Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çok Farklı Başlayan 10 Ticaret ve Meslek

0 324

Bugün etrafındaki birçok meslek ve uzmanlık alanı, ilk göründüklerinden çok farklı. Aslında birçoğu o kadar değişti ki, kökenlerini hayal etmesi çok zor olacaktır. Dünyanın ilk havayolunun uçakları olmadığına kim inanır? İlk benzin istasyonunun eczane olduğunu mu? Veya bu cenaze evleri ilk ambulansları işlettiğine. Birçok esnaf ve meslek, genellikle diğer işletmelerin ofseti gibi başladığı için garip kökenlere sahiptir. Diğerleri ancak ilk ortaya çıktıktan çok sonra tanımlandı ve yapılandırıldı. Diğer zamanlarda, teknolojideki ilerlemeler yeni şeyler yapmanın yeni yollarını tanıttı.

10. Cenazeevleri İlk Ambulans Hizmetlerini Verdi

Cenaze evleri, ABD İç Savaşı sırasında yaralıların hastanelere boşaltılmasına yardımcı olduklarında ilk ambulans hizmetlerini başlattılar. İlk ambulanslarda anestezi olarak sadece bir sedye, bir battaniye ve bir şişe viski vardı. Daha sonra yapılan değişiklikler oksijen içermekteydi. Gemideki personeller aynı zamanda hayat kurtarıcı tıbbi prosedürler öğrendi ve böylece bu onları ilk sağlık görevlileri haline getirdi. Ambulanslar, aslında cenaze evlerinin ölü insanları mezarlıklara nakletmek için kullanılırdı. Düzenli atlı arabaların hastaların yatmasına izin verecek kadar uzun olmadığı için işitenler işe yaradı. Ancak, cenaze evleri gerçekten hayat kurtarmakla ve hatta müşterileri için harcadıkları parayla ilgilenmiyordu. Müşterilerinin yarısından fazlası hiçbir zaman ödeme yapma zahmetine girmedi. Asıl kazanç müşterinin ölümüydü, çünkü ambulansı sağlayan cenaze evi, cenaze töreni düzenlemek için bir teklif alma olasılığının en iyisiydi. Cenaze evleri, Kongre 1966’da Karayolu Güvenliği Yasası’ndan sonra ambulans hizmetleri vermeye son verdi. ne tür araçlar ambulans olarak kullanılabilir. Ayrıca ambulansların eğitimli personel tarafından personel almasını gerektiriyordu. Cenaze evleri yönetmeliklere uyamadı ve hastaneler ve diğer operatörler için işi bıraktı.

9. İlk Benzin İstasyonu Eczane Oldu

1888 Ağustos’unun başlarında, ilk pratik otomobili icat eden Karl Benz’in karısı olan Bertha Benz, iki oğlu Mannheim’den Pforzheim, Almanya‘daki annesini ziyaret etmek için gittiği ilk otomobil yolculuğunu bir otomobille yaptı. Araba, kocası tarafından yapılan Patent-Motorwagen No. 3’dü. O zamanlar, Karl Benz’in aracı pazarlamakta zorlanıyordu. Bertha, aracı tanıtmak için bir yolculuğa çıkmalarını önerdiğinde, reddetti. Belirsiz, Bertha ve iki oğlu kocasının izni olmadan gitti. Karl sadece mektubunu annesine bıraktığını söyleyen mektubunu görünce ne olduğunu anladı. Araç birkaç kez bozuldu, ancak Bertha onarımları yaptı. Ancak, en büyük zorluğu yakıt bittiğinde ortaya çıktı. Yerel bir eczaneye yürüdü ve o sırada yakıt olarak kullanılan bir petrol çözücü olan Ligroin’i satın aldı. Eczane malzeme temizliği nedeniyle kullanıldı çünkü Wiesloch kasabasındaki eczane dünyanın ilk dolum istasyonu olarak kabul edildi. Geleneğe uygun olarak, diğer eczaneler Ligroin’de stoklanmış ve daha sonra benzin ve bu ürünleri ilk benzin istasyonları görünene kadar araç sahiplerine satmıştır. Bertha için gezisi haberi yaptı ve kocasının arabasını güvenilir bir ulaşım aracı olarak popülerleştirdi.

8. İlk Motel İnanılmaz Derecede Lükstü

Moteller, ucuz olmadıkları halde, bütçe açısından otellere göre genellikle daha ucuzdur. Aslında, ilk moteller aslında araç sahipleri için otoparklı otellerdi. Bu yüzden “moteller” olarak adlandırıldılar (motorlu oteller) .Arthur Heineman 1925’te ilkini yaptılar. O sırada ABD’de araçlar ana akım haline geldi ve Heineman, geleneksel otellerin seyahat eden sürücüler için yeterli park alanına sahip olmadığını gözlemledi. Böylece ilk motelini Los Angeles ve San Francisco arasında bulunan San Luis Obispo’da inşa etti. Buna Milestone Mo-Tel Inn adını verdi. Toplamda 160 kişiye kadar kapasiteli garajlı çok sayıda bungalovdan oluşuyordu. Lodgers, odalardan birinde bir gece uyumak için 1,25 $ ödedi. Araç sahipleri, araçlarını garajlara park ederken, yakındaki odalarda da uyudular. Motel ayrıca, araç sahibinin sahip olması durumunda şoförler için ayrı odalar da bulunduruyordu. Heineman, motelini inşa etmek için 80.000 dolar harcadı. Merkezi ısıtma sistemi, duşlar, çan kulesi ve bugünün motellerine yabancı olan diğer pahalı özellikler vardı. Sadece Kaliforniya’da 18 motellik bir zincir kurmayı planlıyordu. Ancak, Büyük Buhran kısa sürede ortaya çıktı ve planlarını yavaşlatmaya zorladı. Bittiği zaman içinde, birçok rakip pazar payını çalmaya başladı. Motelleri hızlı bir şekilde lüks tesisleri olmayan bütçe pansiyonlarına dönüştüren fiyat savaşlarıyla uğraştılar.

7. Dünyanın İlk Havayolu Bir Uçak Filosu Kullandı

Deutsche Luftschiffahrts-Aktiengesellschaft (“German Airship Transportation Corporation Ltd.”), yani DELAG, dünyanın ilk havayolu şirketidir. 16 Kasım 1909’da Alman zeplin üreticisi Zeppelin şirketinin bir iştiraki olarak kuruldu. Uçak yerine bir uçak gemisi filosunun olmasına şaşmamak gerek. Ancak DELAG, 1919 yılına kadar Berlin ile Güney Almanya arasındaki uçuşları gerçekleştirmeye başlayan tarifeli uçuşlar sunmadı. O zamana kadar Dünya’yı yukarıdan görmek isteyenler için tur uçuşları düzenledi. Zeppelin Şirketi, alternatif bir gelir akışı oluşturmak için DELAG’ı kurdu. Ondan önce, Zeppelin Şirketi hava gemilerini Alman ordusuna satmaya odaklanmıştı. Bununla birlikte, ordunun ayakta kalması için yeterli hava aracı satın alıp almayacağından emin değildi. DELAG, 1935 yılına kadar işte kaldı.

6. Dünyanın İlk Ticari Havayolu Sudan Yüksekliğinde 1,5 Metre Uçan Hava Gemileri Kullandı

Dünyanın ilk havayolu şirketi olan DELAG’ın 1919 yılına kadar tarifeli ticari uçuşlar sunmadığını zaten belirttik. Bu nedenle, 1913 yılında kurulan St. Petersburg – Tampa Airboat Line, dünyanın tarifeli uçuşlar sunan ilk ticari havayolu şirketi olarak kabul ediliyor. Havayolu, St Petersburg’dan Tampa, Florida’ya Lark of Duluth adında iki kişilik bir tekne kullanarak düzenli uçuşlar sundu. Bir tekne, sudan inip inen bir uçaktır. Duluth Lark’ın sadece iki sandalyesi vardı. Pilot biri otururken bir veya iki yolcu diğerine sıkıştı. Uçağın kendisi suyun sadece 5 metre (5 ft) üzerinde fırladı. St. Petersburg-Tampa Hava Gemisi Hattı ilk uçuşunu 1 Ocak 1914’te yaptı ve yolcu St. Petersburg’un eski belediye başkanı Abram C. Pheil’di. Pheil 400 dolarlık bir müzayede kazandıktan sonra oturdu. Daha sonra yolcular tek bir seyahat için 5 dolar ödediler. St. Petersburg-Tampa Hava Gemisi Hattı, sadece 23 dakikada 29 kilometrelik (18 mil) uçuş yapan bir başarıydı. O sırada buhar gemileri bu mesafeyi iki saatte, 4-12 saatte trenler ve 20 saatte arabaları kapladılar. Ancak, hava botu hattı işinde kalamadı ve 1914’te kapandı.

5. Ameliyathane Olarak Donanımlanmış Berber

Çok Farklı Başlayan 10 Ticaret ve MeslekBerberler birkaç yüzyıl öncesine kadar cerrahlar olarak ikiye katlandı. Her iki meslek de o kadar yakındı ki, 16. ve 18. yüzyıllar arasında Berber Cerrahları Şirketi adında tek bir dernekleri vardı. Berberler, günün doktorlarının hiçbir şey yapmak istemediği sifiliz gibi tıbbi rahatsızlıkları tedavi ederdi. Berberler ayrıca teknik olarak dişhekimliği yapardı ve ağrılı dişlerin çıkarılmasına da yardımcı oldu. Çok sayıda berber, bir insandan vücuttan atmak için kanı boşaltan, şimdi eskimiş ve çürümüş bir kan alma hareketi yaptı. Bazıları bunun neden berberlerin mağazalarının dışında kırmızı-beyaz kutuplara sahip olduğunu söylüyor. Beyaz bandaj ise kırmızı kanı temsil eder. Bununla birlikte, bu teori tartışmalıdır. Yine de, berberlerin pencerelerinde kan kase bırakarak kan alma hizmetlerini sık sık ilan ettiklerini biliyoruz. Birçok cerrah berberlerde rahat edemedi ve umutsuzca ticaretini berberlerden ayırmak istedi. Cerrahlar, 1745 yılında Berber-Cerrahlar Şirketi’nin bölündüğü zaman yoluna girdiler.

4. İlk Gazeteler Kitaplardı

Gazeteler yüzyıllar boyunca broşürler, corantos ve haber kitapları olarak var olmuştur. Bununla birlikte, modern gazetelerin doğrudan öncülleri haber kitaplarıdır. Küçük bir kitap oluşturmak için bir araya getirilmiş birkaç haber broşüründen yapılmış, normal kitaplar gibi yayınlanmışlardı ve hatta başlık sayfaları bile vardı. Çeşitli haber öykülerini bildiren modern gazetelerden farklı olarak, haber kitapları ve broşürler genellikle sadece savaşlar, felaketler gibi olayları bildirmişlerdir. ve kutlamalar. Ancak, ilk gazeteyi düşündüğümüz şey Johann Carolus tarafından basıldı ve Eylül 1605’te Strazburg şehrinde satıldı. Selefleri gibi, aynı zamanda bir haber kitabıydı. Ancak, çeşitli haberler bildirildi. Carolus’un haftalık gazetesi 4-6 sayfa uzunluğundaydı.

3. İlk Film Sadece 2.11 Saniye Uzunluğundaydı

Filmlerimizin bu gün yaklaşık iki saat sürmesini bekliyoruz. İlginç bir şekilde, ilk film sadece 2.11 saniye sürdü. Evet! Hata değildi. 2.11 saniye. Film, Roundhay Garden Scene adlı ve 1888’de Fransız mucit Louis Le Prince tarafından üretildi. Rhohay Garden Scene, Louis’in oğlu Adolphe’nin ve bir bahçede dolaşan birkaç arkadaşının ve akrabasının bir videosuydu. Louis Le Prince, icat ettiği yeni bir video kamerayı test ederken filmi yarattı. Net olması için, Atın Hareketi başlıklı daha önceki bir filmi, 1878’de Louis Le Prince’in filminden 10 yıl önce yapıldı. Bununla birlikte, Atın Hareketi gerçek bir film olarak kabul edilmez, çünkü atlı dörtnala geçmiş olarak çekim yapmak için çekim yapan birkaç fotoğraf makinesiyle üretilmiştir.

2. İlk Psikiyatri Hastanesinde Özel İşletmeler Vardı

Erken psikiyatri hastanelerine akıl hastanesi denir. Onlar, hastalarının sağlığından daha çok karla ilgilenen acımasız girişimciler tarafından yönetilen işletmelerdi. Hastalara küçümseme ile muamele edildi ve cezaevlerine rakip olan korkunç koşullarda tutuldu. İlk akıl hastanesi ortaya çıkmadan önce, deli insanlar genellikle koşullarının akrabaları tarafından yönetildiği evlerde tutuldu. Ancak, bu kolay bir iş değildi. 1600’de ilk kar amacı gütmeyen akıl hastanesi sığındığı zaman birçok aile rahatlama yaşadı. Bu iltica işletmecileri hastaları için ham yöntemler kullandılar. Onları ütülerle tuttular ve inatçı atlarda hastalarını kontrol altında tutmak için kullandıkları acımasız yöntemleri uyguladılar. Bazı kiliseler daha iyi ve kar amacı gütmeyen çılgın sığınma merkezleri işletiyordu. Fakat yeterince hasta alamadılar. Bu yüzden Çok Farklı Başlayan 10 Ticaret ve Meslekçoğu aile zihinsel olarak bozulmuş akrabalarını bu kar amaçlı akıl hastanelerine gönderdi. Bu tesisler, 1790’larda daha iyi akıl hastaneleri ortaya çıkmaya başladığında azalmaya başladı. Hükümet 1800’lerde akıl hastaneleri kurmaya başladığında kârlar nihayet iflas etti. Bu yerler daha sonra psikiyatri hastaneleri olarak değiştirildi.

1. Rahip ve Tıp Adamının İlk Berberlerdi

Berberlik, rahiplerin ve tıp adamlarının saç kesme yan işine başladıkları 6.000 yıl öncesine dayanıyor. O zamanlar insanlar ruhların vücuda kafadan girebileceğine inanıyorlardı. Bu yüzden saçını kestirmek dini bir ayin olarak kabul edildi. İnsanlar sık sık saçlarının iyi ruhlara izin verecek kadar uzamasına izin verdiler. Daha sonra saçları iyi ruhları kilitlemek ve kötüleri dışarıda tutmak için kestikleri ayrıntılı dini törenler düzenlediler. Batıl inançlar, eski Mısır İmparatorluğu döneminde insanlar temiz tutmak için kafalarını düzenli olarak traş ettikleri için çok fazla terledikleri için öldüler gibi görünüyordu.

Kaynakça:

https://listverse.com/

Yazar: Semra Uğur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.