Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avrupa’nın Eczacılık Şehri; “Basel”

0 440

Basel, Avrupa ülkelerinden İsviçre’de bulunan bir yerleşim yeridir. Hukuki statüsü şehir olan bu yerleşim yeri, ülkenin en önemli lokasyonlarından biridir. İsviçre açısından çok önemli bir yer olan Basel, tipik bir Alman şehri özelliğine sahiptir. Her ne kadar İsviçre sınırları dahilinde olsa da Basel, Alman şehirlerinin İsviçre versiyonudur. Şehrin sınırları dahilinde ikamet edenlerin çok büyük bir çoğunluğu Almanca konuşmaktadır. Almanya‘dan başlayan Rhine Nehri’nin Basel’den de geçiyor olması bölgeyi Almanlaştırmıştır. Basel, İsviçre’nin Zürich ve Cenevre’den sonra en popüler üçüncü şehri konumundadır. Ülkenin her ne kadar en önemli şehri olmasa da şehir ülke ekonomisinin Zürich’le beraber lokomotifi konumundadır. Özellikle eczacılık sektörü anlamında bir çığır açmış olan İsviçre’nin bu alanda en önemli şehri şüphesiz Basel’dir. İsviçre açısından son derece kıymetli bir yerleşim yeri olan Basel, bu anlamda Avrupa için de oldukça önemlidir. İsviçre’nin eşsiz kartpostallık manzarasına Basel şehrinin sınırları dahilinde de ulaşmanız mümkündür. Son derece butik bir görüntüye sahip olan şehir, bu anlamda nüfusundan daha fazla turist çekerek dikkatleri üzerine toplamaktadır.

BasAvrupa'nın Eczacılık Şehri; "Basel"el, İsviçre’nin en stratejik şehri olarak kabul edilir. Bunun nedeni şehrin Almanya ve Fransa‘ya sınırının bulunmasıdır. Şehrin bu özelliği şehre olan ilgiyi ister istemez artırmıştır. Özellikle Fransa’yı ve Almanya’yı ziyaret eden ve Basel civarındaki şehirleri ziyaret edenler Basel’i de ziyaret etmekten kendilerini alamamaktadır. Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu ülkenin en önemli şehri kabul edilen Zürich’te yaşasa da, Basel de hatırı sayılır bir nüfusa sahiptir. Bu anlamda şehir, yaklaşık olarak 550 bin İsviçreliye ev sahipliği yapmaktadır. Burada belirtilmesi gereken bir diğer meselede Basel’in özellikle Balkan kökenli göçmenler tarafından en çok tercih edilen şehirler arasında ilk sırada yer almasıdır. Özellikle bölgede Kosova, Arnavutluk ve Bosnalı göçmen görmek sık rastlanılan bir durumdur. Ancak bu kişiler her ne kadar göçmen olarak anılsa da artık İsviçre vatandaşlıkları bulunduğundan İsviçreli olarak sayılmalıdır. Basel, ülkenin en önemli lokasyonları arasında yer alır; bunun en önemli nedeni, eczacılık alanında Avrupa’ya Leverkusen ile beraber fahri başkentlik yapmasıdır.

Ülke ekonomisine çok ciddi katkıları bulunan Basel şehri, işsizlik oranının en düşük olduğu şehirlerden biridir. Kimya endüstrisi alanında da çok ciddi bir öneme sahip olan şehir, dünyaca ünlü Novartis, Ciba, Basilea ve Actelion gibi kimya alanının önde gelen şirketlerine ev sahipliği yapar. Bu da bölgeyi ister istemez bir kimya ve eczacılık merkezi yapar. Bunun dışında her İsviçre şehri gibi Basel de bankacılık alanında hatırı sayılır bir şöhrete sahiptir. Şehir dünyaca ünlü eğitim kurumları ile de her yıl yüzlerce uluslar arası öğrenciyi kendisine çekmeyi başarmaktadır. Özellikle bankacılık ve kimya üzerine eğitim almak isteyenler tarafında tercih edilen şehir, Basel Üniversitesi ile dikkatleri çekmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.