Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kişisel Gelişim Süreci Nedir, Önemi ve Etkileri Nelerdir ?

0 510

Günümüzün en fazla merak edilen ve hakkında bilgi alınmak istenen konulardan biri de kişisel gelişim sürecidir. Yazımızda kişisel gelişim sürecinin tanımlamasını yaparken ayrıca bu sürecin önemi hakkında da bilgilendirmeler sunacağız. Dilerseniz ilk olarak kişisel gelişim süreci nedir genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Kişisel Gelişim Süreci

8769_42Kişisel gelişim süreci; Bireyin kendini tam olarak tanıması hangi alanlarda ne durumda olduğunu kavraması ve yetersiz olduğunu düşündüğü alanlarda kendini geliştirmesi sürecidir. Bireyin sonraki dönemlerinde oldukça etkili olabilen bu önemli süreç aynı zamanda bireyin karakteristik özelliklerinin tanımlanmasında da önemli rol almaktadır.

Kişisel Gelişim Sürecinin Önemi Nedir?

Kişisel gelişim sürecinin önemi oldukça büyüktür. Günümüzde bu alan hakkında kurs ve seminerler düzenlenmekte ve bu sayede bireylerin hayatta daha başarılı olabilmesi hedeflenmektedir. Kişisel gelişim alanı aynı zamanda günümüzün en fazla ilgi gören alanlarından biridir. Dolaysıyla bu önemli süreç hakkında kurslar verilmekte ve bu önemli alan hakkında kişisel gelişim uzmanları yetiştirilmektedir.

Kişisel Gelişimin Yaşantımıza Etkileri Nelerdir?

Kişisel gelişim süreci ergenlik dönemi sonrasındaki yaşantımızın şekillenmesinde rol almaktadır. Dolaysıyla bu dönemlerden sonrasında yaşantımızdaki zorluklar ile başa çıkabilmemiz açısından kişisel gelişim sürecinin rolü oldukça büyüktür. İşte kişisel gelişim sürecinin yaşantımıza yansıttığı olumlu etkiler;

  • İş ve sosyal yaşantımızda daha başarılı olmamızı
  • İkili ilişkilerde daha başarılı olmamızı
  • Özgüven duygumuzun yüksek olmasına katkılar sunmayı
  • Güçlü ve olumsuz etkilerden kolayca etkilenmeyen bir karaktere sahip olmamızı
  • Kendimiz ve çevremiz ile barışık olmamızı
  • Sorumluluk duygumuzun gelişmesini
  • Yaşantımızdaki hedeflerimizi belirlememizi
  • Geleceğe daha umutlu ve güvenli bakmamızı
  • İrade ve aklımızı daha sağlıklı kullanmamızı
  • Yaşantımızda karşılaşabileceğimiz zorluklar karşısında güçlü durmamızı sağlamaktadır.

Kişisel gelişim süreci özetle yaşantımızda daha başarılı ve kendimizi daha mutlu, huzurlu ve güçlü olmamızı sağlamaktadır. Ruhsal yapımızın da güçlü olmasını ve olumsuz olaylardan kolayca etkilenmemesini sağlar.

Özetle kişisel gelişim süreci hayata ve hayattaki olumsuzluklara karşı bizleri fiziken ve ruhen güçlendiren bir olgudur. Yazımızın konusu olan kişisel gelişim süreci nedir hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu önemli süreç hakkında önemli bir ayrıntı hakkında bilgiler sunalım.

Önemli Bir Ayrıntı

Tarihten günümüze kadar birçok başarılı kişi ilgi duydukları alanlarda çalışmalar yapmış ve netice olarak başarılara imza atmışlardır. Elbette ki bu bireylerin başarılarında sağlıklı bir kişisel gelişim sürecinden geçmiş olmaları bulunmaktadır.

Örneğin başarılı iş adamlarının geçmişlerini incelediğiniz zaman oldukça sağlıklı bir kişisel gelişim sürecinden geçmiş oldukları fark edebilirsiniz. Bilim adamları veya başarılı sporcular veya siyasi liderler bu gibi başarılı bireylerin geçmiş dönemlerini incelediğinizde oldukça sağlıklı bir kişisel gelişim sürecinden geçtiklerini fark edebilirsiniz. Dolaysıyla kişisel gelişim süreci bizlerin hayattaki tüm başarımızı ciddi anlamda etkileyebilmektedir.

Dolayısıyla evebeynler olarak çocuklarımızın bu önemli süreçten maksimum derecede başarıyla geçmesi için çaba sarf etmeliyiz. Makalemizde kişisel gelişim süreci nedir hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku