikinci ülkesi haline getirmektedir. Oldukça küçük bir ülke olan Liechtenstein, EFTA üyesidir ve bu sayede Avrupa Ekonomik Alanı’na taraftır. Böylece ülkesine giren ve çıkan mallarda gümrükten muaf olan Liechtenstein, daha da güçlü bir ekonomiyi idare edebilmektedir. Dünyanın en küçük ülkelerinden olması sebebiyle çok az bir nüfusa sahip olan bu devlet, yine de istihdam açığı yaşamamaktadır. İşsizliğin yüzde 1’in de altında olduğu Liechtenstein, bu anlamda dünyanın en önemli refah seviyesine sahip birkaç ülkesindendir. Orta Avrupa’da yer alan Liechtenstein, Avusturya ve İsviçre tarafından çevrelenen bir sınır hattına sahiptir. Avrupa’nın en küçük 4’üncü ülkesi olan Liechtenstein, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 38 bin insanı ağırlamaktadır.

Liechtenstein, her ne kadar küçük bir devlet olsa da egemen bir devlet olması sebebiyle birçok platformda da başarı ile temsil edilir. Örneğin Liechtenstein, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Uzay Ajansı, Schengen Anlaşması, Avrupa Ekonomik Alanı gibi birçok kurum ve anlaşmaya da üyedir. Ayrıca Liechtenstein, özel olarak İsviçre ile gümrük birliği ve parasal birlik anlaşması akdetmiştir. Liechtenstein her ne kadar Avrupa Birliği üyesi olmasa da Birlikten doğan haklardan kısmen de olsa EFTA vasıtasıyla istifade edebilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.