Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Daha Çabuk Yaşlandıran Ve Gençleştiren Besinler Nelerdir?

0 651

Yaşlanmak insanoğlunun karşı koyamadığı bir süreçtir. İnsanlar yaşlanmaktan hiç hoşlanmazlar. Genç kalmak için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Yaşlanmak beslenmekle ilgili de bir faktördür. Bazı besinler cildi yaşlandırırken, bazı besinlerde cildi yaşlanmaktan koruyup genç ve zinde kalmasını sağlıyor.

Cildi Yaşlandıran Yiyeceklerin Başında Suni Yağlar Geliyor !

7651_saglik_besinlerMargarin: hamur işlerinde, kurabiyelerde, kahvaltılarda kullandığımız margarin, yüksek miktarda doymamış yağ asidi içeriyor. Bu da hücrelere zarar veriyor. Ayrıca margarin doğal bir ürün olmadığı için vücut margarini sindirim sistemi içerisinde tanımlayamıyor. Vücut ise tanımlayamadığı şeyi yağ olarak depoluyor.

Havuç: Kan şekerini birden yükselttiği için, cildi yaşlandıran besinler arasında gösteriliyor.

Pizza: Pizzadaki karbonhidrat vücutta yağın yakılmasına engel oluyor. Yakılamayan yağlar ise vücudu şişmanlatıyor.

Ayrıca yeterli ve dengeli beslenememe, yaşlanmayı hızlandırıyor. Öğün atlamak, akşam geç vakitlerde yemek yemeyi alışkanlık haline getirmek kilo almayı hızlandırdığı gibi erken yaşlanmaya da davetiye çıkarıyor.

Hamur işleri: Karbonhidrat ve şeker açısından son derece zengin olan hamur işleri vücudu yağlandırarak metabolizmayı yavaşlatıyor.

Gazlı içecekler: yüksek miktarda şeker içerdiği için vücudun şeker dengesini bozuyor. Ayrıca zaman içerisinde bağımlılık yapıyor. İç organlarda tahribata sebep oluyor. İçerdiği fosfor sayesinde kalsiyum değeri yüksek besinlerin yapıcı etkisinin kaybolmasına neden oluyor. Bunun sonucu olarak ciltte lekeler meydana geliyor. Kemikler ise yeterli derece de kalsiyum alamadığı için erimeye başlıyor.

Kahve: Burada anlatılan kahve bildiğimiz Türk kahvesi değildir. Çünkü Türk kahvesinin içinde katkı maddesi olmadığı için yemekten sonra şekersiz olarak içildiği takdirde sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Ancak işlem görmüş kahveler içildiği zaman aşırı derecede asit üreterek mideye zarar veriyor. Mide rahatsızlıkları ise cildin canlılığını ve ışıltısını kaybetmesine neden oluyor.

İşlenmiş şeker: cildin elastikiyetini azaltıyor. Ayrıca vücuda alınan proteinlerin de yok olmasına neden oluyor. Mümkünse pakete giren her türlü gıdadan uzak durmanız tavsiye ediliyor.

Kızartmalar: Cildi daha çabuk yaşlandırırken, çeşitli hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Ayrıca eskimiş peynirler, cipsler, aşırı yağlı salata sosları, fazla kullanılan kimyasal ilaçlar, antibiyotikler cildin daha çabuk yaşlanmasına neden oluyor.

Şimdi de insanı gençleştiren, zinde tutan besinlerin listesine göz atalım.

İnsanı Gençleştiren Besinler Listesi

Soya Filizi: Vücudun kendi ürettiği hormonlar kadar etkili olan soya filizi, cildi dolgunlaştırıp gerginleştiriyor.

7651_nsani_daha_cabuk_yaslandiran_ve_genclestiren_besinler_nelerdirIspanak, lahana: İçerisinde bulunan B vitamini sayesinde vücudumuzda bulunan lif dokusunu destekliyor, aynı zamanda selüliti önlüyor.

Zeytin Yağı: Ülkemizde de bol miktarda üretilen zeytin yağı en sağlıklı yağlardan bir tanesidir. Doymamış yağ asitleri hücreleri onarıp erken yaşlanmaya karşı adeta bir silah vazifesi görüyor. Ayrıca zeytin yağı cilt bakımında da kullanılmaktadır.

Yeşil Çay: Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay, vücutta oluşan serbest radikallere karşı hücre koruyucu maddeler içeriyor. Bu da hücreleri erken yaşlanmaya karşı koruyor.

Tavuk: Tam bir protein deposu olan tavuk, bağ dokusundaki liflerin güçlenmesine yardımcı oluyor. Liflerin kendini yenilemesinde yardımcı oluyor.

Sarımsak: Bağırsaklardaki bakterilerin kokuşmasını önlerken, kan dolaşımını düzenleyip hızlandırıyor. Günde bir diş sarımsak tüketmek tansiyonu dengeliyor. Ayrıca doğal antibiyotik görevi görüyor.

Su: Su demek can demek, can demek kan demektir. Vücudumuzun %85. Su olduğunu düşünürsek suya ne kadar ihtiyacımız olduğunu anlayabiliriz. Su hücrelerin bağ ve dokularının gereksinimlerini karşılıyor. Besinlerin hücrelere taşınmasını sağlarken, kalın bağırsaktaki atıkların da vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor.

Balık: Vücudun kendi üretemediği omega 3 vitamini açısından son derece önemli olan balık hücrelerin ömrünü uzatıyor. Ayrıca beyin için son derece önemli olan vitaminleri içeriğinde bulunduruyor.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.