Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ayaklar Nasıl Dinlendirilir?

0 601

Ayaklar gün boyu bedenimizin yükünü gönüllü taşıyan vücudumuzun en fazla yorulan organlarından biridir. Özellikle ayağın doğal yapısına uygun sağlıklı bir ayakkabı seçilmemişse, zamanla ayaklarda tırnak batması, tırnak kayması gibi problemler sıklıkla görülmektedir. Ayrıca ayağın yapısına uymayan, hava almayan, koku yapan çok dar veya ucu sivri, topuklu ayakkabı kullanmak gün içerisinde ayaklarda ağrıya neden olur.

Sürekli ayakta durmak, uzun süre yürümek, topuklu ayakkabıları gündelik hayatta kullanmak ayakları bir hayli yorar. Günün sonunda ayaklarınızda ağrı hissedebilirsiniz.

Ayak Ağrıları İçin Ne Yapabilirsiniz?

7650_ayaklar_nasil_dinlendirilirAyak ağrılarınızdan kurtulmak için bacak kaslarınızı güçlendirecek egzersizleri yapın. Oturun ve ayaklarınızı sert bir yere dayayın. Kollarınızı ise öne doğru uzatabildiğiniz kadar uzatın. Bu hareket bacak kaslarınızı rahatlatacak ve ayaklarınızdaki ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Yorgun ayakları dinlendirmek demek vücudu dinlendirmek demektir. Günün sonunda ayakları dinlendirmek için evde şunlar yapılabilir.

Ayakları dinlendirmenin birinci adımı ayaklardaki kan dolaşımını düzenlemektir. Ayağın altında bir dünya vardır. Ayaklar vücudun aynasıdır. Ayaklarda bir sorun varsa vücudumuzda bir sorun var demektir. Kan dolaşımında olan düzensizlik ayakları etkiler.

Gün içerisinde ayakta fazla kalınmışsa ayaklarda oluşan kan hücumunu dengelemek gerekir. Günün sonunda ayakları kalp hizasından 15 santim yukarı kaldırıp (ayakların altına bir yastık konulabilir) kan dolaşımının düzelmesine yardımcı olmak rahatlamak açısından son derece önemlidir.

Bu işleme alternatif olarak ayakları soğuk su dolu bir kabın içerisinde bekletmekte ayakları son derece dinlendiren işlemlerden biridir. Bu suyun içine, içerisinde 82 mineral bulunan doğal kaya tuzu katmanın da çok büyük faydaları vardır.

7650_ayaklari_dinlendirmekAyakları bir müddet suda beklettikten sonra sudan çıkarıp kurulamak gerekir. Bu işlemden sonra çeşitli aromatik yağlarla ayaklara masaj yapmak, ayağın altını hafif bir şekilde ovmak ayakları rahatlattığı gibi bütün vücudu da rahatlatacaktır.

Unutmamak gerekir ki ayaklar bedenin hamalıdır, yani taşıyıcılarıdır. Ayak sağlığına uygun ayakkabı giymek, hafta da bir de olsa ayak bakımına zaman ayırmak ayaklar için son derece önemlidir.

Ayakları dinlendirmek için bir başka metot şöyledir. Bir kabın içine ılık su konulur. Ilık suya kabartma tozu ve tuz katılır. Yarım saat kadar ayaklar bu suda bekletilir. Ayaklar kurulandıktan sonra vazelin ve portakal kabuğu rendesi karıştırılır. Papatya kurusu havanda ezildikten sonra bu karışıma ilave edilir. Elde edilen formül ayaklara bol miktarda sürüldükten sonra ayaklar, nemli ve gazlı bir bez ile sarılır. Hava almaması için ayaklara naylon geçirilir. Üstüne de çorap giyilip yatılır. Bu formül ayakları dinlendirmenin yanı sıra topuk çatlaklarına ve ayaklarda oluşan nasırlarda iyi gelmektedir. Güzellik uzmanları bu formülü ayda bir kere ayaklara uygulamayı tavsiye etmektedir.

Ayakları dinlendirmenin bir başka yolu ise şöyledir. Kırk kilit otunu kaynatın. Posasını süzdükten sonra ayaklarınızı koyacağınız kabın içine suyunu boşaltın. Ayaklarınızı bu suyun içinde bekletebildiğiniz kadar bekletin. Bu su ayaklarınızı rahatlattığı gibi tırnaklarınıza da bakım yapar.

Ayakları dinlendirmenin bir başka yolu ise şöyledir. Bir kaba sıcak su konulur. İçine bir miktar doğal kaya tuzu, biraz deniz tuzu ve mentol konulur. Bu suyun içine ayaklar sokularak rahatlayana kadar ayakta suyun içinde kalır. Ayaklar rahatlatıldıktan sonra sudan çıkarılıp kurulanır. Daha sonra ayaklara susam yağı ile masaj yapılır. Unutulmamalıdır ki ayaklar rahatladığı zaman beyin de rahatlar. Yeni bir güne dinç ve zinde başlamak için ayakların bakımının yapılması son derece önemlidir. Ayakta oluşan hasar gündelik hayatı olumsuz yönde etkiler. Bir bina için temel ne kadar önemli ise vücut içinde ayaklar o kadar önemlidir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.